Лікар-епідеміолог: “Кабмін перевищив повноваження, коли призначав Головного держсанлікаря. Без Держсанепідслужби це – весільний генерал”

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Столичний лікар-епідеміолог Олексій Галімський розповів UA-Times, що без відновлення Держсанепідслужби неможливо ефективно боротися з інфекційними захворюваннями. Розповів, що призначення головного державного санітарного лікаря відбулося з порушенням законів, тому будь-яку його постанову можна оскаржити аж до Європейського суду з прав людини.

– Влада України відновила позицію головного державного санітарного лікаря країни. Начебто вчасно відновили і далі, як ви вважаєте, боротьба з епідемічними загрозами буде вестися більш оперативно?

– Тут три дуже важливих моменти. Перший: згідно статті 32 Закону України «Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення», в якій сказано: Головний державний санітарний лікар України є за посадою головою Державної санітарно-епідеміологічної служби країни (Держсанепідслужба). А її ліквідували двічі: спочатку в 2014 році, повторно – в 2017-м.

Другий момент: він призначений Кабінетом міністрів на посаду заступника міністра охорони здоров’я-головного державного санітарного лікаря. У Положенні про МОЗ України посади «заступник міністра-головний державний санітарний лікар» не передбачено. Там передбачено один 1-й заступник і кілька заступників. Таким чином відбулося одночасне порушення норм закону «Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя» і Положення про МОЗ. За фактом людина займає неіснуючу посаду.

З одного боку Кабмін перевищив свої повноваження і є підстави відкривати кримінальне провадження за перевищення посадових повноважень. З іншого боку є і факт нанесення збитків державі в особливо великих розмірах – людина на неіснуючій посаді отримує немаленьку зарплату.

І третій момент – людина на неіснуючій посаді видає нормативні акти та постанови, які повинні виконуватися. Наприклад, закриття ринків. По-суті, будь-який підприємець, який отримав збитки через ці постанови, може подавати до Київського адміністративного суду і гарантовано документи за підписом заступника міністра-головного державного санітарного лікаря України будуть визнані недійсними. Позови проти держави Україна можуть дійти аж до Європейського суду. За фактом, всю цю ситуацію можна назвати – «антиконституційний переворот в одному окремо взятому міністерстві». Тому що, згідно з Конституцією України, органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

– Можливо, на порозі епідемії коронавірусної інфекції по-іншому не можна було швидко налагодити виконання функцій, які раніше були відповідальністю санепідемслужби?

– У влади немає іншого варіанту, як діяти, строго у суворій відповідності до Конституції і Законів України. Якщо закон заважає виконанню якихось функцій, його потрібно змінити. У випадку з монобільшістю у Верховній Раді це можна було швидко зробити.

А зараз президент України як гарант Конституції України повинен взяти в руки закон “Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення”, взяти Положення про МОЗ і, користуючись своїми конституційними повноваження, скасувати акт Кабміну про призначення Віктора Ляшко через його антиконституційність.

Країні необхідний Головний санітарний лікар, який очолить Держсанепідслужбу, а в даний момент це – весільний генерал, тому що у нього немає структурного підрозділу, який би йому підпорядковувався і виконував необхідний функціонал. На даний момент абсолютно незрозуміло, чи збирається влада повернути Держсанепідслужбу. Законні підстави зробити це прямо зараз є – в Законі «Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення» ця служба прописана. В даному випадку достатньо виконувати закон, який спочатку порушив Яценюк, скасувавши службу, і другий раз це зробив уряд Гройсмана, який спочатку виконав рішення суду про відновлення Держсанепідслужби і тим же числом​ліквідував її знову.

Щоб відновити Держсанепідслужбу, Кабміну необхідно прийняти один-єдиний документ – Положення про Держсанепідслужбу, одночасно розформувавши Держпродспожівслужбу.

– Якщо послухати представників влади, Україна впоралася з коронавірусом і без Держсанепідслужби. Може бути ця служба дійсно не потрібна?

– На сьогодні рано говорити про те, що ми з чимось впоралися. Банальний приклад – у вогнищі інфекції перше, що потрібно зробити – провести епідрозслідування. Зараз епідеміологи лабораторних центрів заходять в осередки виникнення інфекції разом з поліцією. Для виконання своїх прямих обов’язків, які необхідно почати якомога швидше, їм тепер потрібно викликати поліції, в чиї функції не входить супровід епідеміологів. Раніше лікар-епідеміолог з лабораторного центру санепідслужби виходив в супроводі держслужбовця – головного спеціаліста Держсанепідслужби. А зараз епідеміологів в лабораторних центрах залишилося одиниці, тому що дії попередніх урядів в тому числі Супрун були спрямовані на повне знищення цієї служби.

Ще один дуже важливий момент. Крім того, що Держсанепідслужба проводила розслідування у осередку інфекції, будь то квартира, приватний будинок, підприємство або гуртожиток, вона мала повноваження швидко і оперативно вводити обмежувальні заходи щодо недопущення подальшого розповсюдження інфекції. А лабораторні центри санепідслужби володіли лабораторної базою, яка використовувалася в тому числі для підтвердження небезпечних інфекцій, тим самим допомагали в діагностиці та підтвердженні інфекцій у інфекційних стаціонарах.

Сьогодні все це фінансується за залишковим принципом. У підсумку ми прийшли до того, що користуємося китайськими швидкими тестами, у яких давно виявлені проблеми з точністю, і досі не налагодили масове тестування населення більш точним методом апаратного ІФА (імуноферментного аналізу), таким чином не бачимо цілком картину із зараженням COVID-19.

Раніше були інститути, які займалися особливо небезпечними інфекціями. Наприклад, Одеський протичумний інститут. Протягом останніх п’яти років він піддається так званій реорганізації, в процесі якої має влитися в Центр Громадської здоров’я МОЗ. За шість років цей наказ не був виконаний. Установа, яка була, наскільки мені відомо, обладнана сучасною американською лабораторією, знаходиться просто в стані агонії.

Аналогічно сталося з Інститутом епідемії і гігієни МОЗ України, одним з напрямків якого були інфекції, які переносять кліщі – дуже актуальна сьогодні проблема. Зараз Інститут приєднали до Львівському національному медичному Університету імені Данила Галицького.

У Києві знаходиться Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Льва Громашевського. В радянські часи це був найпотужніший інститут, який займався всіма питаннями інфекційних хвороб аж до виробництва вакцин і діагностичних препаратів. Зараз він поставлений на межу фізичного виживання, оскільки фінансується за залишковим принципом. Його фінансували менш ніж на 50% від мінімальної потреби. Максимально скорочено колектив, буквально не фінансується в останні роки науково-дослідницька робота.

З ідеологічного схвалення колишнього керівництва МОЗ у нас повністю знищено виробництво своїх вакцин. Раніше в МОЗ говорили, що Україні невигідно виробляти свої вакцини. Це парадокс – адже імунобіологічні препарати є стратегічним продуктом. Коли щось трапляється в твоїй країні, від чужих країн не варто чекати допомоги. При епідемії, всі закривають кордони і ті держави, які у себе виробляють препарати, в першу чергу орієнтуються на забезпечення внутрішніх потреб. Індія, наприклад, заборонила експорт ряду фармакологічних субстанцій і в результаті у Європи виникли труднощі з виробництвом своїх препаратів. Абсолютний нонсенс в 40-мільйонній Україні немає свого виробництва вакцин, яке є, наприклад, у 5-мільйонної Данії.

– Як такі «реформи» позначилися на боротьбі з коронавірусом?

– Зараз, коли вибухнула епідемія, у нас залишилося дуже мало фахівців епідеміологів, в жалюгідному стані лабораторії, що здійснюють вірусологічну діагностику.

Коли працювала санепідслужба, в кожній області, в кожному районі і місті розроблявся комплексний план з реагування на поодинокі і масові випадки особливо небезпечних інфекційних хвороб, таких як чума, холера і SARS. Мені відомо, що по Києву останній такий план перестав діяти в 2016 році. У ньому були прописані всі дії і госпітальні бази, установи, в яких розгорталися обсерватори, вказані всі телефони всіх профільних фахівців, вчених-консультантів по всіх інфекціях. Тоді МОЗ не потрібно було в пожежному порядку визначати якісь «опорні» лікарні. Знову-таки не потрібно було на якомусь найвищому рівні шукати санаторій МВС в Нових Санжарах, щоб поселити туди пасажирів одного літака на обсервацію. Алгоритм дій був прописаний в таких планах і для обсервації завжди була найближчий державний готель. Ці плани розробляли і контролювали лікарі-епідеміологи відділів особливо небезпечних інфекцій.

До реформи Януковича ці відділи були в обласних санітарно-епідеміологічних станціях, де кожен квартал звіряли ці плани і оновлювали інформацію в них. Перевіряли, наприклад, а чи залишився ще той санаторій у державній власності, куди повинні покласти людей на обсервацію. Все це було відпрацьовано до автоматизму. Зараз в частині регіонів в комісіях з техногенної безпеки взагалі немає лікарів. Раніше в такі комісії входив головний санітарний лікар області/району/міста і він займав посаду заступника голови такої комісії. Він був компетентний у питаннях інфекційних захворювань, і задавав тон роботі цієї комісії. Таким чином ця комісія не тільки могла приймати якісь рішення, але могла їх реалізовувати руками все тієї ж санепідслужби.

З одного боку головний державний санітарний лікар був наділений повноваженнями видавати постанови, а комісія затверджувалася губернатором області і він міг змінювати її склад. Зараз ситуація така, що з одного боку немає на законній підставі належних осіб, які могли б видавати постанови, з іншого боку немає науково обґрунтованих пропозицій та рішень. Наш карантин по суті це – мавпування, бездумне непристосоване до наших конкретних умов копіювання того, що хтось вже зробив «за океаном» або рекомендували фахівці ВООЗ. Вибачте, фахівці ВООЗ, які нам щось диктують, це люди часто без медичної освіти! Там питаннями епідеміології інфекційних захворювань займаються люди, які взагалі не знають нашої місцевої специфіки і дислокації, які, приїжджаючи в нашу країну, вперше бачать її карту в аеропорту.

Хотів би окремо сказати щодо роботи так званих експертів ВООЗ. Досить подивитися на сайті ВООЗ, в яких країнах вони працюють. Ні в Канаді, ні в США і ні в розвинених країнах Західної Європи. Туди їх ніхто не пускає на поріг. ВООЗ – це виключно міжнародний проект для слаборозвинених країн. Запустити в країну експертів ВООЗ і надати їм якесь право голосу – це рівнозначно визнанню країни слаборозвиненою. Абсолютно правильні і своєчасні адекватні заходи прийняв Трамп, коли припинив фінансування і почав розслідування діяльності цієї організації. Хотілося б сподіватися, що це розслідування виллється в вироки для функціонерів цієї організації.

При наявності у нас знищених реформаторами інститутів ми б могли піти по шляху найменшого збитку для економіки. Тобто не було б абсолютно необґрунтованих закриттів підприємств, необґрунтованого закриття торгових точок і базарів. З точки зору епідеміології частина заходів проти коронавірусної інфекції, як інфекції дихальних шляхів виглядають просто якимось кричущим абсурдом. На що ще схоже закриття ринків на відкритому повітрі або заборона наливати гарячу каву в одноразові стаканчики? Навіщо вимагати від людей носити маски на вулиці? До чого не пускати людей гуляти в парки, в ліс, на пляж? Ніякого епідеміологічного обґрунтування значна частина прийнятих нашим урядом заходів не має. Так само, як і не має епідеміологічного обґрунтування закриття метрополітену. Якщо люди їздять в громадському транспорті за перепустками, так нехай вони ж їздять в метро за перепустками. З урахуванням специфіки їзди під землею вагони метро вентилюються значно інтенсивніше, ніж тролейбуси та автобуси. Тільки заглушки потрібно зняти з вентиляційних ковшів на дахах вагонів та вікна відкрити!

– Який можна зробити висновок з ситуації, що склалася?

– Висновок дуже простий – ліквідувавши санепідслужбу, ліквідувавши інститут головних державних санітарних лікарів, і не відновивши його на законних підставах, ми маємо не тільки втрату державного суверенітету в охороні здоров’я, ми маємо колосальний економічний збиток, який можна було уникнути, наприклад, піди ми по близькому до білоруського сценарію. В такому випадку тотального «локдауну» у нас би не було. Якби розробкою обмежувальних заходів зайнялися фахівці, все було б по-іншому. Адже якщо у вас в палець потрапила скабка, щоб не було нагноєння, потрібно вийняти її і помазати палець йодом, не потрібно відрізати собі весь палець! Але ми пішли по шляху відрізання пальця.

Якби наш уряд хоча б просто читав закони, то навіть слово «карантин» в його рішеннях не звучало б, тому як власне карантин згідно із законами «Про правовий режим надзвичайного стану» і «Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення» – це захід, яка вводиться, як частина надзвичайного стану. А оголосити надзвичайний стан може тільки Президент України за згодою Верховної Ради.

Читайте також “Екс-радник міністра з НС К.Грінчук: «Необхідності вводити НС немає, а от повернути фахівців ЦО – є».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про мову і отримати перший досвід...

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -