Росія залишається опонентом України, проте влада робить крок до розрядки. Рада національної безпеки і оборони розглянула проект Стратегії національної безпеки і вже наприкінці січня після доопрацювання вона може бути введена в дію указом Президента України Володимира Зеленського і замінити аналогічний документ, чинний з травня 2015 року.
На шляху до розрядки?
Головною відмінністю нинішнього проекту стратегії, якого поки немає у вільному доступі, від документа прийнятого в 2015 році за президентства Петра Порошенка стало закріплена в ньому лінія на деескалацію у відносинах з Російською Федерацією. Хоча, завжди залишається план B.
Якщо в Стратегії 2015 року було відзначено, що “агресивні дії Росії” є чи не загрозою національній безпеці, то в нинішньому проекті документа хоча і є розмита фраза про зростання ціни агресії, в тому числі і за рахунок розвитку Збройних сил однак, разом з тим пропонується “вжити заходів для зменшення ймовірності конфлікту з Російською Федерацією і напруження у двосторонніх відносинах”.
Однією з ключових цілей майбутньої Стратегії і надалі залишається реінтеграція тимчасово окупованої частини Донбасу. Передбачається забезпечити “відновлення миру і державного суверенітету на тимчасово окупованих територіях”. І, можливо, не тільки дипломатичним шляхом.
Принаймні заступник секретаря РНБО Сергій Кривонос заявив про можливість силового сценарію на Донбасі “при наявності політичної волі”. За словами джерел UA-Times в команді Зеленського, активізація бойових дій на Донбасі можлива вже в квітні в разі якщо до того часу Верховна Рада не прийме зміни до законодавства щодо децентралізації і не закріпить в Конституції особливий статус окремих районів Донбасу.
Нагадаємо, що в парламент був внесений законопроект про децентралізацію, який, серед іншого, передбачав, що спеціальний статус Києва та інших міст визначається законами, що створювало потенційний ризик федералізації. Однак пізніше цю норму вилучили з проекту документа, а в січні законопроект був відкликаний з парламенту для доопрацювання.
На відміну від Стратегії часів президентства Петра Порошенка питання Криму та Донбас розділені. При цьому як і попередник нинішня влада в Стратегії де-факто визнає, що повернення півострова це дуже віддалена перспектива. Проект документу передбачає “здійснення комплексу міжнародно-правових, політико-дипломатичних, безпекових, гуманітарних і економічних заходів під назвою “Крим – це Україна”.
У зовнішній політиці команда Зеленського зберігає у проекті Стратегії спадковість курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Як зазначається в проекті стратегії, однією з її цілей є “досягнення критеріїв, необхідних для подання членства в ЄС і НАТО”. Розробники документу визнають, що членство в Альянсі та ЄС це далека перспектива. З іншими ж країнами і далі дотримуватися “прагматичної співпраці з урахуванням реалізації національних інтересів”.
Серед внутрішніх пріоритетів стратегії, як зазначається у повідомленні прес-служби Глави держави: суспільний розвиток і, перш за все, розвиток людського капіталу, захист прав і свобод та законних інтересів громадянина, що частково повторює стратегію попередників, проте з пріоритетом індивіда.
За словами секретаря РНБО Олексія Данилова, ключовими аспектами Стратегії є людина, її життя, здоров’я, честь, гідність, недоторканність і безпеку. Кінцева мета її реалізації – твердження вільної, багатої, безпечної країни, в якій панує право, де кожен може реалізувати свої таланти і здібності.
Про ризики національної безпеки крім можливої агресії в презентації не згадується. З високою часткою ймовірності можна припустити, що в остаточній версії документа не будуть напевно згадані, корупція, високий рівень тіньової економіки та низький рівень життя населення, хакерські атаки, екологічні проблеми, недосконала система державного управління…
Нагадаємо, що попередній варіант Стратегії Національної безопасноcті був затверджений майже 5 років тому указом п’ятого Президента України Петра Порошенка. Розробка оновлення стратегії Національної безпеки почався ще в липні 2019 роки після дострокових парламентських виборів.
“Я почав роботу над Стратегією національної безпеки. Це надзвичайно важлива і глибока робота з метою визначити ризики, з якими може зіткнутися Україна протягом скажімо 5 років “, – заявив тодішній секретар Ради нацбезпеки і оборони журналістам в штабі партії “Слуга народу” Александр Данілюк після голосування на дострокових парламентських виборах. Пізніше документ був представлений в штаб-квартирі НАТО. Тепер же, після обговорення проекту Стратегії на засіданні РНБО, документ буде затверджений указом Президента України Володимира Зеленського. І це може статися вже через тиждень.