Ввечері 9 січня громада київського мікрорайону Микільська Слобідка вийшла на протест проти будівництва за адресою Микільсько-Слобідська, 7-9. Довкола об’єкту будівництва, що знаходиться в межах прибережної водозахисної смуги, зібралося більше 100 місцевих мешканців та активістів.
Не чекаючи подальшого розгортання подій, забудовник ЖК Sundance (має постати на цій ділянці уже до 2021 року) самостійно зняв частину секцій свого паркану і, на вимогу закону, здійснив допуск громадян до водного об’єкту. На місце прибули два автобуси спецпризначенців, а на територію забудовника вийшло з десяток спортивних молодиків, однак, на цей раз сутичок вдалося уникнути.
На місце виїхав заступник начальника слідчого відділу ГУ НП в Дніпровському районі міста Києва Богдан Марченко. Він переконував місцевих мешканців не вчиняти жодних протиправних дій, оскільки ділянка перебуває в приватній власності, недоторканність якої охороняється Конституцією.
Втім, вмовляння правоохоронців, що, за словами місцевих, ще з 2006 року розслідують кримінальне провадження щодо незаконного будівництва в прибережній водозахисній смузі, не подіяли. Кілька найбільш радикально налаштованих молодиків почали закидувати будівельний майданчик піротехнікою, що спричинило локальне займання.
У відповідь в бік мітингувальників з боку спортивних молодиків, що перебували всередині огородженого периметру, полетіло кілька світло-шумових гранат. Постраждалих не має.
Водночас, територія будівельного майданчика дотична до урізу води, на якій ще залишалася частина бетонного огородження, не витримала натиску людей, що прямували на беріг Дніпра, і паркан впав.
Забудовниками ЖК Sundance є Товариство з обмеженою відповідальністю “Нова Слобідка” (далі –ТОВ “Нова Слобідка”) і “ЛВ-Холдинг”.
Ще 31 травня 2016 року ТОВ “Нова Слобідка”, яке згідно даних Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку є власником земельної ділянки за адресою Микільсько-Слобідська, 7-9 (кадастровий номер: 8000000000:66:178:0086) звернулася з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва про скасування припису № 311/п від 26 квітня 2016 року Департаменту культури виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зупинку будівельних робіт.
Свої вимоги забудовник мотивує тим, що хоч земельна ділянка і знаходиться на самісінькому березі Дніпра, однак, фактично не входить до складу пам’ятки “Історичний ландшафт Київських гір і долини Дніпра”, оскільки межі останньої не визначені в натурі.
10 грудня 2018 року Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва позовні вимоги ТОВ “Нова Слобідка” були задоволені в повному обсязі, а припис № 311/п від 26 квітня 2016 року Департаменту культури КМДА про зупинку будівельних робіт на об’єкті – скасовано.
Попри це, правонаступником Департаменту культури – Департаментом охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) двічі вчинялися спроби оскаржити відповідне рішення суду та зупинити забудову берегів Дніпра. Втім, сліпа Феміда вкотре зробила свій вибір на користь забудовника – ухвалами від 05 березня та 10 травня 2019 року Департаменту охорони культурної спадщини КМДА було двічі відмовлено у відкритті апеляційного провадження у справі, а від так і в оскарженні рішення від 10 грудня 2018 року.
“ЛВ-Холдинг”, в свою чергу, ось уже 5 років орендує іншу частину території запланованої під будівництво ЖК (попередній договір був поновлений у 2014 році). Чому ж підприємці її не викупили, хоча ділянка втричі менша за ту, якою володіє нині ТОВ “Нова Слобідка”?
Справа в тому, що ділянка з кадастровим № 8000000000:66:178:0142 і площею 0.8688 га є пляжем – прилеглою до урізу води частиною прибережної захисної смуги річки Дніпро.
Відповідно до ст. 88 Водного кодексу України, у воді по берегах річок встановлюються прибережні захисні смуги уздовж урізу води (у меженний період) для великих річок, водосховищ на них та озер шириною у 100 метрів. До того ж, у межах пляжної зони прибережних захисних смуг забороняється будівництво будь-яких споруд, крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних, а також інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій.
НЕ дуже привабливий об’єкт для придбання забудовником, чи не так?
Втім, оренда – це зовсім інша справа, адже тут ви можете отримати собі ділянку, особливо не ризикуючи витраченими коштами, тим паче якщо договір оренди для вас буде поновлюватися самостійно.
Так, 19 грудня уже минулого року Київська міська рада проголосувала за відмову ТОВ «ЛВ-Холдинг» у поновленні договору оренди «пляжної» ділянки. Але то пусте, адже ще 28 лютого договір оренди пролонгував себе «сам» у Державному реєстрі прав на нерухоме майно.
Неймовірно, але таке дійсно можливо в Україні. У даному випадку забудовник скористався приписами ст. 33 Закону Украіни «Про оренду землі». Відповідно до нього, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Водночас, слід зауважити, що за таких умов повністю ігнорується особливий статус орендодавця, яким виступає орган місцевого самоврядування. Зокрема проігноровано особливий порядок прийняття відповідних рішень на чергових сесіях відповідного органу. Що, одначе, ніяк не виключає можливу причетність повноважних осіб виконавчого органу міськради – КМДА до умисного ігнорування розгляду питання оренди земельної ділянки ще до моменту закінчення дії попереднього договору оренди і прийняття відповідних рішень.
Дмитро Перов