Якщо в США на цьому тижні стежили за слуханнями в Сенаті щодо імпічменту Дональду Трампу, то в Україні в тому числі і за протистоянням Державного бюро розслідувань (ДБР) проти екс-президента нашої країни Петра Порошенка. У вівторок 21 січня Петро Олексійович проігнорував повістку від слідчих бюро і останні натякнули на силовий привід… Однак через два дні команда екс-гаранта завдала удару у відповідь. Шоу триває…
«Ти ж мене підманула, ти ж мене підвела»
Слідчі Держбюро розслідувань чекали екс- президента Петра Порошенка на допит 21 січня. Але не дочекалися.
“Порошенко був дійсно викликаний сьогодні на 10.30 для допиту в якості свідка в кримінальному провадженні, яке стосується законності його дій при призначенні на посаду першого заступника керівника Служби зовнішньої розвідки особи”, – заявив журналістам біля будівлі Державного бюро розслідувань виконуючий обов’язки керівника Першого управління організації досудових розслідувань ДБР Олег Корецький.
«Слідчі готують матеріали для виконання примусового приводу Порошенка”, – підкреслив Корецький.
У свою чергу адвокат екс-президента Ігор Головань запевнив, що його підзахисний не збирається тікати від слідства. За словами юриста, Порошенко не прийшов на допит, оскільки не отримував повістку.
«Сьогодні Порошенко не прийшов, тому що не було виклику. Але вчора він сам прийшов, щоб отримати повістки, і щоб все було за законом. Отримав повістку на 24 січня і прийде свідчити 24 січня”, – розповів Головань, додавши, що повістка, відповідно до законодавства, вручається не менше ніж за три дні до допиту.
Правоохоронці вперше заговорили про можливість примусового виклику на допит екс-глави держави. До цього Порошенко жодного разу не з’являвся на допити. Однак у відповідь звучала лише констатація фактів.
Екс-президент не залишився в боргу і вже 23 січня на прес-конференції його адвокати з посиланням на результати експертизи заявили, що записи на скандальному телеграм-каналі «Трубу прорвало» – це не монтаж. У п’ятницю ж, коли відповідно до порядку повинен був відбудуться допит Порошенка, екс-гарант з командою прийшли в ДБР і підняли на щит тему призначення заступником директора бюро екс-адвоката втікача-президента Віктора Януковича Олександра Бабікова.
«Ми хотіли передати звернення від Героїв Небесної сотні про неприпустимість призначення заступником керівника ДБР колишнього адвоката Януковича», – пояснив журналістам Порошенко. Сам же допит, за його словами, так і не відбувся.
Багато кримінальних справ і нічого
Нагадаємо, що екс-президент Петро Порошенко є фігурантом 13 кримінальних справ. Одна з них стосується проходу українських кораблів через Керченську протоку у 2018 році. Тоді українські артилерійські катери “Бердянськ” і “Нікополь”, а також буксир “Яни Капу” потрапили під обстріл російських військових кораблів і були захоплені. У полон потрапили 24 моряка, які, як відомо, пізніше були звільнені по обміну на російських найманців та співробітників спецслужб РФ.
Справа розглядається за трьома статтями КК: частина 3 статті 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), частина 1 статті 111 (державна зрада) та частина 1 статті 426-1 (перевищення військовою службовою особою влади або службових повноважень). У своїх свідченнях Порошенко стверджує, що цей перехід кораблів був законною і рутинної операцією. Аналогічна, за його словами, була здійснена у вересні 2018 року та не мала ніяких проблем. Крім того, апелює Порошенко і до вирішення Міжнародного трибуналу.
Також правоохоронців зацікавив продаж заводу «Кузня на Рибальському » (колишня «Ленінська кузня»). За версією слідства, екс-гарант не поділився з рідною державою отриманими від її продажу коштами, а саме не сплатив податки. У вересні 2019 року Печерський райсуд заарештував «Кузню на Рибальському». Але вже 30 листопада апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції, вважаючи його необгрунтованим. Наприкінці грудня 2019 року на підставі санкції Подільського районного суду було проведено обшук в клубі «П’ятий елемент», який приписують екс-гаранту.
Також Порошенку закидають втрату техніки з ситуаційної кімнати Адміністрації Президента з секретною інформацією. Прес-секретар екс-гаранта Святослав Цеголко звинувачення категорично заперечує, наполягаючи на тому, що вся техніка була орендована і після закінчення президентского термину його шефа – повернута власнику. Оперативники, серед іншого, шукали її слід в клубі «П’ятий елемент».
Зацікавилися підопічні Ірини Верещук і знаменитим відпочинком Петра Олексійовича на Мальдівах. Тож наприкінці липня Печерський райсуд столиці зобов’язав надати слідчим інформацію про відпустки екс-президента під час перебування його на державній посаді, а також про відрядження. І на цьому поки тиша.
Оточенню екс-гаранта закидають і незаконне вивезення з України скандального судді Миколи Чауса. Однак, крім обшуку, санкціонованого Печерським райсудом Києва, який, за версією слідчих, повинен був викрити людей Порошенка, слідчі нічого більш громадськості і не показали.
На початку липня 2019 року на підставі санкції Печерського райсуду було проведено обшук на телеканалі «Прямий», який пов’язують з екс-гарантом. Обшук був проведений в рамках розслідування кримінальної справи за підозрою в несплаті податків. В день обшуку на телеканалі провели марафон на підтримку свободи слова. У тому ж місяці і тим же судом було прийнято рішення про примусовий привід офіційного власника телеканалу, екс-керівника Київської міської державної адміністрації у 2014 році Володимира Макеєнка .
Перефразовуючи класика: багато справ і нічого. В кінці листопада минулого року Держбюро розслідувань відзвітувало про підготовку лише проекту підозри екс-главі держави. І вже який місяць продовжують його погоджувати та намагатися допитати Порошенка.
Сам же Петро Олексійович вважає, що відбувається політичне переслідування. «ДБР зараз діє на боці країни-агресора. Усі провадження, які відкриті ДБР та путінською п’ятою колоною – політичні переслідування», – таку гучну заяву зробив в п’ятницю ввечері екс-лідер України.