Україна отримала нового прем’єр-міністра і оновлений Кабмін. 4 березня Верховна Рада на позачерговому засіданні 353 голосами “за” звільнила з посади прем’єр-міністра Олексія Гончарука і, як результат – попередній склад уряду. 291 голосом був затверджений на посаду, що звільнилася, віце-прем’єр Денис Шмигаль, а вже 277 голосів дісталися оновленому складу уряду. Поряд з повновладними міністрами і прем’єром в уряді є в.о. міністрів. UA-Times розповість, як вибирався 18-й український прем’єр.
Відмовопад
Ранок народження нового Кабміну не обіцяв бути легким для парламентаріїв. На площі Конституції народних обранців зустрічав цей самий народ, який вимагав “крові” директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника.
А в самому майбутньому уряді залишалися порожні крісла. За словами джерел UA-Times в команді президента Володимира Зеленського, ще вранці перед голосуванням було ясно, що новий уряд представлятимуть з трьома порожніми кріслами.
“З посади точно йде міністр енергетики і навколишнього середовища Олексій Оржель, проте поки заміни йому немає. Розглядається, зокрема, на цю посаду екс-голова правління “Київенерго” Іван Плачков, однак остаточного рішення не було прийнято. Не зрозуміло, хто стане новим міністром освіти. Анна Новосад відмовилася працювати в уряді Шмигаля. Шукаємо нового керівника відомства. Під питанням поки і призначення в Міністерстві культури. Бородянського запропонували, але є питання чи погодиться він”, – пояснюють наші співрозмовники.
Вранці “відмовопад” посилився. Голоси за призначення нового уряду потихеньку збиралися, а ось претенденти на міністерські портфелі потихеньку зливалися. За словами наших джерел, зокрема від посади міністра агрополітики в новому Кабміні відмовився Тимофій Милованов. За словами наших співрозмовників, керівник економічного відомства озвучив свою відмову президенту України Володимиру Зеленському вночі перед днем голосування в ВР.
“Швидше за все Милованов залишиться в новому уряді, проте тимчасово поки не буде підібрана інша кандидатура – тобто поки не буде проголосований законопроект про ринок землі. Як цього і хотіли міжнародні партнери нашої країни”, – прогнозують наші співрозмовники.
На посаду міністра аграрної політики крім Милованова, за словами наших співрозмовників, претендує уповноважений президента із земельних питань Роман Лещенко і нинішній керівник парламентського аграрного комітету Микола Сольський.
Під питанням вранці було і призначення нового міністра економіки. За словами джерел, претендував на цю посаду екс-керівник економічної служби в Адміністрації президента Віктора Януковича і Секретаріату президента Віктора Ющенка Роман Жуковський. Але і він, трошки подумав, відмовився від посади. За словами наших співрозмовників, виною такого рішення стала невтішна економічна картина в країні.
Також, серед відмовників наші джерела називають кандидата на посаду міністра освіти депутата від фракції “Слуга народу” Юлію Гришину. Її номінували на посаду після того, як нинішній керівник відомства Анна Новосад відмовилася працювати в Кабміні Дениса Шмигаля.
Не поспішає в новий Кабмін і міністр культури Володимир Бородянський. Можливо через те, що його відомство вирішили розділити і створити окреме Міністерство спорту, а, значить відкусити частину бюджету. Раніше міністр на прес-конференції заявляв, що вважає створення Міністерства спорту неефективним.
“Зараз ми будуємо потужне міністерство (Міністерство культури, молоді та спорту), потужне агентство (Державне агентство спорту), ми плануємо створити Фонд підтримки спорту”, – сказав нещодавно Бородянський. Керівник відомства тоді зазначав, що формат попереднього Мінспорту був менш ефективним, так як воно займалося в більшості лише реалізацією політики.
Під питанням була і робота в новому Кабміні екс-міністра охорони здоров’я Іллі Ємця. До голосування у кулуарах парламенту жартували, що глава комітету з питань охорони здоров’я Михайло Радуцький бігає кулуарами і “виганяє” Ємця. На цю посаду також претендував кардіохірург Борис Тодуров, а також, за словами джерел UA-Times, “людина з системи Бориса”. Але вечірнє голосування показало, що Ємця вигнати не вдалося.
Небачений кадропад змусив фракцію “Слуга Народу” за декілька годин до голосування зібратися на термінове засідання заради пошуку нових міністрів і шляхів стимулювання їх для роботи в новому уряді. За словами джерел UA-Times, розглядався варіант поділу міністерства енергетики і навколишнього середовища на два відомства і, як результат, відродження Міністерства екології. Проте ця ідея була відкинута. У той же час станом на 16.00 в Кабміні залишався нинішній міністр закордонних справ Вадим Пристайко, якому готові були надати портфель віце-прем’єра з євроінтеграції.
Кабмін в усьому винен
Близько 16.00 в сесійній залі ВР з’явився президент України Володимир Зеленський. Покритикувавши попередній уряд за економічні прорахунки, падіння промислового виробництва, провал надходжень до бюджету, глава держави зазначив, що “у цього Кабміну є досягнення, але українцям цього замало”. У промові відчувався натяк, що Кабмін у всьому винен.
Із залу прилетіла “обратка”. “У промові Зеленського ми не почули одного – я винен перед українським народом і я йду”, – кричав депутат “Європейської солідарності” Олексій Гончаренко. Глава держави не залишився в боргу і закликав депутата не переходити на особистості.
Олексій Гончарук в своєму останньому слові в якості голови уряду похвалив президента, себе і колег “за боротьбу з корупцією” та дав напуття наступному Кабміну. “Все, що ми почали, має бути завершено. Реформа ринку землі, вільний ринок капіталу…”, – підкреслив Гончарук, якій днем раніше написав другу в своєму житті заяву на звільнення з посади прем’єр-міністра. Про першу історію, яка була всього лише півтора місяці тому, читайте в нашій публікації «Зеленський не прийняв відставку Гончарука“.
Через кілька хвилин 353 голосами Олексій Гончарук та його Кабмін були відправлені у відставку і 291 голосом, як і очікувалося, призначив Денис Шмигаль на вільне крісло.
Його майбутні підопічні отримали від депутатів 277 “за”. Ініціативу влади традиційно підтримала близька до бізнесмена Ігоря Коломойського група “За майбутнє” в обмін, як кажуть, на більшу прихильність нового уряду до мажоритарників, а також група “Довіра”, яку пов’язують з бізнесменом Андрієм Веревським. Була одностайна і фракція “Слуга Народу” не в останню чергу через збереження своїх позицій Арсеном Аваковим.
Сам же Кабмін залишився недоукомплектованим. В уряді чотири вакансії. Йдеться про посаду керівника Мінекономрозвитку. За даними джерел UA-Times, Тимофій Милованов запропонував зберегти себе в економічному відомстві, проте отримав відмову.
Також без діючих міністрів залишається Міносвіти, Міненерго і Мінкультури. Дні, що залишилися цього тижня, команда Зеленського присвятить новим консультаціям по вакантним місцям.