Сьогодні Верховна рада більшістю голосів прийняла законопроект, який регламентує гуманне ставлення до цілого ряду груп сільськогосподарських тварин та забороняє використовувати для наукових цілей диких та безпритульних тварин.
Згідно проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу), у 2013 році Україна ратифікувала міжнародну Європейську конвенцію про захист домашніх тварин. Проте, за п’ять наступних років її норми не імплементовані в українське законодавство, зокрема у ст. 22 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». “Стаття 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка карає за жорстоке поводження з тваринами, практично не діє. Це пояснюється тим, що ця стаття не узгоджена з Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження», – сказано в пояснювальній записці до законопроекту. – Більш за те, норми ст. 18, 20, 21, 22, 23, 25, 26 цього Закону є формальними, тому що покарання за їх порушення у ст. 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка була прийнята раніше, не передбачено. Наприклад, ст. 25 даного Закону забороняє дельфінаріям використовувати будь-яку воду, крім морської. Усі дельфінарії України порушують цю статтю. Однак оштрафувати їх неможливо, тому що за її порушення не прописана санкція в статті 89 Кодексу”.
У Директиві ради 98/58/ЄС від 20 липня 1998 року, на підставі якої внесені зміни до законодавства стосовно сільськогосподарських тварин, визначені принципи, яких потрібно дотримуватися господарям. Вони включають положення про відповідне розміщення, годування, забезпечення водою та догляд згідно фізіологічних та етологічних потреб тварин відповідно до сформованого досвіду та наукових знань.
Також даним законопроектом передбачено розмежування компетенцій щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення за статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення (розгляд зазначених справ віднесено виключно до компетенції суду), також уточнено склади злочинів та узгоджена частина третя статті 299 Кримінального кодексу України зі статтею 67 цього ж Кодексу.
До цього часу за знищення видів рослин і тварин, або їх міст проживання, які охороняються Бернською та іншими міжнародними конвенціями, ратифікованими Україною, не передбачена адміністративна відповідальність.