Коронавірус COVID-19 – питання та відповіді

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Українці на карантині вже кілька днів, але далеко не кожен знає все про причину, яка зробила з нас затворників на кілька тижнів. Агентство UA-Times скористалося публікаціями ВООЗ, щоб наочно показати вам, з чим ми сьогодні маємо справу.


 • Що таке COVID-19?

  COVID-19 – інфекційне захворювання, викликане останнім з недавно відкритих коронавірусів. До спалаху інфекції в Ухані, Китай, в грудні 2019 року про новий вірус і захворювання нічого не було відомо. Останній з недавно відкритих коронавірусів.


 • Що таке коронавірус?

  Коронавіруси складають велике сімейство вірусів з доведеними хвороботворними властивостями по відношенню до людини або тварин. Відомо, що ряд коронавірусів здатний викликати у людини респіраторні інфекції в діапазоні від звичайної застуди до більш серйозних станів, таких як близькосхідний респіраторний синдром і важкий гострий респіраторний синдром.


 • Які симптоми COVID‑19?

  До найбільш поширених симптомів COVID-19 відносяться підвищення температури тіла, втомлюваність і сухий кашель. У низки пацієнтів можуть відзначатися різні болі, закладеність носа, нежить, фарингіт або діарея. Як правило, ці симптоми розвиваються поступово і носять слабо виражений характер. У деяких інфікованих осіб не виникає будь-яких симптомів або поганого самопочуття. У більшості людей (близько 80%) хвороба закінчується одужанням, при цьому специфічних лікувальних заходів не потрібно. Приблизно в одному з шести випадків COVID-19 виникає важка симптоматика з розвитком дихальної недостатності. У літніх людей, а також осіб з наявними соматичними захворюваннями, наприклад, артеріальною гіпертензією, захворюваннями серця або діабет, ймовірність тяжкого перебігу захворювання вище. При наявності підвищеної температури тіла, кашлю і утрудненого дихання слід звертатися за медичною допомогою.


 • Як по­ши­рюється вірус?

  Заразитися 2019 nCoV можна від інших людей, якщо вони інфіковані вірусом. Захворювання може передаватися від людини до людини через дрібні краплі, які виділяються з носа або рота хворого COVID-19 при кашлі або чханні. Ці краплі потрапляють на навколишні людини предмети і поверхні. Інші люди можуть заразитися в результаті дотику спочатку до таких предметів або поверхонь, а потім – до очей, носа або рота. Крім того, зараження може відбутися при вдиханні дрібних крапель, які виділяються при кашлі або чханні людини з COVID-19. З цієї причини важливо триматися від хворої людини на відстані більше 1 метра.
  ВООЗ відстежує хід досліджень з питання про шляхи передачі COVID-19 і буде публікувати інформацію в міру її поновлення.


 • Чи передається вірус, що вик­ли­кає COVID-19, че­рез по­віт­ря?

  Згідно актуальним науковим даними більш вагомим фактором передачі, ніж повітря, є саме дрібні краплі, що виділяються з дихальних шляхів. Див. відповідь на попереднє запитання «Як поширюється вірус?»


 • Чи можна заразитися COVID-19 від людини, у якої не спостерігається ніяких симптомів?

  Вірус в основному поширюється через краплі, що виділяються з дихальних шляхів людини при кашлі або чханні. Ризик зараження від людини, що не має ніяких симптомів, вкрай низький. З іншого боку, у багатьох людей симптоми COVID-19 бувають виражені дуже слабо. Це особливо характерно для ранніх стадій захворювання. Таким чином, ризик передачі COVID-19 від людини, яка не відчуває себе хворим і має тільки слабкий кашель, існує. ВООЗ відстежує хід поточних досліджень з питання про часовий інтервал часу, протягом якого хвора людина залишається заразним, і буде публікувати інформацію в міру її поновлення.


 • Чи можу я заразитися COVID-19 через фе­ка­лії хво­рої лю­дини ?

  Мабуть, ризик зараження 2019 nCoV через фекалії інфікованої людини малий. Згідно з даними попередніх досліджень вірус в ряді випадків може бути виявлений у фекаліях, проте подібний механізм передачі не грає провідну роль в нинішній спалах захворювання. ВООЗ вивчає результати триваючих досліджень щодо передачі COVID-19 і буде публікувати інформацію в міру її поновлення. Подібний ризик не можна повністю відкинути, і це ще раз підтверджує важливість регулярного миття рук після користування туалетом і перед їжою.


 • Як довго вірус виживає на поверхнях?

  Тривалість виживання вірусу 2019 nCoV на поверхнях поки точно не встановлена, проте передбачається, що за цим параметром він схожий з іншими представниками сімейства коронавірусів. За даними досліджень (включаючи попередні про збудника COVID-19), вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від декількох годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від ряду умов (наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища).

  Якщо ви підозрюєте, що на якийсь поверхні може бути присутнім вірус, для знищення мікроорганізмів і захисту себе і оточуючих обробіть її звичайним дезінфекуючим засобом. Не забувайте обробляти руки спиртовмісних засобом або мити їх з милом. Не торкайтеся до очей, рота або носа.


 • Чи безпечно отримувати посилки з району, в якому за­реєстро­ва­ні ви­пад­ки зах­во­рю­ван­ня COVID-19?

  Так. Імовірність того, що інфекція може передаватися від хворої людини через замовлені товари, низька, так само як і ризик зараження вірусним збудником COVID-19 від упаковки, яка піддавалася переміщенню, перевезення і перебувала під впливом різних погодних і температурних умов.


 • Чи може людина заразитися COVID-19 від тварини?

  Коронавіруси становлять велике сімейство вірусів і широко поширені у тварин. Зараження тварин цими вірусами з подальшою передачею іншим людям відбувається час від часу. Наприклад, встановлений факт зараження людей ТОРС-ков від Росса, а БВРС-ков – від одногорбих верблюдів. Можливе джерело 2019 nCoV серед тварин поки не встановлено.

  В якості запобіжного індивідуального захисту, наприклад, при відвідуванні ринків, на яких торгують живністю, слід уникати безпосереднього контакту з тваринами, а також торкання поверхонь, з якими стикаються тварини. Слід строго дотримувати правила забезпечення безпеки продуктів харчування. При роботі з сирим м’ясом, молоком, органами тварин слід проявляти обережність, щоб уникнути перехресного забруднення інших продуктів, які не пройшли термічну обробку, і, крім того, слід утримуватися від вживання сирих або напівсирих продуктів тваринного походження.


 • Чи можу я заразитися COVID-19 від домашньої тварини?

  Відомо про один випадок інфікування собаки в Гонконзі, проте, на цей момент дані про можливість зараження COVID-19 від собак, кішок або інших домашніх тварин відсутні. COVID-19 переважно поширюється через зважені в повітрі частки, які утворюються, коли хвора людина кашляє, чхає чи розмовляє. Щоб убезпечити себе, необхідно часто і ретельно мити руки.
  ВООЗ продовжує проводити ретельний моніторинг результатів нових досліджень, присвячених як цього, так і інших аспектів COVID-19, і буде публікувати оновлені результати по мірі їх появи.


 • Скільки триває інкубаційний період COVID‑19?

  Інкубаційний період – це період часу між зараженням і появою клінічних симптомів хвороби. Згідно з більшістю оцінок, тривалість інкубаційного періоду COVID-19 коливається в межах від 1 до 14 днів і найчастіше становить близько п’яти днів. Ці оцінки будуть уточнюватися в міру надходження нових даних.


 • Як я можу за­хис­ти­ти себе і за­по­біг­ти по­ши­ренню зах­во­рю­вання ?

  Заходи індивідуального захисту для всіх
  Слідкуйте за актуальною інформацією про спалах, яку можна знайти на веб-сайті ВООЗ, а також отримати від національних і локальних представників служб громадської охорони здоров’я. У багатьох країнах світу зареєстровані випадки зараження COVID-19, а в деяких – спалахи захворювання. Владі Китаю, а також ряду інших країн, в яких були зафіксовані спалахи, вдалося сповільнити поширення захворювання або повністю його зупинити. Проте ситуація як і раніше непередбачувана, в зв’язку з чим слід залишатися в курсі останніх подій.

  Дотримуючись простих запобіжних заходів, ви можете знизити ризик зараження або розповсюдження COVID‑19:
  • Регулярно обробляйте руки спиртовмісних засобом або мийте їх з милом.
  Навіщо це потрібно? Якщо на поверхні рук присутній вірус, то обробка рук спиртовмісних засобом або миття їх з милом вб’є його.

  • Тримайтеся на відстані не менше одного метра від кашляють або чхають людей.
  Навіщо це потрібно? При кашлі або чханні з носа або рота виділяються дрібні містять вірус краплі, які людина поширює навколо себе. Перебуваючи занадто близько до такої людини, ви ризикуєте вдихнути ці краплі і заразитися від нього, в тому числі коронавірусної інфекцією, якщо людина хвора COVID-19.

  • По можливості, не чіпайте руками очі, ніс і рот.
  Навіщо це потрібно? Руки стосуються багатьох поверхонь, і на них може потрапити вірус. Опинившись на руках, вірусні частинки можуть потрапляти в очі, ніс або рот. З цих частин тіла вірус може впроваджуватися в організм і викликати захворювання.

  • Як вам, так і оточуючим слід строго дотримуватися правил респіраторної гігієни. Для цього необхідно прикривати рот або ніс згином ліктя або серветкою при кашлі або чханні. Використану серветку потрібно відразу ж викинути.
  Навіщо це потрібно? Вірус передається через дрібні краплі. Строго дотримуючись правил респіраторної гігієни, ви можете захистити оточуючих від таких вірусних захворювань, як ГРВІ, грип та COVID-19.

  • Якщо ви погано себе почуваєте, залишайтеся вдома. При підвищенні температури, появу кашлю і скруті дихання якомога швидше звертайтеся за медичною допомогою. Слідкуйте за вказівками місцевих органів охорони здоров’я.
  Навіщо це потрібно? У центральних і місцевих органів охорони здоров’я є найактуальніша інформація про ситуацію в районі вашого проживання. Своєчасне звернення за медичною допомогою дозволить медичним фахівцям оперативно направити вас у лікувальну установу. Крім того, ви тим самим забезпечите себе і допоможете запобігти поширенню вірусних та інших інфекцій.

  • Слідкуйте за оновленням списку зон високого ризику по COVID-19 (міста або райони, в яких зазначено широке поширення COVID-19). По можливості утримайтеся від поїздок, особливо якщо ви є літньою людиною або страждаєте діабетом, захворюваннями серця та легень.
  Навіщо це потрібно? У цих районах ви піддасте себе підвищеному ризику зараження COVID-19.

  Заходи індивідуального захисту для тих, хто недавно (за останні 14 днів) відвідував регіони поширення COVID-19
  Дотримуючись вказівок, поданих вище («Заходи індивідуального захисту для всіх»)

  • Якщо ви відчули нездужання, залишайтеся вдома до одужання, навіть якщо у вас слабо виражені симптоми захворювання, наприклад головний біль, субфебрильна температура (37,3 ° C або вище) або невеликий нежить. Якщо ви просите когось приносити вам продукти і ходити за вас в магазин, користуйтеся маскою, щоб не заразити приходить до вас людини.
  Навіщо це потрібно? Утримуючись від контакту з оточуючими і не відвідуючи лікувальні установи, ви допомагаєте цим установам працювати ефективніше і захищаєте себе і оточуючих від можливого зараження COVID-19 або іншими вірусними інфекціями.

  • Якщо у вас підвищена температура тіла, кашель і утруднене дихання, не відкладайте звернення за медичною допомогою, так як ці симптоми можуть бути викликані респіраторною інфекцією або іншим серйозним захворюванням. Негайно звертайтеся до медичного закладу і повідомте медичного фахівця про всі останні поїздках або контактах з людьми, що подорожують.
  Навіщо це потрібно? Своєчасне звернення за медичною допомогою дозволить медичним фахівцям оперативно направити вас в необхідну лікувальну установу. Крім того, це допоможе профілактиці ймовірного поширення COVID-19 та інших вірусних інфекцій.


 • Наскільки мені варто побоюватися зараження COVID‑19?

  Рівень ризику визначається місцем вашого перебування, а точніше наявністю або відсутністю спалаху захворювання в цьому районі.
  Для більшості людей в більшості регіонів ризик зараження COVID-19 як і раніше малий. Проте в деяких частинах світу (містах або районах) захворювання продовжує поширюватися. Ризик зараження вище для тих, хто проживає в таких районах або відвідує їх. Уряди країн і органи управління охороною здоров’я приймають енергійні заходи реагування на кожен новий випадок зараження COVID-19. При наявності введених на місцевому рівні обмежень на поїздки, пересування або масові заходи дотримуйтесь цей режим. Підтримуючи заходи з контролю за поширенням захворювання, ви можете скоротити ризик зараження або розповсюдження COVID-19.

  Як свідчить приклад Китаю і ряду інших країн, в наших силах обмежити поширення спалахів захворювання і зупинити передачу інфекції. На жаль, спалахи можуть швидко виникати в нових осередках. Важливо залишатися в курсі обстановки в вашому регіоні або регіоні, який ви плануєте відвідати. ВООЗ щодня публікує оновлені зведення про поточну епідеміологічну обстановку по COVID-19 в усьому світі. Ці відомості доступні за адресою https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/ (англійською мовою).


 • Чи є COVID-19 предметом для занепокоєння?

  Як правило, коронавірусна інфекція COVID-19 протікає в легкій формі, особливо у дітей та осіб молодого віку. Проте існує важка форма інфекції: приблизно в одному з п’яти випадків хворим необхідна госпіталізація. Тому занепокоєння людей за себе і близьких у зв’язку зі спалахом COVID-19 виправдане.

  Ми можемо направити наші зусилля в конструктивне русло і вжити заходів щодо захисту власного здоров’я, здоров’я наших близьких і людей в нашій громаді. Найголовнішою і першочерговим заходом є регулярне та ретельне миття рук, а також дотримання правил респіраторної гігієни. По-друге, необхідно стежити за розвитком подій і дотримуватися рекомендацій місцевих органів управління охороною здоров’я, в тому числі дотримуватися введені ними обмеження на поїздки, пересування або масові заходи. Інформація про запобіжні заходи для захисту від інфекції доступна за адресою https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public.


 • Кому загрожує ризик важкого перебігу хвороби?

  Наші відомості про COVID-19 ще не повні, але, мабуть, важкий перебіг хвороби частіше відзначається у літніх людей, а також у людей з наявними соматичними захворюваннями (наприклад, артеріальною гіпертензією, захворюваннями серця, легенів, рак або діабет).


 • Чи є антибіотики ефективним засобом профілактики і лікування інфекції 2019‑nCoV?

  Ні. Антибіотики не діють на віруси, вони активні тільки по відношенню до бактеріальних інфекцій. Захворювання COVID-19 має вірусну природу, тому антибіотики неефективні. Не слід користуватися антибіотиками для профілактики або лікування COVID-19. Їх застосування допускається тільки за призначенням лікаря для лікування бактеріальної інфекції.


 • Чи є в даний час лі­карсь­кі пре­па­ра­ти або те­ра­пія, що доз­воляють по­пе­ред­жа­ти або лі­ку­ва­ти COVID-19?

  Ряд засобів західної медицини, а також традиційних народних або домашніх засобів може сприяти поліпшенню самопочуття і полегшення симптомів захворювання COVID-19, проте, в даний час немає фактичних даних, які б могли свідчити про те, що дія будь-якого з наявних препаратів дозволяє запобігти або лікувати дане захворювання. ВООЗ не рекомендує проводити самолікування за допомогою яких би то ні було лікарських препаратів, включаючи антибіотики, з метою профілактики або лікування інфекції COVID-19. У той же час ведуться клінічні випробування ряду засобів як західної, так і традиційної народної медицини. ВООЗ продовжить публікувати оновлені відомості по мірі появи клінічних даних.


 • Це той же вірус, який Це той же вірус, який вик­ли­кає ати­по­ву пнев­мо­нію (ВГРС)?

  Ні. Вірус, що викликає COVID-19, належить до того ж сімейства вірусів, що і збудник важкого гострого респіраторного синдрому (ТОРС-ков), але це інший вірус. ТОРС-ков небезпечніший, але менш заразний в порівнянні з збудником COVID-19. З 2003 р спалахів ТОРС не з’являлися ніде в світі.


 • Чи слід мені носити маску, щоб захистити себе?

  Вам слід носити маску тільки в тому випадку, якщо у вас є симптоми COVID-19 (особливо кашель) або якщо ви здійснюєте догляд за людиною, яка може бути хворий COVID-19. Одноразові маски не можна використовувати повторно. Якщо у вас немає симптомів захворювання або ви не здійснюєте догляд за хворою людиною, використання маски буде нераціональним. В даний час в світі відзначається дефіцит масок, тому ВООЗ закликає всіх до ощадливого використання.

  ВООЗ виступає за раціональне застосування медичних масок, що дозволяє уникнути витрачання цінних ресурсів, а також неправильного використання масок (див. Рекомендації щодо застосування масок).

  До числа найбільш ефективних заходів захисту власного здоров’я і здоров’я оточуючих від COVID-19 відноситься часте миття рук, прикривання носа і рота згином ліктя або серветкою при кашлі, а також підтримання дистанції не менше 1 метра з людьми, які кашляють або чхають. Більш докладні відомості представлені в розділі про основні запобіжні заходи для захисту від нової коронавірусної інфекції.

  Як надягати, використовувати, знімати і утилізувати маску
  Використовувати маску слід тільки медичним працівникам, особам, які здійснюють догляд, і особам з симптомами респіраторного захворювання, такими як висока температура і кашель.
  Перед тим як взяти маску в руки, обробіть їх спиртовмісних засобом або вимийте з милом.
  Огляньте маску, щоб переконатися у відсутності дір і пошкоджень.
  На масці є металева вставка, візьміть маску вставкою вгору.
  Розмістіть маску зовнішньою стороною від себе (яскраво забарвлена ​​сторона).
  Одягніть маску на обличчя. Зігніть металеву вставку або фіксує затиск по формі носа.
  Потягніть за нижній край маски, щоб вона закрила рот і підборіддя.
  Зніміть маску після застосування; утримуйте маску за еластичні завушні петлі і не торкайтеся нею на-віч або одязі, так як використана маска може бути забруднена мікроорганізмами.
  Відразу після використання викиньте маску в закривається контейнер.
  Після дотику до маски або її викидання слід провести гігієнічну обробку рук: скористайтеся спиртовмісних засобом, а при очевидному забрудненні рук вимийте їх з милом.


 • Чого мені не слід робити?

  Нижченаведені заходи НЕ ДОПОМАГАЮТЬ боротися з COVID-19 і можуть завдати шкоди:
  • куріння;
  • одночасне носіння декількох масок;
  • антибіотики (див. Чи є в даний час лікарські препарати або терапія, що дозволяють попереджати або лікувати COVID-19?).
  Якщо у вас висока температура, кашель і утруднене дихання, то для зменшення ризику ускладнення інфекції необхідно якомога швидше звернутися за медичною допомогою і повідомити медичного фахівця про відвідані за останнім часом місцях.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

- Advertisement -

Український бренд одягу

Найновіше

Справу начальника митного поста Київської митниці передали до суду

Прес-служба Генпрокуратури України повідомила про завершення розслідування та передачу до суду справи начальника митного поста Київської митниці Державної митної...

- Advertisement -

Обмен Валют

Мінекономіки: посіяно 58% запланованих обсягів зернових та зернобобових культур

Станом на 6 травня 2021 року українські сільгоспвиробники посіяли 4 370 тисяч га ярих зернових та зернобобових культур, що становить 58% від раніше прогнозованих...

Голова Служби судової охорони: “Без належного рівня безпеки незалежність судової влади не можлива”

7 травня Голова Служби судової охорони України (ССО) Валерій Бондар прийняв участь у вебінарі на тему: “Вдосконалення роботи судів через впровадження модельних рішень у...

Експерт: на вихідних гривня буде “відчувати” себе досить впевнено

Курс гривні в п'ятницю, 7 травня, утримувався на рівні 27,74 гривень за долар. Про його подальшу короткострокову перспективу розповів UA-Times керівник відділу аналітики ГК...

Кияни блокують будівельників біля історичної будівлі на Обсерваторній

В п'ятницю, 7 травня, в центрі Києва продовжилися роботи навколо садиби титулярного радника Олександра Андрійовича Барбана, яка розташована у верхів’ях Обсерваторного яру, поруч з...

Думай

На цьому тижні на цінні папери вплине рішення Банку Англії і безробіття в США

Для Українського фондового ринку зараз намітилася позитивна тенденція, так як збільшення кількості інструментів породжує збільшення попиту на торгівлю і...

Читай

Звіт Нацбанку-2020: Україна краще подолала кризу COVID-19 чим кризу 2009 та 2014 років

Національний банк України оприлюднив Річний звіт за 2020 рік, у якому підбив підсумки фінансового життя країни в умовах першого...

Теж цікаво

Блоги

Аліна ДЕМЧИК | Правові методи у захисті від домашнього насилля, що працюють

Приблизно 1,8 млн. жінок на рік страждають від домашнього насильства. Понад 600 жінок загинули від домашнього насильства у 2020 р. 350 фактів домашнього насильства...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок робототехніки в Україні: майбутнє вже поруч!

Останніми роками у світі досить активно розвивається ринок робототехніки, що є характерною рисою розвитку четвертої промислової революції. Країнами-лідерами у сфері робототехніки на сьогоднішній день...

Крістіна ГЕРАСИМЧУК | Карантин, що змінив світ бізнесу

Карантинні обмеження, які діють на території України вже більше року, вплинули практично на всі сфери життя. У когось це пов’язано з перенесенням робочого простору...

Оксана СКОРОБОГАЧ | ФОПи та наймані працівники можуть отримати матеріальну допомогу під час карантину

Постановою від 07 квітня 2021 р. № 329 Кабінет Міністрів затвердив перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, що призводять...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Як працює автоматичний арешт рахунків та списання коштів

23 березня 2021 року Міністерство юстиції своїм наказом № 1061/5 внесло зміни до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках, що дозволило...
- -