Пожежі в Чорнобильській зоні: ДСНС – відкритого вогню немає, активісти – вогонь в зоні забруднення

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Триває ліквідація лісових пожеж на території Зони відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення. Підрозділи ДСНС допомогають Державному агентству з управління зоною відчуження у гасінні пожеж на території Корогодського, Дитятківського, Паришівського та Денисовецького лісництв.

Позиція офіційної влади

ДСНС запевняє у повідомленні на своїй сторінці на Facebook, що відкритого вогню немає, є «незначне тління лісової підстилки окремими осередками».

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевняє, що в зоні відчуження залучено 415 осіб та 98 одиниць техніки, з них 3 літаки та 3 вертольоти. Прем’єр додає, що станом на 7 годину ранку 14 квітня їм вдалося приборкати вогонь.

Шмигаль заявив у дописі на своєму каналі в Telegram, що кабмін виділяє з резервного фонду додаткові 100 млн грн для ДСНС на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій. Крім того, ДАЗВ спрямували 34,8 млн грн, а Державному агентству лісових ресурсів — 10,1 млн грн.

Скрін із допису Дениса Шмигаля в Telegram

За допомогою інженерної техніки рятувальники створили близько 110 км мінералізованих смуг. Пожежна авіація (3 літаки, 3 вертольоти) протягом 13 квітня здійснила 227 скидів (538 т. води). Всього на території Зони відчуження залучено 415 осіб та 98 одиниць техніки, з них від ДСНС понад 321 осіб та 66 одиниць техніки, в тому числі 3 літаки і 3 вертольоти.

ДСНС запевняє, що радіаційний фон по Києву та Київській області у межах норми та не перевищує природних фонових значень (м. Київ – 0,012 мР/год, Київська область – в межах 0,011 мР/год при допустимому фоні 0,05 мР/год).

Фото з сайту ДСНС

ДСНС потрібно ще декілька днів, щоб загасити тління, яке залишилося після пожежі у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС та навколо неї. Про це, як повідомляє офіс президента, повідомив голова ДСНС Микола Чечоткін Володимиру Зеленському на щоденній селекторній нараді під головуванням Президента.

Позиція громадськості, приватних туроператорів та ЗМІ

Між тим інформація від громадськості не така поміркована, як із офіційних джерел. Сайт texty.org.ua опублікував супутникові знімки, згідно яких вогонь дійшов до зон найбільшого забруднення та наближається до найнебезпечнішого сховища радіаційних відходів.

Фото з сайту texty.org.ua

На супутниковій мапі видно, що станом на 12 квітня (через сильний вітер ситуація змінюється щогодини) пожежами охоплені сотні гектарів, вогонь почав добиратися до найбільш радіаційно забруднених частин зони відчуження, навіть до сумнозвісного “Рудого лісу” (території з деревами, прилеглими до Чорнобильської АЕС, які взяли на себе найбільшу частку викиду радіоактивного пилу). Це означає, що крім диму, до населених пунктів може прилетіти суттєва кількість радіоактивних ізотопів, що перебували у зв’язаному виді у ґрунті та рослинах.

Ярослав Ємельяненко, член громадської ради при ДАЗВ, пише у дописі на своїй сторінці на Facebook, що ситуація критична: вогонь дістався до Прип’яті та знаходиться у двох кілометрах навпростець від сховищ радіоактивних відходів «Підлісний», де розташовані найбільш високоактивні радіаційні відходи всієї Чорнобильської зони, та від самої ЧАЕС.

Фото з сайту ДСНС

Під небезпекою покинуте місто Прип’ять, яке може згоріти повністю. За повідомленнями активістів, вогонь палає уже в двох кілометрах від ЧАЕС.

Інформацію, що станом на 14 квітня вогонь наблизився до самої ЧАЕС (є відео від Chernobyl TOUR), оприлюднюють приватні туристичні компанії. Вогонь, як повідомляли туроператори, стрімко ширився, незважаючи на невпинну роботу рятувальників.

Згоріли молоді сосни, посаджені на місці так званого «Рудого лісу» – соснового бору, в якому дерева загинули через високий рівень радіації після аварії на ЧАЕС. Про це повідомив 13 квітня громадський активіст Ілля Кротенко у своєму ФБ.

Також на вихідних волонтери розпочали збір коштів для потреб пожежників у Чорнобильській зоні. «Пожежники, які другий тиждень гасять пожежі у Чорнобильській зоні відчуження, потребують допомоги, оскільки держава, як завжди, не справляється» – так заявила у дописі на Facebook блогерка і волонтерка Наталія Юсупова.

Громадськість вже розкритикувала протипожежні заходи минулих років керівництва ДАЗВ та керівництво державного спеціалізованого підприємства «Північна Пуща». Так, аналітик громадської організації «Екологія-право-людина» Петро Тєстов заявив у дописі на своїй сторінці на Facebook, що «при запровадженні грамотного протипожежного менеджменту в Чорнобильській зоні такого катастрофічного масштабу пожеж можна було б уникнути. Саме для цього в останні роки в зоні працювало декілька міжнародних проектів за участю кращих українських та закордонних науковців. Вони вивчали, аналізували, систематизували, моделювали, пропонували. Але переважну більшість цих пропозицій колишнє керівництво ДАЗВ та керівництво ДСП “Північна Пуща” (чорнобильські лісівники) проігнорували. Замість цього вони робили протипожежі розриви та санітарні рубки там, де можна побільше було б заробити, а не там де найбільша загроза виникнення пожеж!

Що в результаті? Пожежі почались там де і передбачали науковці, не були вчасно виявлені та зупинені – і набрали катастрофічних масштабів».

Фото з сайту ДСНС

Тєстов критично оцінив діяльність людей на керівних посадах, які в свій час проігнорували пропозиції науковців і не запровадили адекватні заходи протипожежного менеджменту. У його повідомленні на сайті ЕПЛ йдеться, що, «на жаль, пропозиції дослідників були у переважній більшості проігноровані колишнім керівництвом ДАВЗ та Мінприроди і відповідно більшість заходів так і не були впроваджені, в тому числі через недостатнє фінансування.

Натомість під приводом протипожежних заходів в Чорнобилі фактично здійснювалась заготівля деревини під час рубок різних видів. А створення лісових культур сосни на місці колишніх згарищ, навпаки, лише збільшує ризики масштабних пожеж… Результат ми всі зараз разом спостерігаємо і вдихаємо».

Також група громадських організацій опублікувала спільну заяву на Facebook про пожежі, де, зокрема, йдеться, що “станом на 13 квітня згоріло майже 20 тисяч гектарів лісу – це рекордна площа за весь час Незалежності”.

Заява ДСНС про “фейки”

ДСНС у відповідь на стурбованість громадськості опублікувало на Facebook спростування про «тотальний інформаційний шум» і «фейки, мета яких – посилити напругу, здійняти, як то кажуть хайп, посіяти сум’яття у нашому, і без того, знервованому і дезорієнтованому пандемією суспільстві».

Чиновники запевнили, що загрози для атомної електростанції, сховищу відпрацьованого палива та іншим критичним об’єктам в Зоні відчуження немає. Радіаційний фон у столиці та області, на їхню думку, також у межах норми.

Неофіційні повідомлення про пожежі службовці ДСНС назвали «розганянням зради», «неврівноваженими, апокаліптичними дописами, джерелом інформації для яких зазичай є «сарафанне радіо»».

Коментар

У наш час тотального інформаційного шуму дуже просто загубитися в трьох соснах, вірніше «у трьох фейках», мета яких – посилити напругу, здійняти, як то кажуть хайп, посіяти сум’яття у нашому, і без того , знервованому і дезорієнтованому пандемією суспільстві.Тому, друзі, до вас велике прохання – критично ставтеся до всього, що ви читаєте і про пожежі у Зоні відчуженняМожемо сказати головне – загрози для атомної електростанції, сховищу відпрацьованого палива та іншим критичним об’єктам в Зоні відчуження немає!Так, пожежа складна! Але над її ліквідацією працюють 310 наших рятувальників, близько 60 одиниць техніки, у тому числі – три літаки і три вертольоти, які здійснили вже сотні вильотів і скинули 460 тонн водиРадіаційний фон у столиці та області також у межах норми!Тому, повторимо – не розганяйте зраду, будь ласка! Не заважайте – своїми неврівноваженими, апокаліптичними дописами, джерелом інформації для яких зазичай є «сарафанне радіо» – працювати нашим хлопцям. Повірте, єдина наша мрія і мета – зупинити вогонь і ліквідувати пожежу. І ми робимо все залежне від нас, щоб так і сталося якомога швидше

Posted by ДСНС України on Monday, 13 April 2020

Як запевнив 14 квітня прем’єр Шмигаль, влада вживає заходи щодо запобігання пожежам та подолання їх наслідків. Минулого тижня кабмін запропонував суттєво збільшити відповідальність за підпал сухостою, і Верховна Рада вже підвищила штрафи у 18 разів.

Також дивіться відео, як у Київській області затримали ще одного палія в зоні ЧАЕС.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Експерт: сьогодні ринок більше орієнтується на покупців валюти

Курс гривні в середу, 7 липня, торгується з невеликим ослабленням, відкотуючись до 27,33 гривень за долар. Напередодні продавці валюти так і не змогли перехопити...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Що українці купують в інтернеті до відпустки

У червні українці готувалися до випускних і святкових днів, а також до прийдешніх поїздок. В інтернеті купували сукні до...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -