У суботу ввечері в Мюнхені президент України Володимир Зеленський підірвав інформаційний простір, запропонувавши спільне патрулювання непідконтрольної офіційному Києву частини Луганської та Донецької областей місцевими представниками, українськими правоохоронцями та ОБСЄ. У понеділок на програмі «Свобода слова» глава МВС Арсен Аваков підтвердив, що така схема дійсно розглядається українським урядом і за таким же принципом діяли в Хорватії в 1995 році.
Патрулювання по-хорватські
Інформаційну бомбу Президент України Володимир Зеленський скинув під час українського ланчу в рамках Мюнхенської конференції з питань безпеки. “Я думаю, що у нас є можливість дотиснути, щоб там були як українці, так і представники тимчасово окупованих територій, так і ОБСЄ”, – сказав він.
Хто саме з “представників окупованих території” міг би брати участь в такому патрулюванні, глава держави не сказав. Міністр закордонних справ Вадим Пристайко пізніше вніс уточнення, що патрулювати пропонується по хорватському сценарію. “Ми вирішуємо, як зробити так, з огляду на досвід, наприклад, Хорватії – як вийти на рішення, щоб в першу чергу дбати про безпеку на цій території. Можливо, на той час, щоб провести вибори”, – зазначив керівник зовнішньополітичного відомства.
Ідея про спільні патрулі не нова і обговорювалася з 2014 року. Тоді передбачалося, що українські та російські військові будуть спільно патрулювати території, які контролюють бойовики з кінця грудня того ж року. У 2017 році взяти на озброєння хорватський досвід запропонував екс-перший заступник голови Національної поліції В’ячеслав Аброськін.
За його словами, Хорватія провела вибори на непідконтрольній тоді території під егідою ООН. Також вона зробила сепаратистам чотири амністії – ще до повернення територій.
У складах патрулів було порівну сербів і хорватів. Головною умовою було – ні ті, ні інші не брали раніше участь в бойових діях. Поліцейськими дільницями також керували двоє людей – серб і хорват.
При цьому глава держави в черговий раз підтвердив, що умовою проведення виборів на тимчасово окупованій частині Донбасу є передача кордону під контроль і розпуск всіх незаконних збройних формувань.
Віртуальні патрулі
Поки що спроби налагодити спільне патрулювання кордону закінчувалися нічим. Мюнхенський виступ Зеленського, як показав ранок 18 лютого, отримав відповідь у вигляді спроби проросійських формувань відтіснити наших військових на позиціях біля Новотошківського, Горіхового, Кримського та Хутора Вільного.
Директор інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень Сергій Толстов вважає, що ініціативи Зеленського сприяють дискусії про корекцію Мінських угод. Експерт не вірить в можливість реалізації ідей Зеленського.
«Я думаю, що це положення про кордон, як і ідея провести вибори в жовтні 2020 року є швидше віртуальною. Ситуація на Донбасі не сприяє проведенню виборів. І поки не зрозуміла позиція Москви. Росія продовжує наполягати на непорушності Мінських угод і скликає засідання Ради безпеки ООН. Україна на противагу цьому наполягає на скликанні засідання Генеральної асамблеї ООН. Можливо, сторони спробують винести ці питання в якості дискусії на наступну зустріч в нормандському форматі», – зазначав UA-Times Толстов.
Зі свого боку, політолог Руслан Бортник зазначає, що ідеї Володимира Зеленського спільних патрулі на Донбасі потенційно можуть стати майданчиком для компромісу з Москвою. «На мій погляд, це досить серйозна заявка на переформатування Мінських угод і створення ситуації, яка сприятиме готовності Росії до компромісу. Секторальне розведення сил, спільне патрулювання кордону… Звучать досить компромісні твердження для реальних переговорів з Росією, реальних переговорів з ОРДЛО. Очевидно, що Зеленському потрібен успіх на темі війни і миру, або хоча б проведення другої зустрічі нормандської четвірки. А без домовленостей з Росією це неможливо, оскільки вона в такому разі буде блокувати її проведення», – підкреслив UA-Times Бортник.
Експерт вважає, що в разі досягнення нових домовленостей по Донбасу вони можуть бути закріплені новими угодами за підсумками нормандської зустрічі.
«Думаю, що Москва поки вивчає, наскільки це серйозно, чи не є це грою української влади зі спробою перетягнути європейську еліту на свій бік. Відбулася розмова президентів і російський прес-реліз з цього питання вийшов досить жорсткий. Домовленістю сторін, якщо такі будуть досягнуті закріплять новими угодами », – додав Бортник.
При цьому експерт визнає, то будь-які мирні ініціативи Зеленського знайдуть супротивників навіть в рядах його партії.
У свою чергу, політолог Віталія Бала розкритикував ініціативи Президента України Володимира Зеленського. «Який спільний контроль? З ким? З колишнім віце-губернатором Іркутської області? З владою територій, де грошова одиниця є рубль? З іншого боку україни-російського кордону його контролюють росіяни, то навіщо вони на нашому боці?», – обурився політолог на сторінці в Facebook.