Понад рік європейське співтовариство чинило опір вимогам американців визнати невиконання Тегераном умов ядерної угоди, укладеної в 2015 році, з якої сам Вашингтон вийшов в 2018-м. Однак після подій з українським літаком рейсу PS752 і одночасного ракетного удару по військовим США в Іраку європейці помітили, що Іран не виконує взяті на себе зобов’язання по скороченню своєї ядерної програми. 14 січня стало відомо, що Франція, Великобританія і Німеччина запустили офіційний механізм вирішення спорів у рамках ядерної угоди з Іраном.
“На даний момент Іран продовжує порушувати основні умови, передбачені Спільним всеосяжним планом дій (СВПД). Дії Ірану зараз не відповідають положенням угоди і мають все більш серйозні і незворотні наслідки. Ми не згодні з тим, що Іран має право на відмову від дотримання положень СВПД”, – йдеться в спільній заяві трьох країн. У свою чергу Тегеран відмовився від дотримання положень угоди тому, що звідти пішли США і ще на початку листопада запустив нові центрифуги для збагачення урану.
Тепер рішення в цьому замкненому колі повинна прийняти так звана Спільна комісія, що складається з представників Європейської трійки, Євросоюзу, Росії, Китаю та Ірану – всіх, чиї підписи стоять під угодою, крім Штатів, які вийшли з угоди. Комісія повинна протягом 15 днів вирішити суперечку. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, в разі невиконання Іраном своїх обов’язків в Раді безпеки ООН може пройти голосування з питання про відновлення скасованих міжнародних санкцій.
5 січня уряд Ірану оголосив, що відмовляється від останніх обмежень щодо ядерної угодою, укладеною в 2015 році Іраном і шісткою міжнародних посередників. Тегеран заявив, що готовий повернутися до виконання зобов’язань у разі зняття санкцій. Іранська влада зв’язала своє нинішнє рішення з вбивством на початку січня командувача спецпідрозділом «Аль-Кудс» в складі Корпусу Вартових Ісламської революції (Іран) генерал-майора Касема Сулеймані.