Віктор Круглов: Досвід мого бізнесу, як вижити в карантин

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Пандемія коронавірусу спіткала українців майже зненацька та утримувала всіх нас у жорстких, замкнених умовах майже 3 місяці. Для бізнесу карантин став, безумовно, серйозним ударом, але ще більші випробування чекають на нього попереду. Тому важливо оцінити ситуацію та в разі повторення перевірки на стійкість бути готовими, не робити схожі помилки й мати варіативні плани щодо можливих подальших дій. Від держави, судячи з усього, суттєвої підтримки чекати не доводиться, тому ми маємо самостійно підлаштовувати свій бізнес під нові умови та продовжувати ефективно працювати. Однак постає гостре питання: як це зробити? Деякі варіанти відповідей особисто я вже маю, тому хочу поділитися напрацюваннями з аудиторією зацікавлених.

Отже. Наша компанія працює із зарубіжними партнерами як експортер, продавець ліцензій на книжкові видання, покупець матеріалів та обладнання, тому оголошення карантину для нас сюрпризом не було. Ми чітко розуміли, що відбувається в Європі та світі загалом. І коли в Україні оголосили карантин, у нас уже був сформований план дій. На відміну від моїх колег та вітчизняних партнерів, які вважали, що карантин триватиме лише декілька тижнів, я розумів, що це надовго, принаймні до початку літа. І я не помилився.

Забезпечення компанії необхідними засобами безпеки, перший факап та новий проєкт

Усі пам’ятають, як від початку був дикий попит на засоби безпеки. Разом із партнерами з підрозділу «Ранок Креатив» ми швидко налагодили виробництво масок і антисептиків, тому що технологічно ми були готові: необхідне обладнання уже було. Зробили перші партії для співробітників та партнерів компанії. Слід було лише отримати пакет необхідних документів – допусків по санітарії, сертифікацію для серійного випуску. Несподівано для ситуації з гострою нестачею найважливішої продукції в країні цей процес процес затягнувся. Ми хотіли зробити все згідно закону та витратили цілий місяць.Час був втрачений. Крім того, коли ми почали виробляти антисептики та маски, з’ясувалося, що це дуже дорого, адже закупівельна ціна на сировину була завищеною. Собівартість кінцевого продукту виявилася зависокою. Насамперед тому, що ми вимагали якості виробництва. Для антисептиків важливо, щоб спиртовмісна речовина становила не нижче 78%, інакше він не буде ефективним. Врешті, проект виявився збитковим, хоч ми й змогли забезпечити необхідним співробітників і партнерів нашої компанії, коли це питання стояло гостро. У той же час факап підштовхнув нас до розвитку іншого, ефективного проєкту. Зараз ми працюємо над виробництвом антибактеріального паперу, оскільки до складу корпорації «Ранок» входить паперова фабрика. Минулого року ми налагодили виробництво екопаперу, що відбілюється без хлору, та почали друкувати на ньому книжки. Тепер у черзі антибактеріальний, якому немає аналогів. Насправді експерименти наші фахівці розпочали більш ніж 9 місяців тому, але пандемія стимулювала процес. Зараз ми намагаємося зробити папір, на якому більше 4 місяців не живуть бактерії. Ми ж виробляємо шкільні підручники, а для їхнього виробництва такий папір – безцінний. Шкільний підручник, який живе багато років у школі та проходить через багато рук, є розсадником неймовірної кількості бактерій. Із ними можна боротися. Крім того, ми розпочали розробку виробництва антибактеріальних пакетів з крафтового паперу. Дослідження знаходиться на завершальній стадії. Фахівці добирають оптимальну формулу присадок, що не зменшить якості та не вплине на собівартість продукту. А далі залишиться лише отримати сертифікацію та запустити виробництво.

Перерозподіл форматів роботи компанії на online та ofline

До структури корпорації входить низка різнопрофільних підприємств. З оголошенням карантину ми розділили їх на дві групи. Там, де це було можливо, ми одразу перейшли на дистанційну роботу. Це стосується видавництва та офісу видавництва, IT-відділу, логістичного центру, інтернет-книгарні. Багато процесів у нас вже були автоматизованими, тому співробітники легко пристосувалися до нових умов роботи, використовуючи систему IP-телефонії, системи обліку. IT-фахівці, працюючи цілодобово, встановили платформу Google Meet для роботи офісу в онлайн-режимі та налаштували програмне обладнання на комп’ютерах співробітників, зокрема домашніх. У такому режимі працювало близько 200 фахівців компанії. Друкарню та паперову фабрику ми залишили в offline, але із гарантією системи безпеки працівників. Для цих структур було створено спеціальний регламент, зокрема, обов’язковість масок, одноразових рукавичок та антисептиків. Крім того, “кулібіни” друкарні винайшли спосіб дезінфекції всіх ручок: дверних та на обладнанні. На ручки були прикріплені спонджі, оброблені антисептиком. Під час користування відбувалась дезінфекція і ручок, і рук користувача безпосередньо. Зараз, із полегшенням карантину, співробітники самі обирають для себе формат роботи.

Акції для книголюбів

Від початку карантину ми запропонували безкоштовну безконтактну доставку літератури до дверей всім клієнтам. Акція працює незалежно від вартості придбаної продукції. Інколи доставка коштує дорожче, ніж книги, але ми виконуємо свої зобов’язання. Як підсумок – продажі інтернет-книгарні виросли майже в 3 рази.

Благодійний фонд видавництва “Ранок” сумісно з харківською школою підтримав діточок на дистанційному навчанні та подарував більше 200 наборів на Великдень

А ще багато батьків нам дуже вдячні за підтримку у найважчий період. У Інтернет магазину видавництва “Ранок” з’явилися нові клієнти, які, ми сподіваємося, залишаться з нами й надалі. Крім того, спільно з італійським видавництвом «Еріксон» ми домовилися про переклад та безкоштовне поширення в Україні книги для дітей «Історія про корона вірус». Усі знають, який стрес пережили італійські діти під час сплеску пандемії, адже Італія серед європейських країн постраждала найбільше. Для італійців, як і для нас, було важливо підбадьорити малюків та в доступному форматі пояснити, що відбувається навколо в період майже інформаційного вакууму.

Перший досвід роботи всеукраїнської віртуальної школи “Ранок”

Від початку карантину, враховуючи, що ми видавництво навчальної літератури, а в штаті працюють професійні редактори та методисти, ми вирішили створити віртуальну школу для українських школярів. На той момент про телевізійну он-лайн школу ще мова не йшла. Разом із редакторами та педагогами-волонтерами на третій день карантину ми запустили в мережу безкоштовну віртуальну школу «Ранок». За тиждень до нас долучилися сотні шкільних вчителів зі всієї країни, готових проводити дистанційні уроки. На наше прохання лекції для школярів читали бізнесмени, культурологи, митці, політики, які створювали уроки в цікавих та функціональних форматах. Вони розповідали про те, як розвивається суспільство й цивілізація, як створюються компанії та ведеться бізнес. Непрофесійні вчителі читали лекції школярам, які від того були в захваті. Приємно, що нам допомагали міжнародні організації.

Запис проєкту Освітній Волонтер, де відомі особистості з України ділилися своїм досвідом з підлітками у прямому ефірі Віртуальної школи

Наприклад, британський ресурс «Twig on Glow» надав можливість дітям дивитися навчальні фільми англійською мовою. Загалом школу прослухало кілька мільйонів українських школярів. Наші т’ютори навіть проводили групу подовженого дня онлайн. Були й піжамні читання, і будівництво халабуд, і фізкультура онлайн, і купа інших активностей. Із 1 вересня ми плануємо продовжувати роботу в форматі, що відповідатиме реаліям. У разі продовження карантину віртуальна школа “Ранок” буде повноцінно працювати в рамках навчальної програми, або в змішаному форматі, в домовнення до традиційної форми навчання.

Оптимізація та автоматизація процесів

Криза продемонструвала, хто є хто в компанії. Як і більшості приватних структур у країні, нам довелося на період загострення карантину скоротити зарплати від 30 до 50%,залежно від завантаження співробітників. Деякі спеціалісти відмовилися працювати в компанії надалі. Але більшість витримали випробування. Ба більше, нашій команді вдалося продукувати волонтерські ініціативи, зокрема й описані раніше. Загалом штат компанії зменшився лише на 8%. По суті, карантин не зламав напрацьоване, але прискорив сучасні тенденції. Завдяки карантину робочі процеси в компанії стали більш ефективними, збільшився ККД наших співробітників. Одні напрями діяльності закрилися, інші укріпилися, сили перерозподілилися. Зараз у нас великі плани на продовження автоматизації. У логістиці та роботі комерційного відділу через автоматизацію процесів кількість співробітників скоротилася. Але завдяки відкриттю нових проєктів люди не втратили роботу.

Ми створили спеціальну платформу для наших клієнтів B2B, завдяки якій замовлення обробляються без втручання менеджера. Зараз ми опановуємо редакторські онлайн-платформи, що дозволять вносити виправлення автору, редактору та коректору в документ, розміщений у хмарі.

Мотиваційні інструменти для співробітників компанії

Завдяки креативності наших співробітників відділу щастя (так ми називаємо відділ HR) було створено декілька внутрішньокорпоративних тематичних чатів за інтересами: спортивний, навчальний та професійний. У спортивному чаті створювалися цікаві челенджі, відбувалися онлайн-тренування, обговорювалися результати. У «Ранок-lerning» співробітники відправляли різні навчальні матеріали, посилання на тренінги та семінари. Під час карантину в усіх була велика можливість отримати додаткові знання. Крім того, було створено бізнес-чат, де накопичувалися та обговорювалися поточні проблеми компанії, відбувався обмін інформацією, ставилися запитання та знаходилися відповіді на них. Деякі керівники підрозділів використовували Stand-up та збирали колег на онлайн-конференції, робочі наради.

Локалізація постачання

З успішним функціонуванням онлайн-книгарні виникла необхідність додруковувати продукцію, що закінчилася. Більшість книжок друкувалася з використанням імпортних матеріалів. Та кордони закрилися, утворився дефіцит. Незрозумілою була ситуація з валютним курсом. У результаті – великі проблеми. Тому ми прийняли рішення, що віднині всі книги друкуватимемо на папері українського виробництва, будемо максимально використовувати вітчизняні матеріали й переорієнтуємось на внутрішнього виробника сировини. До того ж ми плануємо посилити й експортну складову, збільшити обсяги реалізації екопаперу, що виробляється на книжковій фабриці.

Загалом було непросто пристосуватися до нової реальності. Не можна сказати, що сталася серйозна трансформація, тому що ми рухаємося по раніше встановленому плану й визначеній стратегії. У нас навіть з’явилося щеплення від бездіяльності: під час карантину ми почали працювати значно більше, швидше й злагодженіше. Тепер у нас вже декілька готових ретельно опрацьованих планів дій на випадок повторення карантину чи інших форс-мажорів. Praemonitus, praemunitus!

Як підсумок, наведу тенденції, сформовані під час карантину:

Цифровізація сервісів і послуг.
Дистанційні робота, спілкування, навчання, дозвілля.
Співпраця та кооперація різних бізнесів – запорука успіху.
Волонтерська робота й допомога клієнтам, бізнес-партнерам.
Локалізація поставок через ризик закриття кордонів.

Віктор Круглов
генеральний директор видавництва “Ранок” та голова наглядової ради школи “Ранок”


загрузка...

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

Експерт: в найближчі дні курс гривні буде залежати від розміщення ОВДП

Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин зробив свій короткостроковий прогноз щодо курсу гривні на найближчі дні. Курс гривні...

Експерт: в 2021 році варто очікувати реальну інфляцію не менше 20%

На наступному тижні Національний банк Україні презентує висновки своїх експертів відносно прогнозу інфляції на 2021-2023 роки. Кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський надав...

Нацбанк: у 2021 році бізнес очікує погіршення економічної ситуації в країні

Національний банк надав нові оцінки від бізнесу щодо економічного зростання та власного розвитку на наступні 12 місяців. Ніякого покращення ситуації український бізнес не очікує...

Спрощено порядок надання дозволу на імміграцію іноземним інвесторам в Україну

13 січня Уряд ухвалив рішення, відповідно до якого спрощено порядок надання дозволу на імміграцію іноземним інвесторам. Достатньо просто підтвердити перерахування власних коштів підприємству в...

Європейського суду з прав людини буде розглядати по суті справу анексії Криму

В четвер, 14 січня 2021 року стало відомо рішення Європейського суду з прав людини щодо розгляду справи «Україна проти Росії (щодо Криму)» за №...

Думай

Безпрецедентний аналіз: лобіювання владою інтересів окремих груп та шахрайство з ПДВ – головні загрози фіскальної безпеки України

Днями в Києві відбулася презентація результатів безпрецедентного аналізу, який вперше в історії України продемонстрував, наскільки є великі ризики та...

Читай

Експерт: в 2021 році варто очікувати реальну інфляцію не менше 20%

На наступному тижні Національний банк Україні презентує висновки своїх експертів відносно прогнозу інфляції на 2021-2023 роки. Кандидат економічних наук,...

Теж цікаво

Блоги

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технології штучного інтелекту на службі «розумних міст»: Україна та світ

Наразі існує чималий світовий досвід застосування технологій на базі штучного інтелекту для потреб «розумних міст»: починаючи від обслуговування дорожнього руху (як наприклад, у м. Барселона...

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає на українську економіку восени

Нестабільний курс, проблеми з соціальними виплатами, політичні скандали останніх днів – все це початкові симптоми кризи, що насувається. Більшості людей зрозуміло, що в останній...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок Big Data в Україні або як не проґавити свій шанс?

Згідно даних IBM Research, 90% усіх даних, створених людьми, з’явилися тільки останні 10 років. За таких темпів генерації даних через сто років кордон між...

ОЛЬГА КРАСКО | Як вивести з тіні трудових мігрантів і здійснити мрію президента

Влада наголошує на необхідності виведення з тіні трудової міграції, але в який спосіб? Яким чином гарантувати умови безпеки українцям з користю для держави? Більше року...
- -