Наступає сезон квітування першоцвітів та їхнього браконьєрського знищення торгівцями. Влада та громадськість закликають не купувати червонокнижні рослини.
У Києві сформують мобільні групи, які пильнуватимуть за збереженням підсніжників та пролісок. Так столиця долучається до всеукраїнської акції охорони первоцвітів. Про це повідомив начальник управління екології та природних ресурсів КМДА Андрій Мальований.
Щороку навесні масово торгують ранньоквітучими видами рослин, що занесені до Червоної книги України та охороняються законом. Першоцвіти – підсніжник звичайний, крокус, тюльпан дібровний, проліска сибірська, сон-трава, горицвіт весняний, первоцвіт дрібний, шафран сітчастий тощо – належать до рідкісних видів рослин і перебувають під загрозою зникнення. Тому київські чиновники закликають громадян не купувати ці квіти.
Купуючи квіти поблизу станцій метро або на зупинках громадського транспорту, кожен ризикує стати співучасником знищення природи, адже одна вирвана квітка виду «підсніжник» – це вкрадене життя у 45 паростків. Квіти виривають із цибулинами, щоб продовжити свіжість букетів, а відновлення рослин після цього у природі – неможливе.
Також шкідливе прикореневе зрізання, це призводить до генетичного виродження рослин.
Тому управління екології КМДА закликає відмовитись від купівлі першоцвітів, їхнього збору та продажу, аби не допустити знищення цих рослин.
Нагадаємо, що незаконний збір і реалізація рідкісних, занесених до Червоної книги України, ранньоквітучих рослин заборонені Законом України «Про Червону книгу України» і статтями 88-1 та 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Затверджені у 2012 році зміни до Закону України «Про Червону книгу України» забороняють реалізовувати не тільки первоцвіти, зібрані в природі, а й вирощені у штучних умовах. Торгівля первоцвітами переслідується органами Національної поліції та Державною екологічною інспекцією і карається штрафом від 1700 грн до 3655 грн.
Кампанія “Першоцвіт” уже кілька десятиліть (ще з часів Радянського Союзу) проводиться щороку еко-активістами за сприяння небайдужих громадських організацій.
Чому купувати первоцвіти так погано для природи
Усі види первоцвітів (ранньоквітучих весняних рослин) занесені до Червоної книги і їх кількість у природі щороку зменшується. Такими є всі види підсніжників, шафрани (крокуси), цикламени тощо. Переважна кількість рослин, які продаються по всій території України з грудня по квітень, знищені в місцях зростання у карпатських та кримських горах і привезені на місце продажу оптовими партіями. Квіти виривають з цибулинами і везуть разом з ними щоб продовжити термін «зберігання» букетів. Відновлення рослин у природі після цього неможливе. Зрізання ж квітів без цибулин також шкідливе, оскільки призводить до генетичного виродження рослин.
Крім того, більшість з цих видів рослин зростають лише на останніх, невеликих за площею ділянках. Так, цикламен Кузнєцова залишився в природі на ділянці площею менше за 100 гектарів.
Чому купувати першоцвіти протизаконно
Торгівля першоцвітами (як продаж, так і купівля) є порушеннями законів України «Про Червону книгу України», «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього середовища України» та правил торгівлі.
За торгівлю первоцвітами порушників очікує адміністративна відповідальність у формі штрафів та стягнення збитків (в перерахунку на кожну рослину), передбачені статтями 88, 88-1, 159 та 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
А як щодо першоцвітів, “вирощених удома”?
Нерідко торгівці розказують, що виростили квіти вдома. Це не може бути правдою, оскільки ділянка, яка пустує після їх квітнення з березня місця і до наступного року робить вирощування первоцвітів нерентабельним. Крім того, вирощування рослин, занесених до Червоної книги однаково не дає права їх продавати, оскільки торгівля, як і інші форми комерційного використання червонокнижних видів, прямо заборонені статтею 19 Закону України «Про Червону книгу України».
Що робити, коли ти бачиш торгівлю первоцвітами
Коли ти бачиш торгівлю первоцвітами, ти можеш а) зробити зауваження порушнику, б) викликати поліцію, зателефонувавши «102».
Нагадаємо, що з 2012 року громадськими активістами створений сайт “Збережи весну!“, де ви знайдете інформацію про заборону на продаж першоцвітів.
Нагадуємо також про нетипову погоду – в Україні кліматична зима так і не розпочалася, а у Києві зафіксовано температурний рекорд для середини лютого.