Національному банку України (НБУ) необхідно співпрацювати з урядом в рамках узгодження монетарної політики в контексті впливу на інфляційні процеси, а також прогнозування макроекономічних показників для розрахунку параметрів державного бюджету, реалізації національних проектів і розвитку ринку державних цінних паперів. Про це заявив глава Ради НБУ Богдан Данилишин, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
“Тісна взаємодія між НБУ і урядом є однією з найбільш вагомих передумов ефективності реалізації монетарної політики, важливість якої зростає в період кризи”, – написав він у Facebook в понеділок.
На думку Данилишина, доцільним також є перехід НБУ до реалізації грошово-кредитної політики в напрямі посилення збалансованості цілей по досягненню і підтримці цінової стабільності і економічного зростання, а також розширення монетарної політики і перегляд підходів до регулювання банків з метою стимулювання їх кредитної активності.
Він вважає, що НБУ необхідно, зокрема, переглянути своє регулювання у частині оцінки банками ризиків за кредитними операціями.
“Дотримуючись міжнародних стандартів та принципів банківського регулювання, ми плануємо усунути ті прогалини в нормативно-правових актах НБУ, які стримують кредитування і не є критичними з точки зору фінансової стабільності”, – написав він.
Данилишин зазначив, що регулятору також необхідно ввести додаткові інструменти по підтримки ліквідності банківської системи для безперервного кредитування бізнесу і населення.
“Для цього ми плануємо розширити інструментарій монетарної політики, зокрема шляхом введення цільового рефінансування і розширення переліку активів, які можуть виступати забезпеченням по таких кредитах”, – зазначив він, додавши, що центробанк також може підтримати пріоритетні напрямки кредитування за допомогою спеціальних програм з рефінансування .
Він додав, що Нацбанку спільно з Міністерством фінансів і наглядовими радами державних банків слід переглянути політики управління ризиками цих банків з метою активізації кредитування підприємств реального сектора і державних пріоритетних проектів.
“Вважаю також за доцільне продовжити залучення міжнародних інституціональних інвесторів в капітал державних банків, що дозволить не тільки збільшити доступний для кредитування фінансовий ресурс, але і підвищити ефективність їх роботи”, – зазначив глава Ради НБУ.
На думку Данилишина, у НБУ крім того є достатній інструментарій та простір для більш активного насичення економіки фінансовими ресурсами за прийнятною вартістю без посилення інфляційного тиску.
Глава Ради НБУ також вважає, що регулятор, з урахуванням загрози широкомасштабної кризи в фіскальному секторі, може відновити операції з ОВДП на вторинному ринку.
“Метою таких операцій буде підтримка ліквідності ринку цінних паперів (в тому числі з метою спрощення розміщень ОВДП на первинних аукціонах) і контроль за кривою прибутковості на довгих термінах (з метою збільшення впливу трансмісійного механізму монетарної політики)”, – написав він.
Данилишин вважає, що цілий ряд аспектів діяльності банківського, небанківського фінансового ринків і НБУ вимагає законодавчого врегулювання, в тому числі в контексті посилення збалансування цілей регулятора і розширення контролю суспільства за його діяльністю.
Він додав, що на черзі також ряд законопроектів щодо регулювання ринків небанківських фінансових послуг – страхових компаній, кредитних спілок та інших фінансових компаній.
“Ми розраховуємо на подальшу плідну співпрацю з профільним комітетом Верховної Ради з підготовки цих та інших законопроектів, які стосуються фінансового, в тому числі, банківського сектора”, – підкреслив глава Ради НБУ.
На його думку, сьогодні фундаментальні підстави для девальвації курсу гривні відсутні – поточний рахунок, який визначає фундаментальне значення курсу національної валюти, є позитивним.
“Обсяг міжнародних резервів НБУ становить понад $ 28 млрд, що є не тільки достатнім для згладжування будь-яких надмірних коливань курсу, але і значно більше, ніж весь обсяг готівкової і безготівкової гривні в економіці”, – написав він.
“Ми готові до проведення регулярних валютних інтервенцій на міжбанківському ринку для згладжування надлишкового попиту на іноземну валюту в обсязі, який буде для цього необхідний. В разі, якщо банкам буде потрібно готівкова іноземна валюта для підкріплення кас, ми готові їх забезпечити нею з резервів НБУ”, – резюмував глава Ради НБУ.
Нагадаємо, Польща відкрила один автомобільний пункт пропуску з Україною.