Наприкінці минулого тижня Міністерство у справах ветеранів провело перше експертне обговорення питання створення інституту ветеранського омбудсмена. Для його появи потрібно визначити повноваження ветеранського омбудсмена та надати йому чіткі функції.
«Захисники та захисниці, як особлива категорія осіб, мають право на особливу увагу та захист держави», – зазначила Міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна. За її словами, кількість звернень учасників бойових дій щодо правової допомоги щороку зростає. Лише минулого року 1503 особи звернулися з питань оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчих, судових органів. Усього з різних соціальних питань до центрів з надання правової допомоги протягом минулого року звернулося понад 6 тисяч ветеранів. З початку 2015 року ця цифра перевищує 38 тисяч звернень.
«Сьогодні відбулася ефективна експертна дискусія запровадження в Україні інституту ветеранського омбудсмена. Вдячна, що до реалізації нашої ініціативи долучилися представники різних органів влади та експертного середовища. Майже одноголосно зійшлися на позиції, що створення Урядового інституту правового захисту ветеранів на часі, домовилися продовжити дискусію щодо кола його повноважень та статусу», – зазначила Юлія Лапутіна.
У обговоренні, згідно повідомлення Міністерства у справах ветеранів, взяли участь представники Секретаріату Кабінету Міністрів, МВС, Міноборони, ЗСУ, Мінсоцполітики, Уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій, народні депутати України, голова Консультативної ради у справах ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) захисників України, представники Української Гельсинської спілки з прав людини, Координаційного центру з надання правової допомоги, міжнародних та громадських організацій.
Також було зазначено, що наразі існує багато прогалин в українському законодавстві щодо системного регулювання і захисту прав ветеранів. Це створює інформаційно-правовий вакуум і як наслідок ветерани в областях не знають куди звертатися із юридичними проблемами. Вирішення цієї проблеми лежить у площині своєчасної адвокації ветеранів у відповідних конкретних законодавчих ініціативах, зокрема щодо надання статусів або отримання соціальних гарантій.
У свою чергу голова Ради родин загиблих Ірина Міхнюк підкреслила, що для родин загиблих захисників України дуже важливо розуміти, що нас є кому захистити: «Такий правовий захист для родин загиблих вкрай необхідний. Тому інститут омбудсмена має бути створений. Родини загиблих не мають ходити по інших інстанціях, самостійно шукати адвокатів. Більшість з нас добре знає, яку потрібно мати мужність, щоб витримати всі ці поневіряння і приниження у пошуку справедливості».
Голова підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Анатолій Остапенко додав, що для реалізації задуманого потрібно визначити повноваження ветеранського омбудсмена та надати йому чіткі функції з урахуванням сьогодення. Адже наше законодавство розроблене в рамках мирного існування держави.
Серед пропозицій було – залучити до інституції омбудсмена ветеранів, які мають юридичну освіту та досвід захисту побратимів і громадський сектор, щоб пришвидшити вирішення цих питань.
Читайте також: День пам’яті Кіборгів. З’явилися світлини, як наразі виглядає Донецький аеропорт