З надією на МВФ і олігархів: рятівний кредит залежить від “антіПриватовского” закону

Популярне

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Епідеміолог: “Нам дуже пощастить, якщо коронавірус 2019-nCoV омине нашу територію”

Влада Китаю намагається блокадними діями зупинити розповсюдження коронавіруса 2019-nCoV по всій країні та не дати йому "виїхати" за кордон....

Пристайко не сказав – журналіст показав: ЗМІ відвідали розкішний готель Зеленського в Омані

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко не зміг відповісти, якою була мета поїздки президента Володимира Зеленського в Оман. Таке...

В Україні почалася економічна криза, констатував прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Президент України Володимир Зеленський просить допомоги у вітчизняного бізнесу і МВФ, а також благословляє тимчасові податкові канікули для малого бізнесу. Кабмін готується до секвестру бюджету, тобто скорочення витрат головного державного кошторису країни і паралельно, за словами керівника уряду, веде переговори про реструктуризацію боргів – тобто вважає високим ризик технічного дефолту.

Подвійна ін’єкція від МВФ

За багаторічною традицією в кризовий час влада шукає допомоги у Міжнародного валютного фонду. Не стала винятком і команда нинішнього президента України Володимира Зеленського.

«Наші міжнародні фінансові партнери, включаючи МВФ, Світовий банк, ЄБРР, запевнили про готовність підтримувати і допомагати Україні», – наголошує президент України Володимир Зеленський.

Главу держави підтримала і заступник керівника його офісу Юлія Ковалів. В ефірі одного з українських телеканалів вона зазначила, що рішення про виділення траншу очікується протягом двох тижнів.

За інформацією джерел Ua-Times в Кабінеті міністрів, уряд попросив у головного кредитора нашої країни – МВФ близько 10 мільярдів доларів (раніше була досягнута попередня домовленість про позику в 5 мільярдів доларів). Однак, за словами наших співрозмовників, у Вашингтоні не поспішають виділяти нові кредити, а пропозиція розміняти закон про землю на транш не була підтримана кредиторами. «Нам сказали, що є і більш проблемні країни ніж Україна», – додають наші джерела.

Наразі, за словами наших співрозмовників, головною умовою для виділення кредитів залишається прийняття так званого «антиПриватівського» законопроекту  – законопроекту про заборону повернення націоналізованних банків колишнім власникам.

«Більше немає умов щодо ринку землі. МВФ, ЄБРР і Світовий банк виступають за прийняття банківського закону і невиплату компенсацій в будь-якій формі екс-власникам «Приватбанку», – додають джерела.

Це підтвердила і заступник керівника Офісу президента Юлія Ковалів. “В першу чергу – це прийняття законопроектів, які стосуються подальшої стабілізації і розвитку банківської сфери. Так званий закон “про банки”, – заявила вона. Втім з урахуванням наявності в парламенті так званої «групи Коломойського» і впливовості олігарха проходження «антиПриватівського» законопроекту через сесійний зал явно не буде простим.

Ковалів підкреслила, що відповідний законопроект буде внесений найближчим часом урядом на розгляд парламенту.

Паралельно уряд, за словами прем’єр-міністра Шмигаля веде переговори про реструктуризацію боргу перед іноземними кредиторами, що має на увазі високий ризик технічного дефолту (прострочення платежу по кредитах). «Зовнішні борги. Ми дійсно повинні їх реструктуризувати. І ми почали переговори з нашими міжнародними партнерами», – заявив прем’єр.

Варто зазначити, що на сайті уряду у вівторок вночі заяву Шмигаля спростували. «Не дивлячись на нові виклики, уряд не бачить підстав для реструктуризації державного боргу і закликає не спекулювати на темі боргової політики», – наголошується в повідомленні на порталі КМУ. Але не під запис джерела Ua-Times в команді Зеленського відзначають, що технічний дефолт в нинішній ситуації можливий вже на початку літа.

Ми всі в одному човні

На тлі складнощів в переговорах з МВФ президент України Володимир Зеленський звернувся за допомогою до представників вітчизняного великого бізнесу. Сам глава держави розповів, що попросив у олігархів гроші на боротьбу з коронавірусом. «Ми домовилися створити окремий фонд, який зараз знадобитися на ліки і лікарські засоби в розмірі 12-13 мільярдів гривень», – заявив Зеленський в ефірі одного з телеканалів.

Під час зустрічі глава держави також попросив бізнес фінансово допомогти регіонам, та взяти шефство над областями. Конкретний термін допомоги регіонам під час зустрічі названий не був.

Не всі відгукнулися на заклик Глави держави. Один з учасників зустрічі пригадав Зеленському підписання «антиФопівських законів», які, за його словами, завдали шкоди економіці. Частина погодилася допомогти з виплатою доплат до пенсій.

Затягуємо паски і податкові канікули за рахунок місцевих бюджетів

На внутрішній арені йде підготовка до секвестру бюджету. Урізання витрат держскарбниці і так було практично неминучим. Справа в тому, що за даними Держказначейства, в січні скарбниця не отримали майже чверть запланованих доходів. У лютому цей показник скоротився до позначки в 4,7%.

Закриття кордонів ЄС, а також ряд обмежувальних заходів, включаючи припинення транспортного сполучення у зв’язку з пандемією коронавірусу не могли не вдарити по виконанню державного бюджету. За оперативними даними Державного казначейства, за 23 дня березня бюджет по доходах виконано лише на 65%. За перші ж три місяці казна не отримала майже четверту частину запланованих доходів. Тому найближчим часом чекаємо «обрізання» державних витрат, хоча влада постійно говорить по ТВ про доплати пенсіонерам та медичним працівникам.

За словами джерел Ua-Times, державні витрати планувалося попередньо скоротити на 20% без урахування переговорів з МВФ. Як відзначають наші співрозмовники, додатковий дефіцит, якщо такий буде, планується покрити за рахунок нових запозичень. У той же час, як відзначають джерела, в уряді розраховують, що в другому півріччі українська економіка відновить зростання, що потенційно має скоротити дефіцит держфінансів.

Інформацію про підготовку секвестру бюджету підтвердила і заступник керівника Офісу президента Юлія Ковалів. За її словами, головну державний кошторис країни планується урізати на 50 мільярдів гривень. «З одного боку – збільшення витрат на охорону здоров’я і створення стабілізаційного фонду. Звідки гроші? По-перше, це скорочення державних витрат… Така економія буде коштувати близько 50 млрд грн», – заявила Ковалів.

Зокрема, в Україні скоротять витрати на різні програми, державні закупівлі, які можна відкласти на наступний рік, а також на більшість міністерств і відомств, зарплати їхніх працівників.

Паралельно бізнесу обіцяють податкові канікули. Відповідно до прийнятого парламентом законопроекту до 1 травня від сплати ЄСВ звільняються фізичні особи підприємці, а для інших, по суті, тимчасово розстрочили сплату соцвнеску і скасували податок на комерційну нерухомість і землю. Однак запропоновані канікули будуть за рахунок коштів місцевих бюджетів та про компенсатори поки нічого не чутно.

Поки ж економічні перспективи-2020 виглядають сумно. За словами заступника керівника Офісу президента Юлії Ковалів при оптимістичному сценарії падіння ВВП за підсумками 2020 року становитиме 5%. Джерела Ua- Times в Кабміні додають, що кризовий сценарій передбачає двозначне падіння ВВП за підсумками року.

Експерти також скептично ставляться до перспектив вітчизняної економіки в 2020 році. Зокрема, аналітики компанії Capital times припускають три сценарії розвитку макроекономічної ситуації в нашій країні в поточному році.

Оптимістичний сценарій передбачає, що зростання ВВП за підсумками року не буде. Економічний підйом почнеться вже в четвертому кварталі, інфляція виросте до 6,3%, а середньорічний курс гривні до долара складе 28,5 грн\дол. Необхідною умовою для реалізації даного сценарію експерти вважають «нову велику програму співпраці з МВФ»

Базовий сценарій передбачає падіння ВВП в поточному році на 4%, а середній курс гривні перевищить позначку в 30 гривень і становитиме 30,3 грн\дол, інфляція зросте до 10,5% і також за умови відновлення співпраці з головним кредитором нашої країни.

Песимістичний сценарій експерти вважають досить імовірним в зв’язку з невизначеністю з глибиною світової економічної кризи. У такому разі падіння ВВП за підсумками року може становити 10%, інфляцію в 16,5%. Курс же національної валюти проб’є рівень в 32 грн\дол. Реалізація даного сценарію, на думку експертів, можлива за умови або відсутності домовленостей з МВФ, або надмірно ліберальної економічної політики.

У свою чергу економіст Олексій Кущ на своїй сторінці в Facebook відзначає, що «дотримання західного карантинного шляху може вбити українську економіку». На його думку, «запуск української економіки після карантину обійдеться в 350 мільярдів гривень». Ці кошти, на думку експерта, можна отримати за рахунок реструктуризації зовнішнього боргу, а також зростання дефіциту бюджету.

Свій погляд на те, як влада повинна врятувати бізнес, висловив в блозі Представник Наглядової Ради УРБ, Президент ВГО АППУ, Віце-президент Європейської асоціації платників податків, Надзвичайний і Повноважний Посол Грігол Катамадзе: “У цю кризу бізнес чекає від влади зниження важкого податкового тягаря“.

загрузка...
...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

В Сумах затримали домушників, яких в цьому році зловили в Глухові

На сайті Національної поліції повідомили про затримання працівниками Управління карного розшуку ГУНП області спільно зі співробітниками відділу кримінальної поліції...
- Advertisement -

Ляшко: Пік коронавірусної хвороби в Україні очікується через неділю

Заступник Міністра охорони здоров’я України, Головний державний санітарний лікар України та керівник робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації державного рівня Віктор Ляшко повідомив,...

Роз`яснення уряду стосовно заходів від 6 квітня: в ліфт – в масці, без маски на вулиці – штраф до 34000 грн

Кабінет міністрів України надав роз'яснення щодо нових обмежень на період карантину. Чому потрібно носити документи, запроваджувати масочний режим та чи будуть закриті церкви на...

У Дніпропетровській области розгорнули наметове містечко для обсервації

У Дніпропетровській области на виїзді з регіону поблизу села Могильов влада вирішила розгорнути наметове містечко для обсервації людей, які контактували з хворими на коронавірус...

Голова ССО Бондар: “У суди намагаються пройти зі зброєю, електрошокерами, піротехнікою” 

Продовження інтерв'ю агентству UA-Times голови Служби судової охорони Валерія Бондаря – генерал-майора, заступника командувача з громадської безпеки Національної гвардії до кінця березня 2019 року,...

Блоги

Марина ЖИМОЛОСТНОВА | За яких умов плату за землю через карантин можна не платити

Верховна рада України прийняла невідкладний закон № 3275, який стосується забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій через поширення коронавірусу та продовження пов’язаного з ним...

Грігол Катамадзе | ВР так і не прийняла зміни до Закону про Держбюджет–2020

Усім вже відомо, що в понеділок Верховна Рада України не прийняла зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» проект закону...

Иван НИКИТЧЕНКО | Долгожданный «черный лебедь» нашелся – мир погружается в экономический кризис

О том, что мир должен пережить рецессию «вот в следующем году так точно», начали говорить еще в 2017 году. И с каждым годом ожидание...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Підписання проекту Закону 1210 в умовах пандемії та надзвичайної ситуації доб’є українську економіку

16 січня 2020 року парламент України схвалив в другому читанні та в цілому багатоскандальний Законопроект № 1210 «Про внесення змін до Податкового кодексу України...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Обов’язки підприємців та форс-мажор

Верховною Радою України було прийнято зміни до частини другої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», якими віднесено карантин до форс-мажорних обставин. Відповідно...

Теж цікаво