Міненерго презентувало електронну платформу для спрощення користування природними ресурсами. Однак аналогічна програма 2018 року чиновниками-попередниками провалена – нинішній міністр підозрює їх у корупції.
26 лютого міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель, його заступник Володимир Головатенко та виконавчий директор офісу ефективного регулювання BRDO Олексій Дорогань презентували проект єдиної екологічної платформи. Це буде, як обіцяють посадовці, набором «єдиних кабінетів», через які надаватиметься доступ до інформації про природні ресурси та реєструватиметься право на використання ресурсів.
Платформа буде складатися з 4 модулів: надрокористування, лісова галузь, водна галузь та рибна галузь. Планують 7 блоків: відкритий доступ до ресурсів, е-послуги, е-звітування, е-простежуваність, екологічний моніторинг, екологічне інспектування та feedback window. Реалізовувати доступ будуть через застосування мобильного додатку «Дія», як запевнив на презентації міністр.
Доменного імені у єдиного сайту ще немає, як і самого сайту. Так само доступу зі смартфону через застосунок “Дія” до “екоплатформи” немає.
Повноцінну роботу ресурс розпочне наприкінці цього року. Хоча пан Головатенко пообіцяв, що це буде можливо «наприкінці літа».
Докладно про ці кабінети UA-Times повідомляло у новині з посиланням на Міненерго.
Для перевірки того, як працює єдине з усіх доступне нововведення, автор зайшов на сторінку «Інвестиційного атласу надрокористувача».
При натисканні на посилання «Дорогоцінне і напівдорогоцінне каміння» і «Горючі тверді корисні копалини» випадають пусті сторінки.
При натисканні на «Підземні води», «Неметалічні корисні копалини», «Металічні корисні копалини», «Вуглеводнева сировина» відкриваються сторінки із декількома позиціями.
Решта обіцяних «єдиних кабінетів» на сайті Міненерго чи деінде відсутні.
Однак найцікавішим для громадськості під час презентації стало оголошення про корупційну складову діяльності попередників нинішнього Міненерго. Зокрема, Олексій Оржель розповів UA-Times: «Раніше була ініціатива «Відкрите довкілля». На неї планувалося витратити 10 млн гривень. Вона дуже схожа за своєю логікою і реалізацією на «Єдину платформу».
Далі пан Оржель зазначив: “Щодо «Відкритого довкілля» ми вимушено звернулися до генеральної прокуратури. Будемо звертатися також до аудиту – можливо, до державної аудитслужби щодо перевірки тієї ситуації. Тому що по факту є певна реалізація першого етапу загальнодержавної автоматизованої системи «Відкрите довкілля». Проте побачити й відчути те, що зроблено в рамках першого етапу реалізації, ми не можемо. Тому мінекоенерго, як новостворений орган, вже звернулося до Гепрокуратури щодо надання всього пакету інформації в частині реалізації закупівель і що в результаті закупівель ми отримали по проекту «Відкрите довкілля». Ми намагаємося зрозуміти, де були зловживання і порушення. Це не наша безпосередня відповідальність, це відповідальність правоохоронних органів. Разом з тим, щось показати в результаті реалізації програми «Відкрите довкілля» ми не можемо».
27 лютого Міненерго підтвердило у дописі на своїй сторінці на Facebook, що Олексій Оржель звернувся до офісу генерального прокурора України щодо можливих правопорушень з боку посадових осіб міністерства екології та природних ресурсів України під час закупівлі послуг автоматизованої системи «Відкрите довкілля».
Прес-служба Міненерго підтверджує, що у 2018 році Мінприроди було оголошено тендер на закупівлю послуг з розробки модулів загальнодержавної автоматизованої системи «Відкрите довкілля» у розмірі 10 млн грн. Переможцем тендерної процедури стало ТОВ «Комп’ютерні інформаційні технології», з яким було укладено договір, згідно з яким, товариство мало здійснити зазначені послуги.
У 2019 році шляхом реорганізації було скасоване Мінприроди і створене Мінекоенерго. Наприкінці 2019 року до новоствореного Мінекоенерго звернувся народний депутат з проханням провести службове розслідування щодо нецільового використання бюджетних коштів членів тендерного комітету Мінприроди із закупівлі послуг.
За результатами, було розпочато дисциплінарне провадження щодо колишнього керівника структурного підрозділу, відповідального за реалізацію та впровадження автоматизованої системи «Відкрите довкілля» – начальника відділу захисту інформації та захисту електронних сервісів та оголошено догану за неналежне виконання посадових обов’язків. У зв’язку з цим Оржель звернувся до правоохоронних органів для вжиття відповідних заходів реагування.
Історія отримала продовження. 27 лютого компанія Kitsoft (юридична назва ТОВ «Комп’ютерні інформаційні технології») оприлюднила свою позицію щодо розробки програмного забезпечення системи «Відкрите довкілля», у якій, зокрема, зазначено: «Ми із здивуванням прочитали пост Мінекоенерго щодо сумнівів у прозорості закупівлі системи «Відкрите довкілля». У 2018 році компанія Kitsoft (юридична назва ТОВ «Комп’ютерні інформаційні технології») перемогла в тендері Міністерства екології та природних ресурсів України на розробку системи «Відкрите довкілля» за підсумками процедури закупівлі через систему Prozorro. Згідно договору послуги були надані якісно і в повному обсязі, програмне забезпечення встановлено на серверах Міністерства».
Однак цього забезпечення досі не побачили ані міністр Оржель, ані громадськість.
Олег Андрос