Зниження процентної ставки Нацбанком до 11% річних з 13,5% в першу чергу вплине на ціни на житло, вважає експерт UA-Times.
У четвер НБУ оголосив про зниження процентної ставки до 11% річних з 13,5%. Слідом за цим рішенням глава НБУ Яків Смолій під час прес-брифінгу заявив про зниження інфляції до значень в 4,1%, що при цілі в 5% спонукає регулятора до активних дій.
“Зниження ставки не стало сюрпризом – це, багато хто прогнозував, розходилися лише в рівні зниження, – коментує аналітик Альпарі Максим Пархоменко. – Наразі НБУ прогнозує зниження ставки до кінця року до 7%, а інфляцію на рівні 4,8% (при прогнозі в грудні в 5,0%). Зростання ВВП прогнозується на рівні 3.5% в порівнянні 3,3% (попередня оцінка НБУ) в 2019 році. Також НБУ очікує проведення програми з МВФ в найближчий період, а її затримку вважає основним ризиком для економіки.
Дехто оцінює дії регулятора як вкрай консервативні. Раніше регулятор заявляв, що при рівні інфляції в 5% ставка буде знаходиться на позначці в 7-8%, що в її ефективному обчисленні становитиме 2-3%. За фактом на зараз ми маємо тільки один місяць з інфляцією на рівні в 4%. При подальшій стабілізації економіки навряд чи ця цифра зможемо вийти на значення вище позначки в 7%.
Перше, що буде стримувати інфляцію – це ціни на газ. В даний момент, через падіння цін на спотові поставки газу в ЄС, ми фіксуємо і зниження цін на кордоні з Україною. Таким чином один з основних драйверів інфляції залишатиметься в тіні.
Курс гривні знизився майже на 2 гривні і відкочується до позначки в 25 за долар. Навіть такі темпи девальвації не викликають паніки у населення, оскільки в більшій мірі вони були очікувані з їх боку, внаслідок чого маховик інфляції це також не буде розкручувати, що дозволить НБУ знижувати ставки до більш низьких позначок “.
Чого чекати
Експерт уточнює, що зниження облікової ставки не означає, що вже в лютому почнеться зростання економіки за рахунок кредитування: “Самі компанії далеко не скоро відчують це на собі, в першу чергу через те, що в вартість їх кредитів входить досить висока премія за ризик, яка не має кореляції з процентними ставками, а в першу чергу залежить від захисту прав інвесторів в судах “.
На думку Максима Пархоменка, перші наслідки будуть відчуватися в вартості цін на житло. “Найбільш ліквідні пропозиції почнуть активно дорожчати до другої половини поточного року, в першу чергу квадратні метри в новобудові і вторинному ринку. За підсумками року можна очікувати зростання даної цифри в середньому на 10-15% для новобудови і 10% для вторринка, – вважає аналітик. – У свою чергу в середньостроковій перспективі це дозволить наростити обсяги і темпи будівництва. Першим вигодонабувачами будуть саме девелопери. Незабаром зниження вартості іпотеки дозволить збільшити кількість нових клієнтів, які зможуть дозволити собі іпотеку. Саме іпотека має найвищий рівень кореляції зі ставкою НБУ. Слідом за цим можна очікувати пожвавлення лізингу і продажів машин на первинному ринку. У той же час зниження ставки не торкнеться мале кредитування”.
Раніше UA-Times повідомляв, що гривня продовжує дешевшати.