На сайті Кабінету міністрів України нагадали, що з 1 січня 2021 року набирає чинності Закон України «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів». Це, на думку ініціаторів цього закону, дозволить Україні забезпечити торгівлю квотами на парникові викиди.
«Діючий закон власне і створює засади для існування системи МЗВ (моніторингу, звітності та верифікації викидів). Така система дозволить отримувати точну інформацію про обсяги емісії парникових газів від виробничих установок; забезпечити контроль за викидами, мати змогу їх обмежувати; впровадити обов’язкову методику розрахунку емісії парникових газів для всіх установок, з яких ці викиди здійснюються», – пояснив голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований.
За словами посадовця, прийняття цього документа є важливою передумовою для здійснення заходів з боротьби зі зміною клімату, заснованих на досвіді Європейського Союзу. Це, зокрема, введення системи торгівлі квотами на викиди парникових газів. Саме для її впровадження необхідне створення системи МЗВ, яка передбачається законом.
Він також додав, що Держекоінспекція отримає повноваження в частині контролю за викидами: «Згідно з законом, на Держекоінспекцію також покладено низку обов’язків – перевірка даних у звітах про викиди, планах моніторингу тощо. Впродовж 3 місяців після подачі таких документів посадовими особами підприємств інспекція може ініціювати позапланову перевірку. Під час такої перевірки перевіряється достовірність інформації, вказаної у звітах чи планах».
Нагадаємо, що незаконні викиди в атмосферу повітря забруднюючих речовин і незаконні скиди забруднюючих речовин у водні артерії країни експерти в недавньому опитуванні назвали одними з важливих загроз для фіскальної безпеки України.
При цього, за даними Всесвітнього банку, з 1992 року Україна покращила свої показники в рейтингу країн-забруднювачів у світі. Наприклад, в момент отримання незалежності наша промисловість викидала в атмосферу 15,5 млн тон забруднюючих речовин, то у 2017 році їхня кількість зменшилася до 2,58 млн тон. Даних на 2020 рік немає.
Читайте також “Нечистоти вже два тижні продовжують стікати в Дніпро”