Як лікуватимуть туберкульоз в Україні – пояснення МОЗ

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Міністерство охорони здоров’я опублікувало відповіді на найпоширеніші питання щодо реформування протитуберкульозної служби.

Трансформація протитуберкульозної служби на регіональному рівні дасть змогу перерозподілити кошти, що раніше використовувались швидше на утримання установи, а не на якісне та швидке лікування пацієнта з туберкульозом.

У Державній стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню описані проблеми сучасної системи фінансування протитуберкульозних закладів. На думку міністерства, вони заважають процесу одужання пацієнтів та можуть бути причиною збільшення кількості випадків туберкульозу, стійкого до ліків.

Відповідно до Стратегії передбачено створення єдиного Фтизіопульмонологічного центру для координації заходів протидії туберкульозу на регіональному рівні. Будуть оптимізовані заклади з урахуванням епідеміологічної ситуації.

За рік виявляють  приблизно 27 тис нових випадків захворювання та рецидивів. Лікують цих людей 2 600 лікарів. Тобто на 1 лікаря – близько 10 пацієнтів в рік. При оптимізації туберкульозних закладів МОЗ керується необхідно сприяти збереженню медичних кадрів у галузі. Водночас створять систему перепрофілювання фахівців відповідно до потреб конкретного регіону.

МОЗ називає метою реформи трансформацію протитуберкульозної служби задля зниження рівня розповсюдження стійких форм туберкульозу.

МОЗ спростовує у публікації на своєму сайті міфи на цю тему.

Міф: лікувати туберкульоз можна тільки у стаціонарі

Середня тривалість стаціонарного лікування в Україні становить в середньому 82,8 дні серед дорослих. В той час, як у більшості країн світу в стаціонарі пацієнта лікують до 2 тижнів, а далі переводять на амбулаторне лікування. Необхідність у госпіталізації виникає лише при появі певних конкретних клінічних причин.

Рекомендації Всесвітньої організації здоров’я базуються на дослідженнях про заразливість (контагіозність) туберкульозу. Насправді, після початку ефективного режиму лікування бактеріологічне навантаження швидко знижується, і за кілька днів пацієнт перестає бути контагіозним.  Після початку лікування пацієнти не становлять загрози зараження для інших людей.

Для пацієнта з туберкульозом, якого примусово розміщують на такий довгий термін у стаціонар, є ризик розвитку мультирезистентної форми туберкульозу.

Міф: тариф НСЗУ на лікування туберкульозу занадто малий і не покриває витрати

Тариф на медичні послуги з лікування туберкульозу встановлюється як глобальна ставка на 9 місяців за готовність надати послуги лікування туберкульозу. Вона  розрахована на основі ставки за пролікований випадок, яка становить 20 663,68 грн, до якої застосовуються коригувальні коефіцієнти.

Коригувальні коефіцієнти залежно від спроможності закладу проводити хірургічні втручання становлять:

за готовність проводити хірургічні втручання відповідно до додаткових умов закупівлі – 1,056;

за неготовність проводити хірургічні втручання відповідно до додаткових умов закупівлі – 0,956;

Про деталі розрахунку МОЗ рекомендує читати тут.

МОЗ називає «поширеною маніпуляцією» твердження, що 20 000 грн не вистачить не лише купити ліків, але й прогодувати пацієнта. А якщо говорити про лікування мультирезистентного туберкульозу, то ліки обійдуться у понад 100 тис.

Насправді, запевняє міністерство, у вартість лікування на стаціонарі не входить вартість препаратів. Препарати для лікування туберкульозу закуповуються за окремою програмою – централізовано МОЗ України.

Переліків препаратів затверджений Наказом МОЗ України від 28.12.2019 № 2711 “Про затвердження номенклатури лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуватимуться за напрямами використання бюджетних коштів у 2020 році за бюджетними програмами КПКВК 2301400…”.

У переліку не лише всі потрібні препарати для лікування туберкульозу, але й тести та витратні матеріали, потрібні для діагностики туберкульозу.

МОЗ запевняє, що на початку року у регіони розподілили препарат для лікування туберкульозу, стійкого до лікарських засобів.

Всю статистичну інформацію про туберкульоз міністерство рекомендує читати тут.

Міф: зміна системи фінансування призведе до скорочення бюджету медичного закладу

Наразі тубдиспансери фінансуються, виходячи з того, яку кількість ліжок вони мають. Перехід на оплату за надану послугу дозволить оптимізувати бюджет та розподілити його туди, де ця медична допомога фактично надається. Всі медичні заклади, що надаватимуть послуги за пакетом “лікування туберкульозу” – отримуватимуть гроші від НСЗУ згідно тарифу.

Важливо зазначити, що тариф від НСЗУ включає діагностику, лікування в амбулаторних умовах та умовах стаціонару. До тарифу НЕ ВХОДЯТЬ  протитуберкульозні препарати та тест-системи для діагностики. Їх МОЗ закуповує централізовано.

Загальний бюджет на охорону здоров’я цього року збільшено на 10%, тож побоювання щодо скорочення фінансування міністерство називає безпідставними.

Міф: туберкульозні диспансери закриють через реформу

У разі, якщо медзаклад не має достатньої кількості пацієнтів, аби покрити свої потреби у фінансуванні згідно з тарифом – у місцевої влади є декілька варіантів:

  • дофінансовувати заклад за регіональної програмою з місцевого бюджету;
  • перепрофілювати заклад. Наприклад, у хоспіс;
  • об’єднати декілька послуг. Так зробили у  КНП “Одеський обласний центр соціально значущих хвороб”, який  поєднав лікування пацієнтів, хворих на туберкульоз та на туберкульоз і ВІЛ-інфекцію.

Важливо: всі рішення щодо перепрофілювання та реорганізації мережі медичних закладів приймаються виключно місцевою владою.

Пацієнтів на туберкульоз замість фтизіатрів будуть лікувати сімейні лікарі

Лікарі первинної медичної допомоги будуть виявляти пацієнтів з підозрою на туберкульоз та направляти їх на обстеження у співпраці з лікарями-фтизіатрами. Разом вони визначатимуть, яка форма лікування та у якому закладі краще підходить для конкретного пацієнта. Медичну допомогу пацієнту нададуть у тому закладі, у якому пацієнту буде комфортно. Амбулаторне лікування також передбачає можливість обрати формат отримання ліків у зручний для людини спосіб. Призначення схеми лікування відбувається лікарем-фтизіатром. На первинній ланці буде відбуватися організація та контроль отримання лікування.

Нагадаємо, що Гончарук пообіцяв українцям безкоштовну медицину.

Також Україна змінила постачальника з РФ і отримала першу партію препарату від туберкульозу.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Чому Україні необхідно впроваджувати лізинг землі

Необхідність впровадження лізингу землі в Україні пояснюється тим, що цей фінансовий механізм є перспективним механізмом з відвертими перевагами, який...

Замначальника митниці та головний інспектор недооформілі вантаж на 1,6 млн грн

Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило, що до суду направлено обвинувальний акт стосовно заступника начальника одного із відділів митного оформлення та головного державного інспектора митного...

Суд зобов’язав… суд розглянути справу “Будинку-монстра” на Подолі

Справа так званого "Будинку-монстра", що на Подолі стала для столиці знаковою. Тут є все, що характеризує нове будівництво в середмісті Києва: "зайві" поверхи, "обдурені"...

Єгор ШИШЕНОК | Яким країнам американські гроші приносять щастя?

Якщо ми поглянемо в історію та проаналізуємо «економічні дива» останніх 70 років – то побачимо, що всі вони збудовані на інвестиціях Сполучених Штатів Америки....

Експерт: переговори з МВФ зараз головна рушійна сила на ринку валют

Курс гривні вранці в п'ятницю, 22 січня, зміцнився до позначки 28,18 гривень за долар після того, як Нацбанк України зберіг облікову ставку на рівні...

Думай

Національна економічна стратегія-2030 очима експертів

Кабмін запускає широке обговорення напрацювань Національної економічної стратегії-2030. Цей документ, який мусить визначити напрямки економічного розвитку України на найближче...

Читай

Чому Україні необхідно впроваджувати лізинг землі

Необхідність впровадження лізингу землі в Україні пояснюється тим, що цей фінансовий механізм є перспективним механізмом з відвертими перевагами, який...

Теж цікаво

Блоги

Єгор ШИШЕНОК | Яким країнам американські гроші приносять щастя?

Якщо ми поглянемо в історію та проаналізуємо «економічні дива» останніх 70 років – то побачимо, що всі вони збудовані на інвестиціях Сполучених Штатів Америки....

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Підприємці і держава під час карантину: як влада підтримує бізнес (12 полегшень для бізнесу)

Із зрозумілих причин пандемія COVID-19 негативно впливає на економічне становище українців: обмеження чи взагалі зупинення певних видів господарської діяльності, як наслідок, падіння економічної активності,...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технології штучного інтелекту на службі «розумних міст»: Україна та світ

Наразі існує чималий світовий досвід застосування технологій на базі штучного інтелекту для потреб «розумних міст»: починаючи від обслуговування дорожнього руху (як наприклад, у м. Барселона...

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає на українську економіку восени

Нестабільний курс, проблеми з соціальними виплатами, політичні скандали останніх днів – все це початкові симптоми кризи, що насувається. Більшості людей зрозуміло, що в останній...
- -