Каталонія: розповідь бійця опору за незалежність

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

3 січня Виборча рада Іспанії прийняла рішення заборонити президенту Женералітету Каталонії Кіму Торрі обіймати будь-які державні посади протягом наступних півтора роки. Означене рішення стало продовженням ухваленої ще 19 грудня 2019 року постанови Вищого суду Каталонії (TSJC) про заборону на зайняття державних посад політикам за вчинений ними акт непокори органам центральної влади.

Нагадаємо, що в жовтні минулого року Торра відкрито закликав до проведення нового референдуму щодо незалежності Каталонії, а під час останніх виборів розмістив плакати на підтримку каталонських політиків, ув’язнених за непокору уряду, та прапори невизнаної держави на урядових спорудах столиці автономії – місті Барселона.

Рішення виборчого органу про відсторонення Торри автоматично припинило повноваження політика на посаді регіонального парламентаря, що тягне за собою втрату ним і президентської посади.

Більше того, суд наклав штраф на каталонського лідера в розмірі 100 євро на день, які він має виплачувати впродовж наступних 10 місяців.

Ситуація в Барселоні залишається напруженою, адже рішення було прийнято напередодні запланованого засідання парламенту Іспанії, на якому мав бути призначений прем’єр-міністр країни. Однак, кандидатуру фаворита – лідера соціалістів Педро Санчеса не підтримала партія «Ліві республіканці Каталонії» (Esquerra Republicana de Catalunya, ERC). Такий вибір «особистів» став відповіддю на переслідування прихильників вільної Каталонії, зокрема, усунення від влади Кіма Торри.

Ситуація може ускладнитися ще більше, адже країна й надалі лишається без очільника уряду, а каталонські ліві готують масштабні акції протесту і більше не готові приймати позицію центральної влади і уряду.

На фоні загострення ситуації,  UA-Times вирішило поглянути на картину протистояння з середини і розпитати про істинні причини розгортання сепаратистських ідей на берегах Балеарського моря.

Каталанці 

Саме так називають себе тутешні мешканці, що відрізняються особливою гоноровістю і запальним характером. При чому, будь-які відхилення від оригінальної вимови назви цієї народності не лише видасть в вас чужака, а й може посіяти  глибоку відразу у душах місцевих патріотів.

Каталанці напрочуд добре пам’ятають образи, тут й досі зберіглася традиція кровної помсти (вендети), а в домі кожного порядного кабальєрос обов`язково присутня Наваха – маленький складний ніж з гострим викидним лезом, традиційна зброя вендети.

Ці традиції виховали таких як Рамон (ім‘я змінено на прохання співрозмовника з міркувань безпеки) – бійців супротиву, що давно відмовилися від мирних шляхів вирішення питання щодо незалежності краю.

Рамон

«Рамон (Рамон Санчес Пісхуан – Авт.) – це стадіон, на якому мені вперше вибили зуб, – розповів наш  співрозмовник. – Андалусійці – ці нездари і ледарі, які те й роблять, що все життя живуть за наш рахунок!»

Рамон Санчес Пісхуан – домашній стадіон клубу Севілья з однойменного міста, що на півдні Іспанії. Севілья – центр автономного регіону Андалусія, однієї з найбідніших провінцій Королівства Іспанія. Регіон є повністю дотаційним, більша частина грошей на його утримання йде саме з державного бюджету.

Проте, неприязнь до андалусійців не є політичною чи етнічною, причини її виключно формальні і прагматичні.

Гроші

Андалусія – це всього лиш один із кількох регіонів, які утримуються за рахунок державної скарбниці. Інше питання, що за виключенням тієї ж Барселони чи Мадриду всі регіони Іспанії отримую дотаційну підтримку. А за цей «бенкет» хтось таки повинен платити.

Натомість Каталонія – один з найбагатших женералітетів Іспанії. Тут розвинута промисловість, Барселона – один з найбільших фінансових центрів Європи, а курортна зона Коста-Браво є продовженням славнозвісної Французької Рів’єри.

«Каталанці – природжені підприємці, люди своєї справи, – продовжує Рамон. – Ми за стільки років змогли перетворити голі необжиті скелі у процвітаючий регіон. Різниця між нами та ними в тому, що ми працюємо, а вони – ні».

Щороку Батьківщина нашого інтерв`юера перераховує до центрального бюджету зібрані в регіоні податки, але така ситуація влаштовує далеко не всіх. Фінансові еліти краю постійно підживлюють інтерес до ідей самостійності і справа тут далеко не в ідеологічних протиріччях. Іспанія вимушена тримати високі ставки оподаткування задля того, щоб грошей у держбюджеті вистачало не лише на багато численні соціальні виплати, а й на підтримання депресивних районів.

«Комерсанти переслідують виключно прагматичні цілі, але поки нам по дорозі… Їм потрібні низькі податки для розвитку бізнесу, а це неможливо в межах єдиної держави. Якщо Каталонія буде самостійною – витрати на «утримання» цієї території будуть куди нижчі, а прибутки ті ж самі», – розмірковує борець.

«Братня» допомога

Каталонські банкіри та підприємці далеко не всі, хто небайдуже ставиться до ідей незалежної Каталонії. Суттєву допомогу рухові надають і деякі інші світові держави.

«Русскіє – хорошиє рєбята», вони нас часто виручають», – каже Рамон.

Росія в Каталонії сприймається більше, ніж союзник. Певною мірою, можна сказати, що тут їх сприймають за «братній народ».

На вулицях Барселони можна спокійно побачити російські триколори, почасти зустрічаються вивіски на кирилиці, а в місцевих закладах харчування є російськомовне меню.

На питання щодо участі в закордонних конфліктах на стороні РФ мій співрозмовник ухилився від відповіді, але розповів, що знає людей, які їздили воювати в Сирію і на Донбас.

«Це природньо – «русскіє» нам допомагають давно, це надійний союзник нашої республіки. «Русскіє» пліч-о-пліч з нашими батьками воювали з коричневою чумою Франко. У нас багато спільного – вільний непідкорений нікому дух і «трудящий» характер. Це народ, який створив свою державу, без чиєї небудь допомоги лише власною працею і наполегливістю. Ми каталанці – інші по крові, але такі ж по духу», – хизується Рамон.

Чужа війна

Мене продовжувало бентежити питання участі Рамона у відкритих збройних конфліктах на стороні РФ. Паузи між нашими репліками ставали все довшими, а питання війни, вірніше саме такого її сприйняття все більше тяжіло над нами. Зрештою, я наважився прямо запитати Рамона чи не боїться він такої ж долі для свого краю, яка свого часу чекала на Донбас чи Сирію?

«Розумієш, Іспанія доволі різношерста країна… Немає такої держави, як Іспанія, є набір розрізнених регіонів з власною культурою і менталітетом «запхнутих» під один прапор… Іспанія – це фікція, а історична доля нашого регіону – бути самостійним», – вважає Рамон.

Одначе, говорячи за всіх каталанців воєдино, Рамон дещо лукавить. Історично Каталонія сформувалася як своєрідний «буфер» між Іспанськими володіннями та Францією. Місцевий люд, як уже зазначалося, був на дивовижу підприємливим і швидко організував непереривний товарообмін між двох держав, який не припиняється і по нині. Щоправда тепер змінилася форма обміну – регіон один із центрів електронної комерції, а зміст залишився той же – непереривний притік фінансів.

А який головний ворог торгівлі (фінансів)? Правильно – політична нестабільність. Як то кажуть: «гроші – люблять тишу». А каталанці, як ніхто інший, вміють рахувати свої гроші.

Тому утопічність ідеї повної незалежності, вочевидь, зрозуміла і самому Рамону. Одначе, майже тригодинне наше спілкування з ним дало мені розуміння дечого кардинально іншого. Конфлікт в Каталонії – це боротьба не за незалежність, а боротьба за власні права. Протест цей суспільний і має у своїй основі прагнення жити краще. Прагнення, яким вдало маніпулюють політики в інтересах окремих найбагатших осіб, що, в свою чергу, зацікавлені зменшити обсяг податкового тягаря, що зменшує швидкість та ефективність розвитку їх бізнесу. Нічого не нагадує?..

Всі вони, вочевидь, розраховують лиш на одне – ЄС з радістю прийме ще одну молоду державу у свої обійми і не дасть «кисню» Іспанії, щоб відкрито протистояти сепаратистським рухам всередині держави, як прояв порушення права націй на самовизначення. Проте, як показує час, європейське співтовариство нині міцно стало на позиції територіальної цілісності та непорушності кордонів незалежних держав (принаймні в Європі).

В той же час протести радикалів, що дедалі більше набирають популярності в старій Європі, є нічим іншим, як протести не проти конкретної держави, а проти системи в цілому. Десь в чому з такою думкою погоджується і сам Рамон, його боротьба сьогодні лежить не в площині «за» (незалежність), а розташовується в площині «проти» (політики уряду Іспанії, її державної системи та існування взагалі). Найбільший його страх нині, що про його діяльність не дізнаються нащадки, що  своє життя він не встигне вписати між рядками історії краю, що він лишиться «за бортом» «торжества історичної справедливості», на якому будуть гуляти інші.

Про побічні наслідки радикальних змін наш співрозмовник здогадується, але думати про них відмовляється. «Історична справедливість» для нього позбавлена жахіть війни, голоду й розрухи та сповнена юнацького романтизму. Але чи так це?..

Дмитро Перов


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

- Advertisement -

Український бренд одягу

Найновіше

Справу начальника митного поста Київської митниці передали до суду

Прес-служба Генпрокуратури України повідомила про завершення розслідування та передачу до суду справи начальника митного поста Київської митниці Державної митної...

- Advertisement -

Обмен Валют

Мінекономіки: посіяно 58% запланованих обсягів зернових та зернобобових культур

Станом на 6 травня 2021 року українські сільгоспвиробники посіяли 4 370 тисяч га ярих зернових та зернобобових культур, що становить 58% від раніше прогнозованих...

Голова Служби судової охорони: “Без належного рівня безпеки незалежність судової влади не можлива”

7 травня Голова Служби судової охорони України (ССО) Валерій Бондар прийняв участь у вебінарі на тему: “Вдосконалення роботи судів через впровадження модельних рішень у...

Експерт: на вихідних гривня буде “відчувати” себе досить впевнено

Курс гривні в п'ятницю, 7 травня, утримувався на рівні 27,74 гривень за долар. Про його подальшу короткострокову перспективу розповів UA-Times керівник відділу аналітики ГК...

Кияни блокують будівельників біля історичної будівлі на Обсерваторній

В п'ятницю, 7 травня, в центрі Києва продовжилися роботи навколо садиби титулярного радника Олександра Андрійовича Барбана, яка розташована у верхів’ях Обсерваторного яру, поруч з...

Думай

На цьому тижні на цінні папери вплине рішення Банку Англії і безробіття в США

Для Українського фондового ринку зараз намітилася позитивна тенденція, так як збільшення кількості інструментів породжує збільшення попиту на торгівлю і...

Читай

Звіт Нацбанку-2020: Україна краще подолала кризу COVID-19 чим кризу 2009 та 2014 років

Національний банк України оприлюднив Річний звіт за 2020 рік, у якому підбив підсумки фінансового життя країни в умовах першого...

Теж цікаво

Блоги

Аліна ДЕМЧИК | Правові методи у захисті від домашнього насилля, що працюють

Приблизно 1,8 млн. жінок на рік страждають від домашнього насильства. Понад 600 жінок загинули від домашнього насильства у 2020 р. 350 фактів домашнього насильства...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок робототехніки в Україні: майбутнє вже поруч!

Останніми роками у світі досить активно розвивається ринок робототехніки, що є характерною рисою розвитку четвертої промислової революції. Країнами-лідерами у сфері робототехніки на сьогоднішній день...

Крістіна ГЕРАСИМЧУК | Карантин, що змінив світ бізнесу

Карантинні обмеження, які діють на території України вже більше року, вплинули практично на всі сфери життя. У когось це пов’язано з перенесенням робочого простору...

Оксана СКОРОБОГАЧ | ФОПи та наймані працівники можуть отримати матеріальну допомогу під час карантину

Постановою від 07 квітня 2021 р. № 329 Кабінет Міністрів затвердив перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, що призводять...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Як працює автоматичний арешт рахунків та списання коштів

23 березня 2021 року Міністерство юстиції своїм наказом № 1061/5 внесло зміни до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках, що дозволило...
- -