Депутат Верховної Ради від партії “Опозиційна платформа – за життя” Ілля Кива напередодні роковин з дня масових розстрілів на Майдані у 2014 році зареєстрував два законопроекти на захист правоохоронців, які стояли проти учасників протесту. Перший законопроект має назву: “Проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до Президента України щодо припинення кримінального переслідування та покарання службових осіб правоохоронних органів, які брали участь в охороні громадського порядку під час масових акцій громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року”. Другій – “Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту службових осіб правоохоронних органів, які брали участь в охороні громадського порядку під час масових акцій громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року”.
Наразі текстів цих документів на сайти Верховної Ради немає. Але їх презентував колишній радник президента Віктора Януковича Андрій Портнов. На своїй сторінці у Твиттері він написав: “Шановні депутати, до шостих роковин масових вбивств на Майдані, ми з Оленою Лукаш пропонуємо вам зареєструвати законопроект нашого авторства про скасування закону про амністію учасників масових заворушень 2014 року. Нагадаю, герої Майдану спеціальним законом звільнили себе від кримінальної відповідальності за вбивства співробітників правоохоронних органів, диверсії, крадіжки, грабежі, розбої, вимагання та десятки інших корисливих і насильницьких злочинів. Це наша громадянська і громадська позиція. Просимо депутатів зареєструвати”.
В законопроекті, який надав Портнов, сказано: “Необхідність цього законопроекту зумовлена тим, що у результаті прийняття Закону України «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України» від 21 лютого 2014 року № 743-VII, у нашій державі було грубо порушено принципи невідворотності покарання за протиправні дії та на законодавчому рівні закріплено нерівне ставлення до громадян України, в залежності від того, до якої соціальної групи учасників масових акцій протесту вони належали…”
“У результаті подій періоду листопада 2013 – лютого 2014 року, за різними підрахунками загинули від 18 до 23 правоохоронців, отримали важкі поранення 29 та середньої тяжкості – 245 правоохоронців, а загалом постраждали більше 900 працівників правоохоронних органів, відповідні кримінальні правопорушення залишилися поза увагою органів досудового розслідування, а потерпілі позбавлені можливості притягнути до відповідальності винних осіб та компенсувати заподіяну їм шкоду”, – сказано в одному з законопроектів, поданих за ініціативою Киви.
Експерти зазначають, що оскільки у “Опозиційна платформа – за життя” немає більшості в парламенті, а інші політичні сили вважають постраждалими у 2013-2014 році виключно протестуючих, шансів на прийнята обох законопроектів немає.