Країни світу не в змозі захистити здоров’я дітей та їх майбутнє від посилення екологічної деградації та зміни клімату – про це йдеться в звіті декількох світових організацій.
Комісія, скликана Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) та медичним журналом The Lancet, закликає до кардинальних змін у захисті здоров’я та майбутнього дітей через надзвичайні ситуації із кліматом.
У звіті йдеться про те, що, незважаючи на кардинальне покращення рівня життя, харчування та освіти протягом останніх 20 років, “сьогоднішні діти стикаються з непевним майбутнім” і кожна дитина стикається з “екзистенційними загрозами”.
“У 2015 році країни світу домовилися про цілі сталого розвитку (ЦСР), але через п’ять років небагато країн зафіксували великий прогрес у їх досягненні”, – цитує The Guardian звіт комісії з 40 експертів із охорони здоров’я дітей та підлітків світу.
“Зміна клімату, екологічна деградація, міграція населення, конфлікти, всебічна нерівність та хижацькі комерційні практики загрожують здоров’ю та майбутньому дітей у кожній країні”, – йдеться у повідомленні.
Експерти також підкреслюють загрозу «хижацьких» комерційних практик і стверджують, що на дітей вплинув маркетинг фаст-фудів та напоїв з цукром. Його наслідок – 11-кратне збільшення дитячого ожиріння, із 11 мільйонів у 1975 році до 124 мільйонів у 2016 році.
Звіт включає індекс для 180 країн, який порівнює дані про життя, добробут, здоров’я, освіту та харчування; також враховується збалансованість розвитку країн та рівень викидів парникових газів.
Норвегія, Південна Корея, Нідерланди, Франція та Ірландія визнані у доповіді найкращими країнами для процвітання дитини в ранні роки. Центральноафриканська республіка, Чад, Сомалі, Нігер та Малі – найнесприятливіша п’ятірка у списку, виходячи з цього ж рейтингу.
Але коли експерти врахували викиди вуглецю на душу населення, виявилося, що Бурунді, Чад та Сомалі мають найкращі показники, а США, Австралія та Саудівська Аравія – серед перших 10 країн-забруднювачів.
“Коли автори взяли до уваги викиди CO2 на душу населення, то перші країни у рейтингу добробуту дітей отримали такі результати: Норвегія – 156 місце, Республіка Корея – 166-те, Нідерланди – 160-те”, – йдеться у звіті. “Кожна з цих трьох країн викидає на 210% більше CO2 на душу населення, ніж вони визначили як мету на 2030 рік”.
“Країнами, які мають змогу витримати норму викидів CO2 на душу населення до 2030 року, і при цьому серед 70-ти найкращих щодо заходів для добробуту дітей, є: Албанія, Вірменія, Гренада, Йорданія, Молдова, Шрі-Ланка, Туніс, Уругвай та В’єтнам”, – йдеться у звіті.
Сполучене Королівство – у першій десятці країн за рейтингом добробуту дітей, але посідає 133-е місце за принципом “досягнення цілей викидів”; “зараз у Великобританії здійснюється викидів CO2 на 115% більше, ніж заплановано на 2030 рік “.
Експерти, що готували доповідь, погоджуються, що “хоча найбідніші країни повинні зробити більше для підтримки здорового життя своїх дітей, надмірні викиди вуглецю у непропорційно більш багатих країнах загрожують майбутньому всіх дітей”.
У звіті зазначається: “Якщо до 2100 року глобальне потепління перевищить 4 градуси відповідно до сучасних прогнозів, це призведе до руйнівних наслідків для здоров’я дітей через підвищення рівня океану, періоди надмірного потепління, поширення таких захворювань, як малярія та лихоманка, та неправильне харчування”.
Ентоні Костелло, професор глобального здоров’я та сталого розвитку в Університетському коледжі Лондона, заявив у коментарі для Guardian, що “зміна клімату загрожує майбутньому наших дітей, тому ми повинні якомога швидше припинити викиди вуглецю”.
Нагадаємо, що уряд України створив робочу групу з подолання наслідків зміни клімату.
Також вчені у публікації AFP передбачають нагрівання планети до небезпечної для існування людей температури.