Партія “Слуга народу” і президент України Володимир Зеленський продовжують втрачати популярність. За даними соціологічного опитування, проведеного центром Разумкова у лютому, партія першої особи просіла на 9% у порівнянні з січнем – до 36,4%. Рейтинг самого глави держави обвалився до мінімуму з першого туру виборів – 40%. Втім в команді Зеленського вважають, що виборці не розчаруються остаточно зі своїм вибором, хоча не під запис очікують подальшого падіння популярності.
Зелені продовжують копати
Партія монобільшості продовжує втрачати популярність. За даними опитування, проведеного центром Разумкова в середині лютого, якби вибори відбулися в найближчий місяць, то пропрезидентську політичну силу підтримали б 36,4%. Конкуренти ж в порівнянні з достроковими парламентськими виборами, навпаки, додали. Зокрема, партія “Опозиційна платформа – За життя”, за даними соціологів, підросла до 15%, “Європейська солідарність” – до 12,6%, “Батьківщина” – до 10%.
Рейтинг глави держави провалився до рекордного мінімуму з першого туру президентських виборів – до 40%. Якби президентські вибори відбулися найближчої неділі, то кампанію гаранту в другому турі склав би лідер фракції “Опозиційна платформа – За життя” Юрій Бойко, якого б підтримали 15% респондентів. Трійку призерів замкнув би екс-президент Петро Порошенко з 13,5%.
Нагадаємо, що за даними Центрвиборчкому, в першому турі виборів в березні 2019 року за чинного Главу держави проголосувало 30,24%, Порошенко підтримали близько 15% тих, хто прийшов на дільниці, Бойко і зовсім був четвертим. А в другому, як відомо, легендарні – 73%, тоді як за п’ятого президента біло близько чверті виборців. До слова, рейтинг п’ятого президента за перший рік також обвалився приблизно на половину.
Джерела UA-Times в парті “Слуга народу” не виключають подальшого падіння рейтингу політичної сили і, відповідно, глави держави. Наші співрозмовники погоджуються, що, зокрема, прийняття законопроекту про ринок землі в нинішній редакції може привести до подальшого падіння популярності правлячої партії і самого глави держави. Однак ринок землі вписаний в програму співпраці з МВФ і можна буде завжди прикриватися “злим Фондом” від супротивників законопроекту.
На питання про те, що робити з обвальним падінням рейтингу правлячої партії і самого глави держави, наші джерела відзначають, що акцент буде зроблений, зокрема на яскравих виступах президента як, наприклад, стала вже мемом: “Зараз подзвоню Баканова щодо того чорта”. “У нас відмінна медійна складова”, – хваляться наші співрозмовники.
Виправляти ж законопроекти, які викликають неоднозначне ставлення в суспільстві, як наприклад, “антіФОПівський”, за словами наших співрозмовників, планується і далі лише в крайньому випадку.
В цілому джерела UA-Times в команді Зеленського рахують, що “ядро” у глави держави становить 23%. У партії “Слуга народу” – 13%.
Керівництво правлячої партії свіжі цифри соціологів не здивували. “Можливо десь невиправдані очікування. Десь ми не встигаємо, десь уряд не допрацьовує, можливо десь не вистачає професіоналізму, проте, повірте мені, напрямок задано вірно і ще буде час подякувати за надану довіру”, – вважає перший віце-спікер і, за сумісництвом, партійний ідеолог Руслан Стефанчук.
Можуть не довіряти всім, проте є шанс відігратися
Політолог Володимир Фесенко вважає прогнозованим падіння популярності правлячої партії “Слуга народу”. Експерт нагадав, що на піку популярності у попередніх партій влади ця позначку трималася на рівні 30%.
“Головні причини зниження рейтингів правлячих політиків і інститутів влади – втрата завищених очікувань у більшості виборців, невирішеність тарифної проблеми і інших гострих соціально-економічних проблем. Позначається на рейтингу і ефект від різноманітних скандалів”, – написав експерт на своїй сторінці в Facebook.
При цьому Володимир Фесенко констатує, що “принципових змін в рейтинговому ландшафті не відбулося”. “Те, що втратив президент Зеленський і його партія, відносно рівномірно розподілилося між різними партіями. Трохи більше за інших, але в межах статпохибки, отримали ОПЗЖ (за рахунок російськомовного електорату) і “Батьківщина”, – підкреслив Фесенко.
У свою чергу керівник центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов відзначає, що обвал президента України Володимира Зеленського хоча і закономірний, проте є сигналом тривоги для його команди.
“Падіння рейтингу це закономірність. Закінчується медовий місяць, коли очікування стикаються з суворою реальністю. Так було і за часів Ющенка і за Януковича і за Порошенка”, – констатував політолог. При цьому Андрій Золотарьов зазначив, що частина виборців, які розчарувалися у Зеленському готові за нього проголосувати.
“Ми проводимо фокус-групи і питаємо у виборців, які розчарувалися: за кого вони будуть голосувати. Вони кажуть: “за” Зеленського. А чому? А інші ще гірші”, – додав політолог.
“Однак падіння популярності – це сигнал тривоги по двох позиціях: по-перше, відсутність відчутних результатів і друге – це кадри… Ви ж підете лікуватися до Тодурова, а ні до Скалецької, і навіть якщо Вам не подобається Портнов, то ви підете за юридичною допомогою швидше до нього, ніж до Рябошапки. Якщо Зеленський зробить ставку на професіоналів, то у нього є шанс відігратися”, – констатував політолог.
Що «наламала» команді Зеленського поки на рівні законопроектів, можете ознайомитися, наприклад, в нашому матеріалі: «Аналіз законопроекту про медіа: сайти під ковпаком, Нацрада йде в онлайн» або «Законопроект про дезінформацію: мільйонні штрафи і сортування журналістів«.