В четвер, 21 січня, Правління Національного банку ухвалило рішення залишити облікову ставку без змін на рівні 6% річних. Регулятор вважає, що у 2020 році інфляція прискорилася лише до 5% і досягла центральної точки цільового діапазону, а у другому півріччі 2021 року відбудеться розвертання інфляційної динаміки. Незалежні експерти іншої думки.
На сайті Нацбанку зазначається, що упродовж минулого року інфляція переважно перебувала нижче цільового діапазону 5% ± 1 в. п. Падіння світових цін на енергоносії, а також зниження попиту на непершочергові товари й послуги стримували зростання цін під час пандемії. Водночас наприкінці року інфляція очікувано прискорилася. Це зумовлювалося динамічним відновленням світової економіки, подальшим збільшенням внутрішнього споживчого попиту, а також подорожчанням енергоносіїв та окремих продуктів харчування. В результаті, в грудні інфляція повернулася в цільовий діапазон.
У першій половині 2021 року інфляція прискориться, проте повернеться в цільовий діапазон 5% ± 1 в. п. у першому півріччі 2022 року, вважають в Нацбанку. Національний банк переглянув прогноз зростання інфляції в 2021 році в бік підвищення з 6,5% до 7%. Прискорення інфляції в першому півріччі зумовлюватиметься жвавим споживчим попитом, подорожчанням енергоносіїв та гіршим торішнім врожаєм сільськогосподарських культур. Крім того, зростуть виробничі витрати бізнесу, зокрема на оплату праці. Темпи зростання адміністративно-регульованих цін залишатимуться високими внаслідок підвищення акцизів на тютюнові вироби та подорожчання електроенергії.
Надалі вплив проінфляційних чинників слабшатиме, на думку фахівців регулятора, що розверне інфляційну динаміку. Завдяки нарощенню пропозиції сільськогосподарської продукції нового врожаю сповільниться продовольча інфляція, а наприкінці року вичерпається ефект низької бази порівняння для окремих товарів. Монетарна політика Національного банку також буде спрямована на послаблення фундаментального тиску на ціни з боку стійкого споживчого попиту та на покращення інфляційних очікувань. Як наслідок, очікується, що показник базової інфляції на кінець 2021 року становитиме 5,9%, а загальна інфляція знову повернеться в цільовий діапазон у першій половині наступного року. В 2022–2023 роках інфляція перебуватиме близько середньострокової цілі в 5%.
Падіння економіки
За оцінками Національного банку, у 2020 році темп зниження реального ВВП становив 4,4%, що є меншим, ніж очікувалося в попередньому прогнозі (6%). Економіка України досить швидко відновлювалася в другому півріччі. Після проходження жорсткої фази карантину падіння ВВП сповільнилося до 3,5% р/р у ІІІ кварталі, цей тренд зберігся і в IV кварталі. Посилення карантинних обмежень у листопаді мало незначний вплив на ділову активність.
Швидке відновлення економіки зумовлене передусім зростанням внутрішнього споживання. Збільшення доходів громадян та видатків бюджету підтримує споживання на високому рівні. Так, роздрібна торгівля в IV кварталі продовжувала стрімко зростати. Нарощення поточних витрат бюджету на інфраструктуру, насамперед на дорожні ремонти, а також охорону здоров’я поліпшило динаміку ВВП. Натомість інвестиційна активність бізнесу залишалася низькою.
У 2021 році економіка майже надолужить втрати від коронакризи – ВВП України зросте на 4,2% та продовжить зростати стрімкими темпами – близько 4% у 2022–2023 роках. Головним рушієм залишатиметься стійкий внутрішній попит, зумовлений подальшим збільшенням реальних доходів громадян. Зменшення невизначеності щодо розвитку пандемії сприятиме відновленню інвестиційної активності.
Платіжний баланс
У 2021–2023 роках поточний рахунок платіжного балансу після значного минулорічного профіциту знову повернеться до дефіциту, вважають в Нацбанку. Очікується, що профіцит поточного рахунку в 2020 році сягне одного з найбільших рівнів в історії України – 4,8% ВВП. Проте у 2021–2023 роках поточний рахунок платіжного балансу повернеться до дефіциту.
Хоча ціни та зовнішній попит на основні товари українського експорту залишатимуться досить високими, подорожчання енергоносіїв зумовить погіршення умов торгівлі. Відновлення економіки також супроводжуватиметься поступовим нарощенням інвестиційного імпорту. Зростання споживчого імпорту з огляду на очікуване збільшення доходів громадян буде стійким і надалі, повідомляється на сайті НБУ.
Інша думка
Як UA-Times вже писало, експерти не поділяють думку державних службовців відносно позитивних перспектив економіки України на найближчий рік. Кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський вважає, що інфляція у 2020 року становила більше 5 % і очікувати потрібно лише її зростання.
“На 2021 рік уряд прогнозує інфляцію на рівні 7,3%, а Нацбанк – 6,5%, – вважає Хмелевський. – Можливо через рік нас проінформують, що ці показники виконані. Але фактична інфляція буде значно вища. Вже оголошено про зростання тарифів на комунальні послуги після карантину. Девальвація гривні прискориться. Пандемія та економічна криза триватиме. Уряд не назбирає запланованих в Держбюджеті доходів та змушений буде вдатися до значно більших від запланованих запозичень. При цьому Нацбанк буде нарощувати обсяг грошової маси. Отже реальна інфляція в 2021 р. становитиме не менше 20%”.
Читайте також: “Експерт: середня вартість бензину по країні продовжує зростати”