Верховна Рада: чи пройде очікуване з 2000 року “обрізання”

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Верховна Рада зробила ще один крок до особистого “обрізання”. На засіданні у вівторок депутати підтримали в першому читанні законопроект щодо скорочення кількості себе улюблених до 300 осіб. Тепер для остаточного рішення депутатського питання необхідна підтримка 300 депутатів на наступній сесії і підпис під законопроектом в такому ж вигляді президента України Володимира Зеленського. Втім, на сьогоднішній день далеко не факт, що до цього дійде.

 Двадцять років по тому

Ідея про скорочення кількості народних депутатів популярна в українському суспільстві не перший рік. Ще в 2000-му році на референдумі більшість тих, хто прийшов на виборчі дільниці, сказали так урізанню народних обранців і паралельно створенню двопалатного парламенту. Однак “референдум пройшов і плебісцит з ним” і результати голосування так і залишилися на папері.

Після приходу до влади команди Володимира Зеленського до ідеї вирішили повернутися спираючись на волю народу. Ще в травні 2019 року на сайті Президента України була зареєстрована петиція про скорочення кількості народних депутатів.

Її підтримали трохи більше 25 тисяч чоловік ( мінімуму необхідного для розгляду петиції Президентом України). І вже в кінці серпня в парламенті з’явився законопроект про скорочення кількості депутатів авторства президента України Володимира Зеленського, а 3 вересня парламентарії спрямували його до Конституційного суду задля отримання висновку.

Арбітри з вулиці Жилянської його вивчали понад два місяці і 18 грудня документ повернувся в Раду з їх висновком.

Народним обранцям запропонували переписати Ст. 76 і 77 Основного закону в такий спосіб. У першій – зменшити чисельність народних обранців з нинішніх 450 осіб до 300 і додати до умов для обрання парламентарями постійне проживання в Україні не менше п’яти останніх років та володіння українською мовою.

Ст.77 Основного Закону пропонується доповнити реченням такого змісту: “Верховна Рада обирається за пропорційною виборчою системою”.

Крім того, в перехідних положеннях пропонується відзначити, що нинішній склад парламенту, обраний за змішаною системою, продовжить виконувати повноваження до наступних виборів народних депутатів. В іншому випадку могли відбутися дострокові вибори по зміненій Конституції.

Ложка дьогтю від КС

Конституційний суд хоча і визнав відповідність статті 157 і 158 “обрізання” депутатського корпусу (тобто визнав ініціативу конституційною), однак висловив до законопроекту низку зауважень. Зокрема, серед зауважень відзначається, що в Основному законі не обов’язково закріплювати проведення виборів за пропорційною системою.

«Визначення типу виборчої системи, її ознак і особливостей є питанням політичної доцільності і повинен вирішуватися парламентом відповідно до його конституційних повноважень за умови дотримання конституційних принципів і демократичних стандартів організації та проведення виборів. З огляду на це немає потреби (імперативності) для закріплення типу виборчої системи в Конституції України», – зазначається у висновку Конституційного суду.

Крім того, судді нагадали парламентарям, що в законодавстві залишається норма про те, що подання до КС щодо конституційності можуть подати 45 депутатів, що на сьогоднішній день становить десяту частину депутатського корпусу.

«У такому разі, зі зменшенням конституційного складу Верховної Ради України, не відбувається відповідного зменшення кількості народних депутатів.., внаслідок чого ускладнюється можливість їх звернення в Конституційний суд.., що може призвести до обмеження прав і свобод людини і громадянина”, – сказано у висновку КС.

Відповідно до статті 150 Регламенту Верховної Ради, якщо до законопроекту про внесення змін до Конституції є зауваження Конституційного суду, то до нього повинні бути внесені поправки, які повинна підтримати Рада. Після цього документ знову повинен отримати висновок Конституційного суду.

За велінням народу

Висновок Конституційного суду не став бар’єром для законопроекту. На ранковому засіданні у вівторок, не дивлячись на протести фракцій опозиції, депутати 236 голосами схвалили його в першому читанні.

За словами заступника голови комітету з питань правової політики Ольги Совгирі ( фракція «Слуга народу»), згідно з Основним Законом, у Конституційного суду немає повноважень пропонувати зауваження до законопроекту.

«Ми виходимо з того, що вичерпний перелік повноважень Конституційного Суду України визначено в цьому документі – називається “Конституція України”. Тут немає таких повноважень Конституційного Суду, як робити зауваження. Тут є тільки повноваження Конституційного Суду – визначати відповідність законопроектів вимогам статей 157, 158 Конституції», – пояснила свою позицію депутат.

Представник же президента України в Конституційному суді Федір Веніславський зазначив, що багато політичних сил на виборах говорили про необхідність скорочення кількості народних депутатів.

«Можна по-різному ставитися до всеукраїнського референдуму за народною ініціативою 16 квітня 2000 року, але народ України сказав своє слово, що він хоче бачити в парламенті саме 300 народних депутатів… І прийняттям закону ми фактично імплементуємо волю українського народу», – пояснив чиновник

Тепер для депутатського “обрізання” необхідно, щоб законопроект підтримали не менше 300 депутатів на наступній сесії. А в цьому поки є великі сумніви. Офісу президента насилу вдалося назбирати 226 голосів для першого читання. І поки не ясно, де знайти 300 голосів “за”, якщо навіть фракція «Слуга народу» не в повному складі голосувала в першому читанні за документ.

Може вистачити і 200 депутатів

Політолог Руслан Бортник на своїй сторінці в Facebook погоджується з необхідністю скорочення кількості народних обранців, однак зазначає, що в Конституції не можна закріплювати конкретну цифру, оскільки «вона взята зі стелі».

На думку експерта, в Основному законі необхідно закріпити норму представництва: наприклад 1 депутат від 100 тис. виборців, а конкретну кількість парламентаріїв міг би визначати ЦВК перед виборами в залежності від кількості мешканців України.

Руслан Бортник також проти закріплення в Конституції пропорційної системи: «Проблема не в системі виборів, а в правопорядок – роботі правоохоронної та судових системах. Більш того, приймаючи кожну зміну до Конституції ми повинні пам’ятати про Крим і Донбас – наскільки це узгоджується з концепцією реінтеграції та міжнародними угодами? Чи не доведеться потім знову оперативно змінювати Конституцію?».

У свою чергу, у коментарі UA-Times, голова правління центру прикладних політичних досліджень Володимир Фесенко  зазначає, що вносячи законопроект про скорочення кількості народних обранців «Зеленський йде на зустріч громадським настроям» і зазначає, що за пропорційної виборчої системи Україні може вистачити і 200 депутатів.

Він також нагадав, що парламент ухвалив Виборчий кодекс , який передбачає перехід на вибори за пропорційною системою. А там не потрібна така кількість депутатів – 450. «З огляду на скорочення кількості населення в порівнянні з 1990-ми, рівень представництва (кількість жителів від яких обирається 1 депутат – UA-Times), якщо буде 300 депутатів, практично не зміниться … Але при пропорційній системі виборів це буде партійне і регіональне представництво і для функціональної роботи парламенту, з точки зору кількості парламентських комітетів, делегацій може вистачити навіть 200 депутатів”, – зазначив нам Фесенко.

При цьому експерт не вірить в результативне голосування за законопроект у другому читанні. Однак навіть, якщо голосування буде результативним у незадоволених\ незацікавлених буде шанс спробувати відкотити все в Конституційному суді.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

- Advertisement -

Український бренд одягу

Найновіше

За перший квартал надійшло ПДВ на 18 млрд грн більше, ніж рік тому

Голова Державної податкової служби (ДПС) Олексій Любченко під час брифінгу повідомив, що незважаючи на відсутність росту економіки за перший...

- Advertisement -

Обмен Валют

Меддиректор “Рош Україна”: “Імунотерапія – це не просто нова сторінка, а нова глава в лікуванні раку”

В інтерв'ю UA-Times медичний директор компанії "Рош Україна" Оксана Сурцева розповіла про персоналізовану медицину, про онлайн-консиліуми в лікуванні конкретних захворювань та про імунотерапію в...

Експерт: поточна гривнева дохідність не задовольняє інвесторів. Що очікувати від нацвалюти

Курс гривні в понеділок, 12 квітня, торгується на рівні 27,92 гривень за долар. Така динаміка спостерігається на тлі стабільного попиту на валюту з боку...

В Україні третій тиждень антирекорд по захворюваності на COVID-19

За минулий тиждень за результатами тестів коронавірус виявили у 105 217 українців. З них 4224 дітей та 2501 медпрацівників. Незважаючи на те, що це...

Кияни намагаються врятувати отруєний Каштановий гай

Про подію стало відомо декілька днів тому. Камери відеоспостереження зафіксували, як вночі невідомий чоловік вийшов із-за поруч розташованого будівельного паркану та почав робити отвори...

Думай

Меддиректор “Рош Україна”: “Імунотерапія – це не просто нова сторінка, а нова глава в лікуванні раку”

В інтерв'ю UA-Times медичний директор компанії "Рош Україна" Оксана Сурцева розповіла про персоналізовану медицину, про онлайн-консиліуми в лікуванні конкретних...

Читай

В Україні третій тиждень антирекорд по захворюваності на COVID-19

За минулий тиждень за результатами тестів коронавірус виявили у 105 217 українців. З них 4224 дітей та 2501 медпрацівників....

Теж цікаво

Блоги

Єгор ШИШЕНОК | Бізнес і локдаун

Новий локдаун, що розпочався 5 квітня, не став для бізнесу несподіванкою. Та частина підприємців, яка змогла залишитися на плаву протягом останнього року, вже стала...

Анна ПОЛІЩУК | Оскарження довіреності, за якою майно боржника подаровано третій особі – неефективний спосіб захисту кредитора

24 лютого 2021 Верховний Суд розглянув справу № 757/33392/16 про визнання недійсною довіреності, на підставі якої боржник уклав договори дарування майна з третьою особою,...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Економіка України в 2021 році: світовий контекст та перспективи росту

Пандемія коронавірусу стала справжнім шоком для світової економіки в 2020 році, в тому числі й для України, яка за результатами минулого року, як очікується,...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА|Чи законна відмова у зарахуванні дитини до дошкільного закладу через відсутність щеплень

У наш час навколо питання обов’язковості щеплень для дітей точаться дискусії. Одні батьки твердо стоять на позиції «проти» і не вбачають у цьому нічого...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | З 1 січня змінився розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб,...
- -