Політична криза, що розпочалася у столичному осередку одного з найстаріших політичних об’єднань України Всеукраїнського об’єднання “Свобода” восени продовжується.
07 лютого 2020 року з мережі Фейсбук стало відомо про вихід одразу чотирьох відомих у Києві членів партії з лав ВО “Свобода”. Олексій Кравчук, Станіслав Беляєв, Олег Смичок та Євген Луцков, які довгі роки займалися суспільно-політичної роботою в ВО та пройшли разом Майдан, склали свої повноваження щодо членства в партії.
Офіційна причина виходу – неможливість досягнення надалі програмних цілей щодо розбудови української держави в рамках Всеукраїнського об’єднання “Свобода”. Втім, означеним заявам політиків передував цілий ряд не менш цікавих і насичених за своїм змістом подій, що могли зрештою вплинути на прийняття остаточного рішення молодих представників відомого націоналістичного руху. Що передбачало цьому рішенню – розбиралися журналісти UA-Times.
Протистояння громади
Одним із тих, хто заявив про вихід з партії – є юрист і громадський активіст, член Громадської ради при Дніпровській районній державній адміністрації м.Києва 2017-2019 років Станіслав Беляєв. Як мешканець Дніпровського району, Станіслав брав активну участь у протистоянні із забудовником на Микільській Слобідці (читайте про одне таке протистояння в нашому матеріалі “У Києві впав черговий паркан, але пляж залишається у будівельників“). Зокрема, представляв інтереси місцевої громади у судових засіданнях, де його опонентом була будівельна корпорація “Укрбуд”, що пов’язана з одіозним екс-нардепом Максимом Микитасем.
Влітку 2018 року Беляєву вдалося майже неможливе – скасувати Детальний план території мікрорайону, який фактично легалізовував всі тутешні об’єкти “Укрбуду”, які з’явилися з порушенням Водного та Земельного кодексів України. Цю інформацію тоді, зокрема, опублікували і на офіційних ресурсах ВО “Свобода”.
Одним із самих скандальних об’єктів “Укрбуду” на Слобідці залишається ЖК «Сонячна Рів’єра». Його будівництво супроводжувалося серйозними сутичками зі стріляниною – місцева громада та активісти виступали тоді проти забудови прибережної, рекреаційної смуги річки Дніпро, яка, по законам України, має захисний статус. Тоді активну участь у протидії незаконному будівництві також брали й інші учасники ВО «Свобода», серед яких і представники Дніпровського осередку Олексій Кравчук, Олег Смичок та Євген Луцков.
І ось, напередодні виходу “дніпровців” з партійної організації телеграм-канал Джокер опублікував дані про отримання деякими високопосадовцями, суддями та начебто спонсором ВО “Свобода” житла за начебто “допомогу” у вирішенні бізнес питань. Згідно інформації, що потрапила до “Джокера”, представник націоналістичної партії начебто отримав цілих п`ять квартир.
Київрада
Можливо на ситуацію з осередком партії у Дніпровському районі столиці можна було б не звертати увагу, якби не постійні конфлікти, які останнім часом виникають між діючими членами ВО “Свобода” і тими, хто в останні місяці залишили лави націоналістичної сили.
Тріщина депутатської фракції “Свободи” в органі місцевого самоврядування столиці намітилася ще в листопаді минулого року. Тоді з партії пішли перші два депутати – Прохор Антоненко і Святослав Кутняк. В цілому, ця подія могла б залишитися цілком непомітною, якби не одне “але” – поведінка депутатів, які залишаються у ВО “Свобода”.
Через тиждень опісля “розірвання” партійного квитка, “Свобода” попросила цих депутатів скласти і свої повноваження в Раді, що, натомість, не передбачено законодавством. Отримавши відмову, колишні однопартійці почали переслідування Антоненка і Кутняка, що зрештою вилилося в інцидент 3 лютого і цілком опосередковано міг повпливати на рішення цілої кагорти учасників Об’єднання про припинення подальшої співпраці.
Тиждень тому на засіданні Постійної комісії Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу депутат від “Свободи” Володимир Назаренко в супроводі кількох однопартійців спочатку фізично намагався перешкодити колишньому соратнику – Кутняку, потрапити до зали засідань, а згодом просто у буквальному розумінні цього слова “вирвав” мікрофон під час доповіді останнього. Сам же Кутняк назвав таку поведінкою хуліганською та такою, що порушує Регламент Київської міської ради.
Нагадаємо, що ще один колишній однопартієць Назаренка і колишній народний депутат-мажоритарник Юрій Левченко покинув лави партії восени минулого року.
Думка керівництва партії
Офіційна позиція “Свободи”, щодо виходу майже цілого районного осередку, ще не з’явилася ані на офіційному сайті, ані на сторінці фейсбук політичної організації. Тож, ми спробували зв’язатися із заступником голови ВО “Свобода” Андрієм Іллєнком, аби з’ясувати ситуацію у нього особисто і поцікавитися, чи є наразі в організації “політичний резерв” аби гідно замінити колишніх однопартійців.
Дивно, проте політик, який за інформацію громадсько-інформаційної платформи “Чесно” був одним з найвідкритіших до комунікації з виборцями депутатів Верховної Ради України 8 скликання Андрій Іллєнко відмовився спілкуватися з журналістами. Замість пояснення, що відбувається у відомій політичній організація, ми отримали пропозицію, спитати про це… у міського голови столиці і близького друга Микитася – Віталія Кличка.