Тетяна КОЩУК | Реформа оподаткування ПДВ електронних послуг в ЄС

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

В умовах, коли в Україні жваво обговорюється ініціатива щодо впровадження «податку на Google», цікаво простежити, як відбувається подібна реформа оподаткування ПДВ електронних послуг в ЄС.

В 2015 року в Європейському Союзі впроваджено спрощений режим справляння ПДВ на основі «концепції єдиного вікна» MOSS (Mini One-Stop-Shop). Телекомунікаційні послуги, послуги радіомовлення та телевізійного мовлення, послуги, які постачають в електронній формі оподатковуються у країні, де знаходиться замовник. Режим MOSS дає змогу постачальникам цих послуг зареєструватися платником ПДВ в одній країні без такої реєстрації в кожній країні ЄС, де вони мають клієнтів.

Відповідно до чинних правил, порядок оподаткування ПДВ операцій постачання електронних послуг кінцевим споживачам, що перебувають в ЄС, постачальником, який заходиться за його межами, є таким: місцем постачання послуг є місцезнаходження замовника. Відтак виникала потреба в реєстрації постачальника в країні ЄС, де перебуває його замовник, та сплати у ній податку. Це створювало надмірний адміністративний тиск на постачальників, котрі постачають електронні послуги в декілька країн ЄС. Згідно з концепцією MOSS, постачальники можуть реєструватися в одній з країн ЄC і сплачувати податок самостійно за ставками країн замовників. Після цього сума ПДВ розподіляється між відповідними кранами.

Єврокомісія реалізує реформу системи оподаткування ПДВ «VAT Action Plan» від 7 квітня 2016 р. Остання базується на чотирьох засадах: боротьба з шахрайством; застосування «концепції єдиного вікна»; послідовність та підвищення ефективності; зменшення адміністративних перешкод. Зусилля Єврокомісії спрямовані насамперед на модернізацію справляння ПДВ у сфері транскордонної електронної комерції у форматі В2С (business to consumer, від компанії до споживача), у т.ч. на розширення сфери застосування режиму MOSS. Зокрема, це розширення стосується продажу товарів в межах ЄС особам, які не підлягають оподаткуванню.

5 грудня 2017 р. в ЄС схвалено правила щодо оподаткування електронної комерції у форматі В2С, які набрали чинності в 2019 р. Останні спрямовані на забезпечення збору ПДВ і його перерахування до бюджету у країні призначення. З 2019 р. спрощено реалізацію цифрових послуг споживачам, оскільки компанії з оборотом до 10 тис євро можуть сплачувати ПДВ у країні своєї реєстрації (такі платники не зобов’язані використовувати режим MOSS). Другий захід стосується постачальників з ЄС з оборотом до 100 тис євро, які мають змогу надати лише один доказ (код країни з номера телефону отримувача послуги, адресу реєстрації інтернет-провайдера, IP-адресу, IBAN тощо), замість двох, як це було раніше, щоб визначити місцезнаходження споживачів. Постачальники не з ЄС можуть використовувати систему оподаткування ПДВ, передбачену національним законодавством.

Зауважимо, що застосування нових правил справляння ПДВ щодо електронної комерції В2С, які мали набрати чинності 1 січня 2021 р., відкладено до 1 липня 2021 р. з огляду на поширення коронавірусної інфекції COVID-19. Очікується, що останні дадуть змогу досягти таких цілей: 1) зменшити адміністративні бар’єри для розвитку транскордонної електронної комерції в ЄС в рамках стратегії єдиного цифрового ринку; 2) запобігти ухиленню від сплати ПДВ при імпорті в ЄС товарів з незначною вартістю; 3) вирівняти умови конкуренції на ринку ЄС для гравців зі Співтовариства та третіх країн.

Введення нових правил сплати ПДВ у сфері електронної комерції заплановано за такими напрямами:

  1. Запуск «служби єдиного вікна» OSS (One-Stop-Shop) на базі успішного досвіду функціонування МООS. Сьогодні реєстрація компаній для цілей сплати ПДВ в одній з країн ЄС можлива лише у разі: 1) надання транскордонних телекомунікаційних послуг, послуг радіомовлення і телевізійного мовлення, послуг, які постачають в електронній формі для європейських споживачів; 2) обрання спеціального режиму справляння ПДВ MOSS. З 1 липня 2021 р. сфера дії спеціального режиму розшириться із введенням нового режиму OSS. Це дасть змогу реєструватися платником ПДВ в одній з держав ЄС і сплачувати податок з усіх операцій в електронному середовищі. Режим OSS застосовуватиметься щодо будь-якого надання послуг та дистанційного продажу товарів кінцевим споживачам в межах ЄС. Разом з тим, постачальники товарів мають нараховувати ПДВ за правилами, встановленими внутрішнім законодавством країни, в якій реалізується товар.
  2. Скасування чинних порогових значень дистанційних продажів в межах ЄС 35 і 100тис євро та їх заміна єдиним пороговим рівнем 10тис євро. Застосування останнього призначено з метою визначення місця постачання товарів у разі їх дистанційного продажу, а також місця постачання телекомунікаційних, трансляційних й електронних послуг, наданих неплатникам ПДВ в межах ЄС, якщо постачальник, у т.ч. оператор електронного інтерфейсу, зареєстрований в одній з країн ЄС. У разі, якщо річний обсяг продажів у країну покупця не перевищуватиме 10 тис євро, поставки вважатимуться виконаними в країні постачальника. При досягненні чи перевищенні зазначеного порогового значення обсягу річних продажів в країну покупця місцем постачання вважатиметься країна одержувача.
  3. Внесення змін до порядку імпорту товарів з низькою вартістю. Передбачено скасування звільнення від сплати ПДВ при імпорті невеликих партій товарів вартістю до 10 або 22 євро (залежно від країни) в ЄС з третіх країн. Зазначена норма породжує поширення шахрайських схем за участі продавців з третіх країн, якими навмисно занижується вартість товарів для уникнення сплати ПДВ при імпорті та отримання конкурентних переваг перед продавцями, які дотримуються законодавства. В результаті скасування зазначеної пільги з ПДВ для імпорту невеликих партій товарів при поставках B2C весь імпорт товарів буде оподатковуватися ПДВ у повному обсязі, незалежно від його вартості, що дасть змогу вирівняти «правила гри» для продавців з ЄС і з-за меж ЄС. Водночас передбачається збереження звільнення від сплати митних зборів щодо імпортних товарів, вартість яких не перевищує 150 євро.
  4. Новий режим для продажу в ЄС імпортованих товарів. Одночасно зі скасуванням звільнення від сплати ПДВ при імпорті невеликих партій товарів також буде введено новий спеціальний режим для дистанційного продажу товарів, що імпортуються з третіх країн або третіх територій – «єдиного вікна імпорту» (Import-One-Stop-Shop – IOSS). Зазначений режим охоплюватиме поставки товарів, окрім підакцизних, вартість яких не перевищуватиме 150 євро. Режим IOSS дасть змогу постачальнику товарів декларувати всі його транскордонні онлайн-продажі в ЄС в одній декларації та сплачувати ПДВ податковому органу лише однієї з країн ЄС. Тобто, йдеться про те, що новий спрощений режим «єдиного вікна» буде поширений на імпортні товари.
  5. Посилення відповідальності електронних інтерфейсів за шахрайство продавців при сплаті ПДВ. Електронні інтерфейси (торгівельні майданчики та платформи), у т.ч. ті, які працюють в ЄС через компанії, зареєстровані в третіх країнах, наділятимуться статусом умовних постачальників (deemed supplier) товарів для сплати європейського ПДВ в таких випадках: 1) при продажу товарів, що імпортуються в ЄС з третіх країн або третіх територій, вартістю не більше 150 євро (товарів низької вартості); 2) при внутрішньо-європейських онлайн-продажах товарів постачальників з третіх країн або третіх територій кінцевим споживачам незалежно від вартості зазначених товарів.

Електронним інтерфейсам, як і звичайним онлайн-постачальникам товарів в ЄС, будуть доступні режими OSS та IOSS. Отже, вони зможуть працювати в ЄС на основі єдиної ПДВ-реєстрації без необхідності ставати на облік у податкових органах усіх країн ЄС, з яких робляться замовлення на товари споживачами. Крім того, на них також покладено обов’язок щодо збереження інформації щодо онлайн-продажів товарів протягом 10 років після закінчення року, в якому була здійснена відповідна транзакція (для здійснення перевірок правильності нарахування та сплати ПДВ за необхідності).

Передбачається, що зазначені нововведення підвищить ефективність адміністрування ПДВ з В2С онлайн-продажів товарів та послуг в ЄС.

Тетяна Кощук, кандидат економічних наук, експерт з питань оподаткування,
провідний науковий співробітник ДННУ “Академія фінансового управління”

- Advertisement -

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Блоги

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Що дозволено колекторським компаніям

14 квітня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при...

Думай

Боржник через суд майже повернув своє вже продане залогове майно

Стало відомо, що в юридичній практиці України може виникнути прецедент, коли  боржнику через суд повертають його залогове майно, яке ...

Читай

“ФОРУМ ДОБРИХ СПРАВ”: В Україні з’явився майданчик, який об’єднав людей доброї волі

4 червня 2021 року в Києві відбувся 4-й «ФОРУМ ДОБРИХ СПРАВ», де зустрілися  для обговорення нагальних питань представники центральної...

Київрада готова віддати під знос ще дві архітектурні пам’ятки

На 10 червня запланована чергова сесія Київської міської ради. Як не дивно, але депутати продовжать свою "звичну" справу по знищенню історичної спадщини столиці і...

“Пробачити і забути” – Верховний Суд може дозволити олігархам не повертати землі заповідного фонду

8 червня 2021 року має відбутися чергове засідання Великої Палати Верховного Суду України. Головне питання порядку денного - так звана "справа Юри Єнакієвського". Рішення...

Екологічна комісія Київради відхилила ідею забудови Совських ставків

1 червня 2021 року Постійна комісія Київської міської ради з питань екологічної політики розглянула одразу три проекти вирішення подальшої долі Нижнього каскаду Совських ставків....
- Advertisement -

Теж цікаво

- Advertisement -