Перший салат, вирощений у космосі, виявився таким же безпечним, поживним та смачним, як і вирощений на Землі сорт.
Салат, вирощений у космосі, урізноманітнить раціон космонавтів.
Джоя Масса з космічного центру Наса Кеннеді, провідний вчений проекту з вирощування салатів, заявила в інтерв’ю виданню Guardian, що вирощування їжі в космосі матиме вирішальне значення для космонавтів під час тривалих місій, таких як «Артеміс III», які планують висадити людей на південний полюс місяця до 2024 року, і перша експедиція NASA на Марс, запланована на кінець 2020-х.
“Якщо ви зберігаєте фасовану їжу протягом тривалого часу, аромат та якість харчових речовин знижуються, вітаміни втрачаються, – сказала вона. – Ми не можемо гарантувати, що космонавти зараз отримають достатню кількість харчування». Вчена додала: “Можуть бути і психологічні переваги вирощування рослин та догляду за рослинами”.
Все, що надсилається на Міжнародну космічну станцію (МКС), оцінюється у шість або вище балів за шкалою смаку від одного до дев’яти, де одне – “найгірше, що ти коли-небудь скуштував”. Але навіть незважаючи на це, космонавти можуть втомлюватися їсти однакові вакуумовані страви.
“У багатьох космонавтів є втрата ваги”, – сказала Масса.
Салат вирощували партіями на борту МКС у 2014-2016 роках. Система виробництва овочів, названа Veggie, складалася з рослинних подушок (герметичних блоків, що містять керамічний ґрунт), світлодіодного освітлення та системи поливу, яка передбачала введення космонавтами води через трубку.
Посіви салату вирощувалися без втручання протягом 33-56 днів до збирання та вживання в їжу або глибокого заморожування та повернення на Землю для хімічного та біологічного аналізу. Астронавти перед прийомом їжі протирали листя дезінфікованими серветками.
Салат, вирощений у космічному просторі, був схожий за складом на вирощені на Землі контрольні екземпляри, а деякі рослини були ще багатшими на такі елементи, як калій, натрій, фосфор, сірка та цинк. У них був вищий рівень бактерій, можливо, через їх вирощування в більш теплому, вологому і закритому середовищі, але не було виявлено, що вони переносять небезпечні бактерії, такі як коліформні бактерії або сальмонела. Результати проекту опубліковані в журналі “Frontiers in Plant Science”.
Зараз компанія Nasa розширює асортимент продукції, вирощеної на борту МКС, плануючи протягом 2020 року вирощувати китайську листову капусту, драгунський салат, гірчицю васабі та червону російську капусту, а також помідори та перець.
Нагадаємо, що NASA шукає космонавтів для польотів на Місяць та Марс.