“Пробачити і забути” – Верховний Суд може дозволити олігархам не повертати землі заповідного фонду

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

8 червня 2021 року має відбутися чергове засідання Великої Палати Верховного Суду України. Головне питання порядку денного – так звана “справа Юри Єнакієвського”. Рішення у непримітній справі 2016 року має дати “зелене світло” до узаконення самовільно захоплених особливо цінних земель, в т.ч. і більше 10 га заповідних територій поблизу елітного поселення Конча-Заспа, де збудовано маєток правої руки Януковича, кримінального авторитета Юрія Іванющенка (“Єнакієвського”).

Фабула справи

Справа № 359/3373/16-ц була відкрита ще в далекому квітні 2016 року. Це був один з тисячі однорідних позовів прокуратури з “представництва в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснюється або неналежним чином здійснюється”.

Рішення Великої Палати може узаконити самозахоплення природних об’єктів| Фото: мережа інтернет

Суть справи стосувалася повернення кількох земельних ділянок лісгоспу на території Бориспільського району, що були незаконно віддані приватним особам під будівництво ще в далекому 2004 році.  І вона є показовою! Чому?! А тому, що з 2004 по 2016 рік цю ж саму державу в особі представників місцевої влади абсолютно не хвилювала доля “розбазарених” лісових масивів. Вочевидь, масштаб був не такий великий, щоб питанням опікувалася обласна рада і держадміністрація, а на місцях зазвичай такі “схеми” з виведення особливо цінних ділянок не проводяться без відома місцевих чиновників. Якщо бути точнішим – без їх “напутного слова” і особистого “благословіння”.

Втім, коли справою зацікавилися правоохоронні органи, всі попередні “домовленості” припинили свою дію, адже юридичного визначення і формулювання вони не мали. Так само, як і не було юридичного обґрунтування, а простіше кажучи – підстав для перебування цих лісових територій у приватних руках. За відносно короткий час ділянки вдалося повернути. Однак, тепер постало нове питання – як змусити “псевдовласників” зібрати валізи і “випхатися” із самовільно зайнятих державних ділянок. Головна проблема – не всі з цих людей мають просте походження, а доля деяких з них наповнена цікавими подробицями, які заважають реалізації вже прийнятих судами рішень.

Закон для всіх, а право – обраним

Одним з таких непересічних людей є екс-регіонал і права рука збіглого президента Віктора Януковича – Юрій Іванющенко, більш відомий у кримінальному світі як Юра Єнакієвський. На зорі президенства Януковича у більшої частини донецької бізнес-еліти виник ґрунтовний інтерес перебратися в столицю. Місцем для затишного проживання “земляцтва” було обрано столичну Конча-Заспу. Єдина проблема – на той час більша частина курортного поселення вже була забудована.

Маєток Юри Єнакієвського на території заказника “Жуків острів” поблизу Конча-Заспи | Джерело: “Автомайдан”

Проте, вільним від забудови лишалися землі вище по течії Дніпра – острови і заплави заказника місцевого значення “Жуків острів”. Кілька років “нарізання” земельних ділянок і перекидування їх між фіктивними житловими кооперативами і ось уже в 2012 році заповідник починають забудовувати. Завершити плани створення котеджного  містечка “наближених” перешкоджає Революція Гідності. Однак, незаконно захоплені ділянки ніхто не поспішає віддавати…

Минає ще три роки і рішенням Вищого господарського суду України від 11 липня 2017 року, визнано відсутність правових підстав перебування земельних ділянок на території заказнику “Жуків острів” у приватній власності. Отже, вони мають бути повернуті до комунальної власності….

Але є одне Але

Згаданим рішенням суду господарської юрисдикції було визнано недійсність саме першого розпорядчого акту, на підставі якого надалі і відбулося “виведення” особливо цінних земель в приватні руки. Таким актом є Рішення Київради від 01 жовтня 2007 року №355/3189 «Про передачу земельних ділянок ОКЖК «Котміст». Детальніше про це читайте в нашому матеріалі: “Суд узаконив маєтки екс-регіонала Юри Єнакієвського. Допомогла справа ЮКОСу проти РФ”.

“Жуків острів” – об’єкт природно-заповідного фонду України. Велика Палата готова “пробачити” його забудову за строками давності

І ось тут і ховається диявол. З 2017 року згадане рішення так і не було виконане. Тож, уже в лютому 2019 року Генеральна прокуратура України вимушена знову звертатися до суду. Цього разу вже з вимогою, виконати існуюче рішення суду, а саме – усунути перешкоди в користуванні незаконно зайнятими ділянками.

Рішенням Голосіївського районного суду у задоволенні позову прокуратурі відмовляють вперше. А суд апеляційної інстанції, хоч і визнає правоту прокуратури та необхідність повернення земель природно-заповідного фонду, вдруге відмовляє в задоволенні позовних вимог. Тепер – саме через строки позовної давності. «Позовна давність – це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення”, – зазначив в своєму обґрунтуванні суд.

Відпрацьоване замовлення

Однак, рішення апеляційної інстанції в одній конкретній справі не впливає на загальну практику прийняття рішень. Тим паче, може бути оскаржене до суду касаційної інстанції. Ось тому, не бажаючи прощатися із земельними наділами загальною вартістю більше 10 000 000 грн ($360 тис.) представниками Іванющенка був вибудуваний інший “юридичний конструктор”.

Суддя Костянтин Пільков вважає, що власником ділянки є той, хто нею фактично володіє, а не той, хто визначений власником в “книжкових реєстрах” | Фото Укрінформ

Ще в лютому 2021 року журналістам UA-Times з власних джерел, дотичних до вищої судової інстанції держави, стало відомо, про певну зацікавленість з боку неназваних осіб щодо формування нової судової практики за цією категорією справ. В основу мало бути покладене “прецедентне” рішення Великої Палати про те, що попри наявні порушення природоохоронного законодавства особливо цінні землі не можуть бути повернуті державі, якщо з моменту їх фактичного “вибуття” з державної власності пройшло більше 3 років. Тобто, суддів “попросили” просто прирівняти основне багатство українського народу – особливо цінні землі – до звичайних об’єктів цивільно-правового обороту: ручки, портфелю, машини, квартири, телевізора тощо…

За наданою нам інформацією, “потрібне” рішення мало бути просто підписано ще 23 лютого. Детальніше про це ми писали в матеріалі: “Верховний Суд готовий змінити практику в інтересах Юри Єнакієвського?” Однак, з невідомих причин справу взагалі зняли з розгляду і тривалий час до обговорення цього питання Велика Палата не поверталася. Втім, ось уже 3 червня суддя Верховного Суду Костянтин Пільков публікує власне юридичне дослідження, присвячене цій проблемі.

У своїй публікації Пільков називає право українського народу на перебування особливо цінних земель виключно в державній і комунальній власності – “книжним володінням”. На думку, колишнього адвоката і наймолодшого судді нового складу Великої Палати: “книжкове володіння” – є юридичним архаїзмом. Зокрема, за словами Пількова: “особа, вказана у реєстрі, завжди є «книжним володільцем», але зовсім необов’язково є власником”. Тож куди важливішим у судовій практиці є аспект “фактичного володіння”, незалежно від того, кому ця ділянка належить або належала, згідно Реєстру.

Рішення на 100 мільйонів

Що цікаво, догматичне дослідження в одному з наукових журналів було опубліковано ним акурат перед другою спробою прийняти те саме “прецедентне рішення”. Нове засідання Великої Палати має відбутися вже 8 червня 2021 року.

У разі “позитивного” вирішення питання держава назавжди втратить можливість повертати незаконно захоплені об’єкти природно-заповідного фонду. Мова йде про випадки, коли відчуження земель відбулося більше трьох років тому. Зокрема, рішення має “легалізувати” виведення з державної і комунальної власності більше 1 000 га заповідних територій на загальну суму більше 100 000 000 грн. В тому числі: маєтки Юрія Іванющенка, Дмитра Табачника, Ігора Калєтніка, Олега Корбана та ін.

Читайте також: “Верховний Суд готовий змінити практику в інтересах Юри Єнакієвського?”

1 коментар

  1. Пану Пількову не зашкодить розуміти діалектику: сьогодні він суддя, але не виключено, що в разі суттєво змінених умов суспільного ладу може стати підсудним. Навіть теза, що закон не може мати зворотньої сили, не є абсолютом.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про мову і отримати перший досвід...

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -