В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Цей закон забороняє розповсюдження в Україні оксорозкладних (оксобіорозкладних) пакетів з 1 січня наступного року. Журналісти UA-Times дізналися, як великі гравці торговельного ринку проводять цю підготовку і думку експертів, щодо екологічного закону.

Зарано штрафувати

Думки експертів з приводу нових вимог Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» різняться. Наприклад, президент Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) Анатолій Кінах вважає, що необхідно збільшити перехідний період для впровадження повної заборони і штрафів за порушення.

“УСПП підтримує по суті  прийнятий парламентом закон №2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Втім, експерти ділового союзу, проаналізувавши документ, закликають законодавців збільшити перехідний період для впровадження повної заборони і штрафів за порушення. Нагадаємо, з березня 2022 року зі сфери торгівлі мають зникнути надтонкі й тонкі пакети товщиною до 50 мікрометрів”, сказано в коментарі Українського союзу промисловців і підприємців для UA-Times.

«Є ризик, що окрім великих мереж супермаркетів інші торговельні точки – магазинчики, ринки тощо – продовжуватимуть користуватися даними видами пакетів  саме через відсутність альтернативи. Адже, по-перше, такому рішенню має передувати масована соціальна реклама, що формувала б у споживачів відповідний тип екосвідомості, по-друге – стимули для виробників для швидкої переорієнтації на випуск біорозкладних пакетів із переробленого пластику. Не маючи чіткої, дешевої і доступної альтернативи – люди користуватимуться тим, що звично», – зазначив президент УСПП Анатолій Кінах.

На його думку, такі заходи займуть мінімум 1 рік, проте будуть більш ефективними. Паралельно необхідна держпідтримка галузі рециклінгу – переробки використаного пластику, а також виробництва пакетів із біоматеріалів – опалого листя та ін. Всі ці інноваційні напрацювання і розробки є, навіть зареєстровані технології та торгові марки. Проте їм ще належить наростити обсяги виробництва, для цього потрібні дешеві кредити та попит на внутрішньому ринку.

«В цілому ж УСПП вітає зусилля влади щодо поступової відмови від пластику. Маємо тривожну ситуацію із утилізацію сміття в Україні – зокрема, критичному його накопиченню на полігонах. Це погіршує екологічну ситуацію, забруднює чорноземи і водойми, негативно відображається на здоров’ї українців.  Подібні ініціативи знайдуть безумовну підтримку у підприємництва і промисловості», – підсумував президент УСПП.

Потрібен закон про відходи

Директор організації Екологічна адвокація бізнесу Оксана Луценко вважає, що для більш ефективної роботи закону №2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» потрібно ще прийняти рамкові та секторальні закони про відходи.

“Партнерство «Green Business Ukraine» підтримує необхідність скорочення об’єму відходів, що потрапляє на полігон, в цілому, та, зокрема, відмову від використання пластикових пакетів задля покращення екологічної ситуації в Україні. Але, проаналізувавши прийнятий закон, ми розуміємо, що він потребує змін та доповнень щоб вирішувати екологічні завдання, що на нього покладено та не нести загрози для бізнесу. Мова йде про ряд важливих нюансів, що стосуються наступного:

· передбачено правове регулювання лише окремого виду пакування, в ситуації, коли в країні відсутній системний підхід до використання пакувальних матеріалів та тари, не прийнято рамковий та секторальні закони про відходи.

· в Законі не передбачена можливість використання пакетів з переробленої сировини, що дало би змогу розширити можливості для правильної утилізації вже випущеної продукції;

· наразі в Україні ще не створена інфраструктура для обігу біорозкладних пакетів, на які пропонується перехід: відсутній ефективний механізм контролю за якістю сировини, маркування пакетів, роздільний збір лише починає зароджуватись, відсутні станції компостування та інше.

· Законом передбачено заборону обігу пакетів в торгових мережах та в магазинах, в той час, коли на стихійних ринках та в інших торгових точках будуть продовжувати користуватися, що ставить бізнес в нерівні умови діяльності.

“Щоб підвищити ефективність подібних законів необхідно їх впроваджувати системно та послідовно, з розробкою чіткого та зрозумілого механізму контролю за використанням різного пакування, а перехідний період встановлювати з врахуванням темпів розвитку інфраструктури збору та утилізації відходів”, – вважає Оксана Луценко.

Торгові марки

Великі торговельні мережі будуть намагатися дотримуватися Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України».

“Насамперед, варто зазначити – ми давно чекали прийняття цього закону. Це перший крок, який Україна повинна зробити якомога швидше, хоча така його редакція менш сувора, ніж в інших країнах Європи. Звичайно ж, закон щодо обмеження обігу пластикових пакетів вплине на загальну екологічну ситуацію в Україні, але він ні в якому разі не “змушує”, а “мотивує” стати кращими щодо пропозиції пакування, – зазначила в своєму коментарі UA-Times фахівчиня КСВ Ашан Рітейл Україна Злата Костюк. – Ми в Ашан вже працюємо над зменшенням пластика і зробили наступне: ми обов’язково пропонуємо покупцям альтернативне пакування – крафтові пакети, багаторазові сумки-шопери, багаторазові мішечки в відділі фруктів і овочів; ми обмежили доступ до безкоштовних пакетів майок на касі; до пандемії ми прибрали пакети-майки в відділах фрукти і овочі, але в зв’язку з посиленням карантинних норм тимчасово повернули їх в цілях безпеки і та з-за необхідності гарантувати наявність упаковки для всіх товарів. І основний наш крок – ми впровадили в усіх магазинах країни пакети, які складаються на 100% з переробленого пластику. Їх переваги: містить 100% переробленого ресурсу, що дозволяє відмовитись від первинного пластику; не потребує особливих умов зберігання – після використання його можна знову передати на переробку і так до 5 разів; не потребує обов’язкового температурного режиму, як наприклад, пакети для компостування, що можуть розкладатися до 20 років у разі, якщо не дотримано усіх необхідних умов; не містить жодних домішок, що прискорюють розклад пластику на дрібні частинки – мікропластик, який врешті є ще більш небезпечними для довкілля; його вартість не відрізняється від звичайних пакетів, тож вам не треба робити додаткове зусилля аби допомогти природі. Зараз в магазинах представлені пакети, виготовлені на 100% з переробленого пластику для 10кг покупок, наша мета – до кінця року замінити всі пакети на лінії кас на такий вид. Таким чином ми станемо першою мережею в Україні, яка повністю відмовиться від пакетів з шкідливого пластику на касах та використовуватиме пакети, для виготовлення яких не береться додатково ресурс”.

Звісно ми поцікавилися, на кого буде перекладена вартість екологічних пакувальних матеріалів. “Стосовно додаткових витрат на інші види пакування – безперечно, вони будуть. Як на нашій стороні, так і на стороні виробників, принаймні на початку у період перебудови ринку. Наразі ми аналізуємо ці показники та прораховуємо усі варіанти, аби перехід на екологічне пакування не мав впливу на витрати клієнтів”, – зазначила КСВ Ашан Рітейл Україна Злата Костюк.

В компанії АТБ розповіли UA-Times, що в своїх магазинах вони вже давно впроваджують альтернативне пакування і не бачать проблем в реалізації нового закону.

сумки, пакеты, АТБ

“Наша компанія безумовно підтримує цей закон, безумовно буде виконувати його, взагалі в цьому напрямку ми працюємо не перший рік. Ми вже пропонуємо нашим споживачам біорозкладні кукурудзяні пакети, екоторбинки,  невеликі екокоробки з переробленого картону, які користуються попитом у автомобілістів для пакування продуктів. Тобто чотири варіанти вже є. Що стосується пакетів “майка” – наразі ведеться робота щодо пошуку альтернативної заміни цих пакетів, згідно з законом, – зазначив представник пресслужби Корпорації АТБ. – Поки що складно сказати, яка в подальшому будуть альтернатива тих пакетів, використання яких обмежується новим законом. Зараз нами ведеться робота по цьому напрямку і я гадаю, що в принципі не буде ціна набагато відрізнятися і вона не буде високою для наших покупців. Але поки складно сказати, яка буде ціна. Ціна, яка на сьогодні є в наших магазинах, вона достатньо приємна для наших споживачів. І попит на екологічне пакування є”.

Читайте також: «Сміттєвий» бізнес: як «кувати» гроші на переробці відходів?

Найновіше

Виконавець стягує 50% з доходу замість дозволених 20%! Що робити?

Серед передбаченого законодавством України переліку заходів примусового виконання рішень можна виділити такий вид, як звернення стягнення на заробітну плату,...

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж пам’ятку місцевого значення на Подолі....

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про мову і отримати перший досвід...

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

Теж цікаво

Блоги

Виконавець стягує 50% з доходу замість дозволених 20%! Що робити?

Серед передбаченого законодавством України переліку заходів примусового виконання рішень можна виділити такий вид, як звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід...

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...
- -