У політичній системі Росії дива не сталося і Володимир Володимирович Путін залишиться на президентській посаді до кінця своїх днів.
У вівторок, поки весь світ переживав з приводу поширення коронавірусу і падіння світових ринків, в Москві тихо сталася конституційна реформа. Всього лише протягом години в Держдумі були внесені та затверджені правки до Основного закону РФ, які прибирають поняття “два президентські терміни поспіль” і обнуляють президентські терміни Путіна.
Як відзначають російські ЗМІ, самі поправки на засіданні Держдуми фактично не обговорювалися. Спочатку депутат від «Єдиної Росії» космонавт Валентина Терешкова запропонувала обнулити терміни ВВП, потім була оголошена перерва, а після швидкого приїзду Путіна в парламент і його виступу депутати без дискусії проголосували в підтримку основної таблиці правок, представленої президентом. На всю процедуру, за підрахунком інформаційного порталу “Медуза”, пішло 20 хвилин. Проти були тільки комуністи.
Для остаточного затвердження правок в середу в Держдумі пройде третє читання законопроекту, тоді ж його повинна розглянути і Рада Федерації. Після цього документ повинні схвалити дві третини регіональних парламентів, також поправки перевірить Конституційний суд.
За прогнозами експертів, Путін підпише закон 12 березня – в річницю анексії Криму. Далі все ж доведеться запитати у народу – має пройти всеросійське голосування з приводу затверджених правок. Варто відзначити, що саме так кілька разів подовжував собі повноваження президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, один раз президент Білорусі Олександр Лукашенко, кілька разів президент Узбекистану Іслам Карімов.
Росіянам Путін залишив шанс на демократичні перетворення. Але не на сьогодні, на потім. “Нам досить було революцій. Росія свій план по революціям виконала, – сказав Путін з трибуни Держдуми. – Вважаю і глибоко переконаний, що сильна президентська вертикаль нашій країні абсолютно необхідна. Сьогоднішня ситуація в економіці і не тільки в економіці зайвий раз про це нагадує. Перш за все це необхідно для стабільності. Є парламентська демократія, але на сьогоднішньому етапі нашого існування це нам не підходить. Упевнений, прийде час, коли влада не буде так персоніфікована”.
Нагадаємо, що Путин обирався президентом Росії чотири рази. Перші два терміни були з 2000 та 2008 року. Потім через положення конституції, що неможливо російському президенту бути на посаді більше двох термінів поспіль, він вимушений був очолити уряд, а вже у 2012 році знов переміг на президентських виборах.