В середу, 4 лютого, було зірвано засідання Комісії Київської міської ради з питань власності (далі – Комісія). Є думка, що це могло статися через бажання окремих депутатів переукласти вигідні ряду третіх осіб договор оренди комунального майна в обхід новоприйнятого закону “Про оренду державного та комунального майна”. Цей закон був проголосований Верховною Радою ще 03 жовтня 2019 року.
Як зазначено у перехідних положеннях документу – закон набирає чинності з 01 лютого 2020 року. Тобто сплив термін, який надавався міським, сільським та селищним радам для приведення у відповідність «місцевих» Положень про оренду комунального майна, що були затвердженні на підставі і на виконання попередньої редакції закону, який нині втратив чинність.
Втім, орган місцевого самоврядування в праві розпорядитися відведеним йому часом на власний розсуд. Так, станом на 04 лютого 2020 року в столиці Україні й досі не існує Положення про оренду комунального майна, що відповідало б вимогам нового закону.
Проблема
“За роки Незалежності в Києві та й в багатьох інших містах склалася така практика, коли якісь «невідомі» люди під виглядом «добродіїв» (різні волонтерські та інші громадські організації – прим. Авт.) орендують історичні будинки в середмісті за безцінь. Тоді ці будинки приходять в стан руйнації, бо в орендарів начебто нема грошей аби їх підтримувати в належному стані, а у міста нема цих грошей, бо ніхто за оренду фактично не сплачує», – розповів UA-Times про результати зірваного порядку денного Комісії її голова Леонід Антонєнко (депутатська група: Київська команда).
За його словами, головною проблемою цієї сфери на сьогодні є її непрозорість. В таких умовах майно громади потрапляє до “потрібних” людей або через підставні організації доводиться до руйнації і знищується в інтересах тих же зацікавлених осіб.
Нова процедура
Згідно положень нового закону, укладення договорів на оренду майна, що належить громаді, буде здійснюватися через систему держаних закупівель Prozorro.
Законом визначена процедура, за якою орган місцевого самоврядування має виконати ряд обов`язкових вимог. Зокрема, прийняти рішення про намір здачі в оренду визначені приміщення, внести відомості про такі об’єкти до спеціальної Електронної торгової системи і лише після цього розмістити оголошення про оренду визначених приміщень в системі державних закупівель.
До чого поспіх?
Допоки не розроблені та не затвердженні нові положення про оренду комунального майна, де-факто єдиним чинним нормативним актом, який визначає правила укладання договорів оренди, лишається Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва від 21 квітня 2015 року N 415/1280 (далі – Положення).
Однак, юридична легітимність такого акту місцевої влади викликає певні сумніви, знову ж таки, через невідповідність змісту Положення новому закону.
Попри це, період до прийняття нового Положення – фактично остання можливість «протягнути потрібні» договори оренди через Комісію, оминаючи нову процедуру, в тому числі і електронні торги, де можлива реальна конкуренція.
Cui prodest?
В першу чергу уникнути нової процедури намагатимуться ті підприємці та інші суб’єкти орендних відносин, яким є що приховувати – наприклад, джерела фінансування, кінцевих бенефіціарів тощо. Нова процедура передбачає декілька рівнів перевірки претендентів на бажані квадратні метри, що включає, зокрема, і публікацію відповідних даних у мережі інтернет.
Хто наполягав на негайному розгляді питань?
Про необхідність розгляду питань укладення нових та продовження дії чинних договорів оренди майна громади зазначили одразу кілька членів Комісії. Насамперед це Сергій Артеменко, Вадим Сторожук та Михайло Іщенко (всі троє – депутатська фракція «Солідарність»).
Натомість, з боку Голови Комісії, пана Антонєнка, пролунала пропозиція розглянути питання виключно продовження договорів оренди на той самий строк і на тих же умовах, оскільки лише таким повноваженням, на його думку, на сьогодні володіє Комісія. «Це не робота – ми Департаменту підмахнули і готовий проект рішення», – обурювався настирності окремих депутатів голова Комісії.
Водночас, тамуючи наростаюче незадоволення депутатів з “Солідарності”, він запропонував навіть змінити голову Комісії і зібратися ще раз за тиждень для вирішення питань «потрібних» договорів оренди, але вже без його участі. “Я ці питання навіть на голосування ставити не буду – вони суперечать закону і я, як Голова Комісії, не піду на цей злочин. Бажаєте – змінюйте голову комісії і приймайте ці рішення окремо, але без мене», – емоційно підсумував Антонєнко і закрив засідання Комісії.