Україна готується до найбільшого розпродажу великих держпідприємств за останні кілька років. В кінці грудня 2019 року Кабінет міністрів затвердив перелік об’єктів, які підлягають приватизації, які оцінюють як мінімум в 12 мільярдів гривень ($ 480 млн). Втім, у Фонді Держмайна не розраховують, що інвестори випробують усе “інвестменю” в цьому році. А експерти, з якими спілкувалося агентство UA-Times, – що Україна отримає ринкову ціну за свої найбільші активи.
Рекорд і приватизаційні довгожителі
Офіційний старт нової хвилі приватизації дав прем’єр-міністр Олексій Гончарук 27 грудня. У своєму Телеграм-каналі він написав, що Кабмін передав на приватизацію 530 підприємств. «Уряд передав на приватизацію 530 державних підприємств. Майже за 4 місяці на приватизацію передано більше державних об’єктів, ніж за всі 28 років незалежності », – підкреслив прем’єр. Однак в січні 2020 року приватизаційний список усох. 21 січня прем’єр-міністр доручив главі Фонду Держмайна Дмитру Сенниченко продати 300 об’єктів.
Головною стравою для потенційних інвесторів, за задумом Кабміну, повинні стати, зокрема 11 енергокомпаній, а також ряд підприємств важкого машинобудування і видобувних компаній.
Уже котрий рік “продають” енергогігант – компанію «Центренерго». До складу Публічного акціонерного товариства входять три теплові електростанції – Трипільська ТЕС у Київській області, Зміївська ТЕС у Харківській області та Вуглегірська ТЕС у Донецькій області. Ще є відокремлений підрозділ «Ременерго», що розташований у місті Черкаси. Сумарна встановлена потужність виробничих активів компанії — 7665 МВт, що дорівнює близько 14% від загальної потужності електростанцій України.
Цього разу на аукціон, за задумом Кабміну, планується виставити 78,3% акцій підприємства, яке, за неофіційною інформацією, контролюється менеджментом близьким до бізнесмена Ігоря Коломойського . Втім, глава Фонду держмайна Дмитро Сенниченко має сумніви, що енергогігант і в поточному році знайде нового власника.
«У підприємства є своя історія. На даний момент там немає радника. Тому для початку ми повинні оголосити конкурс на цю посаду. Думаю, з цим ми впораємося вже в січні. Але, чесно кажучи, я не бачу перспектив приватизації “Центренерго” в 2020 році», – заявив не так давно Сенниченк. Хоча початок вже покладено – наказ про створення конкурсної комісії з відбору радників з приватизації ПАТ «Центренерго» Сенниченко підписав 21 січня. До цього Фонд держмайна також здійснив ротацію членів наглядової ради «Центренерго», а також видав наказ про проведення конкурсу на керівника “Центренерго” і направив наказ до Міністерства економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства для його організації. Тобто процес запущений.
Інший приватизаційний довгожитель: ПАТ “Одеський припортовий завод” може бути проданий в кінці року. Але це якщо зійдуться зірки (розрахуються по газовим боргами з Фірташем, чого не було зроблено за багато років).
Обленерго на продаж і нікому непотрібний “Укрспирт”
На продаж планують відправити і низку обленерго, які контролюються компаніями, пов’язаними з братами Суркісами, а також бізнесменом Костянтином Григоришиним і так званою “лужниківською групою” депутата Держдуми попередніх скликань Олександра Бабакова. Йдеться про “Запоріжжяобленерго”, “Харківобленерго”, “Миколаївобленерго”,” Хмельницькобленерго “, а також низку ТЕЦ. Втім, сам екс-депутат Держдуми РФ в коментарях ЗМІ заперечує наявність у нього активів в такій недружній Україні.
Під молоток ліцитатора потрапив і контрольований людьми Фірташа ПАТ «Сумихімпром», а також раніше орендовані олігархом Іршанський ГЗК і Вільногірський гірничо-металургійний комбінат. Єдиним претендентом на перше підприємство ЗМІ поки називають самого “віденського в’язня”.
Інвесторам також пропонується 50% акцій машинобудівного гіганта ПАТ «Азовмаш». Група, яка працювала на оборонку і поставляла вузли для танків і заправники для ракет, а також виробник двигунів “Електроважмаш” за неофіційними даними контролюється скандальним депутатом попередніх скликань Юрієм Іванющенко, не змогла замістити втрату російського ринку і в 2019 році була визнана банкрутом.
А ось пропозиція уряду – зберегти за державою контрольні пакети акцій в НАК «Нафтогаз України» і “Укрпошти» поки лише слова.
Залишається незрозумілою доля найбільшого в Україні виробника турбін – АТ «Турбоатом». Уряд не включив його до списку об’єктів, які плануються до продажу. Проте на всесвітньому форумі в Давосі (Швейцарія, 21-24 січня) підприємство з’явилося в інвестиційному меню. За підсумками 2019 року чистий прибуток підприємства склав близько 500 мільйонів гривень
Там же опинився і інший багаторічний претендент на продаж: держконцерн «Укрспирт». Міжнародні партнери, за неофіційною інформацією, ще за часів президентства Петра Порошенко наполягали на приватизації підприємства, проте воно і далі перебуває в державній власності. Однак, на думку директора Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенко, час для продажу підприємства втрачено.
«Три роки тому інвестори були готові купувати стіни спиртзаводів з ліцензією на виробництво спирту … Однак зараз підприємство нікому не цікаво», – зазначив експерт.
Дорошенко пояснив UA-Times, що вже налагоджена схема із закупівлі імпортного спирту з використанням одного з підприємств для переробки і, відповідно попиту на об’єкт не буде
Ціна розпродажу – 100 мільйонів максимум
Як зазначив під час «Українського сніданку» на форумі в Давосі голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко, на даний момент всі активи, які плануються на приватизацію, вже передані в управління підлеглої йому структури.
Він припустив, що в поточному році може бути продано не більше 5 об’єктів великої приватизації, оскільки далеко не все залежить від ФДМ. «Ми тільки виконавчий орган», – додав головний приватизатор.
Експерти, з якими поспілкувалося агентство UA-Times, розділилися в оцінках приватизаційних планів уряду. Керівник аналітичного департаменту Eavex Capital Дмитро Чурін підтримує ініціативи і передбачає, що до кінця року будуть продані контрольні пакети акцій низки обленерго. Однак експерт не вірить в приватизацію держкомпанії «Центренерго».
«Виходячи з прогнозу Фонду в 3-5 об’єктів, ми припускаємо, що мова йде про держпакет акцій обленерго, які перебувають у державній власності: Тернопіль, Харків або «Миколаївобленерго», – зазначив експерт.
Економіст Олексій Кущ передбачає, що за обленерго на аукціонах на сьогоднішній день можна буде виручити не більше 100 мільйонів доларів за об’єкт і не вірить в те, що в приватизації візьмуть участь серйозні інвестори. «Вартість буде визначаться, виходячи з можливостей потенційних покупців, а вони готові витратити не більше 100 мільйонів за об’єкт», – зазначив Кущ UA-Times.
Говорячи про перспективи приватизації, експерт припустив, що підприємства будуть продаватися не за максимальною ціною. Кущ нагадав, що новий закон про приватизацію дозволяє знижувати стартову ціну за об’єкт в разі провалу першого конкурсу.