Кабмін ухвалив Проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зміни процедури приєднання до електричних мереж та створення передумов для зменшення оплати за неї.
Уряд пропонує розділити ставку стандартного приєднання для замовника на дві складові (за лінійну складову і за потужність), розділити функції стосовно державного контролю за процесом приєднань між регулятором і держенергонаглядом, а також розширити повноваження регулятора.
У законопроекті, який пропонує уряд, також передбачено:
– нова формула визначення ставки плати за потужність. А саме: додатковий понижуючий параметр — коефіцієнт одночасності;
– зміна вартості стандартного приєднання для замовника – тепер буде розділена на лінійну складову і складову за потужність;
– посилення державного контролю за приєднаннями, збільшення повноваження Націкомісії по державному регулюванню у сферах енергетики та комунальних послуг і держенергонагляду;
– окрема процедура приєднання для великих забудовників – включення до інвест-програм природних монополістів заходи по прискоренню приєднань.
У Міненерго пояснюють, що впродовж останніх 10 років ситуація із приєднанням до електричних мереж стабільно погіршувалася. З січня 2019 року запрацював новий порядок приєднань до електричних мереж. Основні зміни торкнулися процедури нестандартних приєднань до мереж операторів системи розподілу.
Але проблеми стандартних приєднань і приєднань до мереж оператора системи передачі (ОСР) залишилися. ОСР часто як природна монополія зловживали своїм становищем та не виконували нормативної бази щодо приєднань, безпідставно відмовляли у приєднаннях або затягували строки, окрім цього були й випадки корупції у процесі приєднань з боку їх працівників.
У зв’язку з цим міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель пропонує посилити відповідальність операторів систем розподілу і оператора системи передачі за порушення законодавства у процесі приєднання споживачів. Це, на думку міністра, буде сприяти припиненню вищеописаних практик та покращенню інвестиційного клімату. Як наслідок, національний регулятор отримає дієві важелі впливу на природних монополістів, що мають порушення при приєднанні до електричних мереж.
Нагадаємо, що на дісумками засідання кабміну 19 лютого підприємства, які забруднюють довкілля, змусять купити “інтегрований дозвіл”.