Скорочення кількості депутатів: виконання старих обіцянок чи підготовка до нових виборів

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект про внесення змін до Конституції, що передбачає скорочення числа депутатів з 450 до 300 і введення чисто пропорційної системи виборів. За документ проголосувало всього 236 парламентарів, при тому, що сама лише провладна фракція “Слуга народу” нараховує 247 багнетів.
Проект закону ще повинен пройти друге читання на наступній сесії восени. Для цього потрібно буде вже 300 голосів.

Депутатів скоротити, мажоритарку “поховати”

Схваленим законопроектом пропонується змінити дві статті Основного закону країни – 76 і 77. У першій головні зміни- це власне зменшення чисельності народних депутатів з нинішніх 450 осіб до 300. А також додавання в умови для обрання постійне проживання в Україні за п’ять останніх років і володіння українською мовою. У другу статтю записано, що Верховна Рада обирається за пропорційною виборчою системою. Тобто, скасовується мажоритарка, яка, як відомо, являється чи не головним джерелом політичної корупції на виборах до парламенту.
Також в перехідних положеннях зазначено, що нинішній склад Ради, обраний за змішаною системою, продовжить виконувати повноваження до наступних виборів.

“Опоплатформа” на службі у “слуг”
Вельми показово, що зміни до Конституції у першому читанні були прийняті за рахунок 35 представників «Опозиційної платформи -За життя!» (ОПЗЖ), які додали свої голоси до 197 “так” від провладних “Слуг народу”.
Варто зауважити, що позиція ОПЗЖ в цьому плані є цілком логічною: їй вигідне скасування мажоритарки і перехід на чисто пропорційну систему. У такій ситуації ідеологічно споріднені з нею місцеві еліти Харкова, Дніпра, Херсона, Одеси та інших регіонів південного сходу не матимуть можливості вести своїх кандидатів по мажоритарці, а змушені будуть вибирати під чиї партійні прапори ставати. І деякі, радше за все, приєднаються саме до ОПЗЖ.

Проблемна мажоритарка з підтекстом
Гасло скорочення числа парламентарів мусується самими різними політичними силами дуже давно і є популярним в народі. Логіка проста: чим менше депутатів, тим менше бюджетних коштів витрачатиметься на їх утримання. Тому в плані скорочення депутатського корпусу все цілком зрозуміло. Але ліквідація мажоритарної складової викликає невдоволення у багатьох парламентарів, в тому числі тих, хто входить до складу “Слуги народу”. Власне тому, перспективи ухвалення змін до Конституції в другому читанні (для чого потрібно 300 голосів) досить складні, втім не безнадійні.
Скасування мажоритарки вигідне нинішній владі, так як, по-перше, дозволить на наступних виборах відчувати себе менш залежною від олігархату, який за рахунок “своїх” кандидатів купує округи оптом та вроздріб. А по-друге, скасування мажоритарки відкриває дорогу і до дострокових виборів у парламент. Якщо до вересня — старту нової сесії ВР рейтинг Володимира Зеленського не сильно впаде, він зможе завести чисто по партійним спискам перевірених людей, вичистивши фракцію від представників різноманітних груп впливу, передусім, олігархічних. А сама по собі загроза дострокових виборів після скасування мажоритарки робить нинішній склад парламенту більш керованим, оскільки мало кому з мажоритарників захочеться раніше терміну залишати місце в Раді, розуміючи, що, з великою часткою ймовірності, в новий парламент він вже не переобереться. Тому до другого читання діючі мажоритарники, які щойно проголосували проти скорочення числа нардепів та скасування мажоритарної складової, можуть кардинально змінити свою позицію.
Крім того, скасування мажоритарки вигідне великим партіям, під прапори яких в разі скасування мажоритарки будуть змушені переходити місцеві еліти. Під час першого читання це вже проявилося через голосування ОПЗЖ, а до другого, можливо підключиться і “Батьківщина”, якій теж на руку ліквідація мажоритарки.
Тобто, шанси внести зміни до Конституції є. Хоча з іншого боку, нинішній Виборчий кодекс, згідно з яким вибори в Раду проходять за відкритими партійними списками, безумовно потребує доопрацювання. Хоча б тому, що ці самі відкриті списки, коли голосують не тільки за партію, а й за конкретного учасника списку, – це і є по суті прихована мажоритарка.

Владне завдання-мінімум — втримати рейтинги

Скорочення числа депутатів, а також скасування мажоритарки – річ популярна серед населення і не виключено, що в тому числі і тому- на догоду народу влада активно просуває це питання на законодавчому рівні. Тим більше, як свідчать останні соціологічні опитування рейтинг довіри до українського президента (а саме на ньому тримаються позиції усієї Зе-команди) вперше впав нижче 50%. Про це говорить свіже дослідження двох організацій – центру “Соціальний моніторинг”, а також Інституту соцдосліджень імені Яременка. Володимиру Зеленському так чи інакше довіряє 49,4 відсотка опитаних. Це як і раніше досить високий рейтинг, але він, тим не менш, показує негативну динаміку. Причини швидше за все ті ж, що суттєво “підкосили” Зеленського ще в кінці осені (зафіксоване падіння з 72% до 52%) – відсутність миру на Донбасі, корупція у владі та не вирішення соціальних питань.
Єдине, що змінилося з того часу – це зниження тарифів на опалення. Але сталося це не скрізь і не завжди істотно. Крім того, починаючи з січня вже запрацювала нова формула визначення ціни на газ для населення і комунальників, прив’язана до цін на блакитне паливо в Європі. Зараз вони відносно низькі, але якщо виростуть світові ціни, то піде вгору і вартість газу/тепла для населення. При тому, що логічно було б прив’язати ціни до більш стабільної величини – собівартості видобутку власного українського газу, який, в основному, і споживає населення, а також підприємства теплокомуненерго. В кулуарах подейкують, що над цим наразі серйозно задумуються на Банковій. І не лише над цим, а загалом над тим, яким чином на порозі місцевих виборів, принаймні втримати рейтинги “Слуги народу”, за яку в ході липневих парламентських перегонів проголосували 43% українців, а зараз готові 38,9%.

Місцеві вибори як іспит для влади

Коментуючи останні ініціативи владної команди, зокрема, зменшення кількості депутатів, скасування мажоритарки, перегляд високих зарплат та премій урядовців та очільників крупних держпідприємств, зміну тарифної політики, тощо, деякі експерти схиляються до думки, що це – ніщо інакше як намагання влади підготувати до осінніх регіональних виборів рейтингову “подушку безпеки”.
«Прийдешні місцеві вибори – іспит для Зеленського. Саме після регіональних виборів ми зможемо точно зрозуміти і проаналізувати, в якому стані знаходиться центральна влада. Якщо в Офісі президента будуть регулярно проводити роботу над помилками, реагувати не по факту падіння рейтингів, а на випередження, то цілком можливо електорально-рейтингово для влади все вирівняється. Влада, відчуваючи, що електорально-рейтингова гойдалка хитається не на її користь, в пожежному режимі намагається вирішувати питання, які, згідно з соцдослідженнями турбують пересічних українців», – констатує в розмові з UA-Times директор соціологічної служби “Український барометр” Віктор Небоженко.

Своєю чергою, політолог Тарас Березовець зауважує наступне: “Зеленський завжди демонстрував, що є демагогом і артистом, який хоче бачити аплодисменти. Тому, цілком зрозуміло, що падіння власного рейтингу і рейтингу його партії, змушує його якимось чином виправляти ситуацію. Ось і виникають популістські ініціативи, викликані, принаймні призупинити падіння рейтингів і сподобатися електорату. До цих ініціатив відноситься скорочення кількості депутатів, перегляд зарплат міністрів, тощо”. На переконання Березовця, подібні владні ініціативи цілком ймовірно допоможуть пропрезидентській “Слузі народу” на осінніх місцевих виборах, оскільки “у нас значна частина населення сповідує дуже примітивні інстинкти”.

Не погоджується з колегою в оцінці намірів влади Ігор Когут, голова ради “Лабораторії законодавчих ініціатив”: “Зменшення кількості депутатів, інші кроки влади- це не якась гра, а банальне виконання своїх передвиборчих обіцянок та реагування на невдоволення суспільства і незалежних засобів масової інформації на певні процеси у владі. Ніякої стратегії з прицілом на майбутні місцеві чи будь-які інші вибори в діях і рішеннях влади я не бачу. Це – реактивна реакція на суспільну думку”.
“Якщо вести мову про зменшення кількості депутатів шляхом внесення змін до Конституції, то це чітко вписується в передвиборчу програму чинного президента, який постійно турбується про те, щоб його кроки викликали підтримку серед виборців. Звичайно, певні кроки влади можна розглядати і в тактичному ключі. Мова йде про скандали з преміями та зарплатами для чиновників. Чи витягнуть ці всі рішення “Слугу народу” на грядущих місцевих виборах, сказати складно. Річ у тім, що вибори регіональні не є синонімом виборів загальнонаціональних. На місцевих виборах дещо інша логіка, там мають місце локальні проекти і тренди”, – зауважує політолог Петро Олещук. Експерт також додає: “Загалом, я би не сказав, що у “Слуги народу” зараз щось погано в плані рейтингів. Якщо ми подивимося на динаміку падіння рейтингу цієї політичної сили, то ми побачимо, що в принципі зараз вони вийшли на той рейтинг, який відповідає кількості голосів, відданих за них на останніх парламентських виборах. Тому, зараз їхні дії нагадують швидше бій з тінню, тому що, щоби вони не робили, це не означає зростання для тих політичних сил, які зараз претендують на опозиційну нішу. Як на мене, загрозу для “Слуги народу” можуть нести не стільки нинішні політики, скільки якісь нові проекти”.

Скорочення кількості депутатів та інші рішення влади, які наразі активно обговорюються в суспільстві – це намагання правлячої верхівки осідлати популістський тренд, – переконаний директор “Центру досліджень проблем громадянського суспільства” Віталій Кулик. На запитання, чи допоможуть ці намагання влади правлячій “Слузі народу” на найближчих виборах, політолог відповів наступним чином: “Соціологія показує, що це можливо. Справа в тому, що у “Слуги народу” є великий запас інертності їхнього виборця. В них є ядерний електорат і на різноманітних популістських кроках і діях вони сподіваються пройти на місцевих виборах. Математичне моделювання показує, що якщо така інерція збережеться (втрата по 3-6% на квартал), то в принципі вони заходять в місцеві вибори з 40% підтримки. А для них місцеві вибори — це, передусім, формування більшості в облрадах і місцевих радах в крупних містах. Саме на це робиться ставка. І звідси реактивні дії: голосування в парламенті за ті проекти, які, на думку, їхніх технологів, принаймні, знизять втрату рейтингів. Тобто, це захисні дії, а не кроки, спрямовані на розширення електорату”.

Наталія Ромашова


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

- Advertisement -

Український бренд одягу

Найновіше

Справу начальника митного поста Київської митниці передали до суду

Прес-служба Генпрокуратури України повідомила про завершення розслідування та передачу до суду справи начальника митного поста Київської митниці Державної митної...

- Advertisement -

Обмен Валют

Мінекономіки: посіяно 58% запланованих обсягів зернових та зернобобових культур

Станом на 6 травня 2021 року українські сільгоспвиробники посіяли 4 370 тисяч га ярих зернових та зернобобових культур, що становить 58% від раніше прогнозованих...

Голова Служби судової охорони: “Без належного рівня безпеки незалежність судової влади не можлива”

7 травня Голова Служби судової охорони України (ССО) Валерій Бондар прийняв участь у вебінарі на тему: “Вдосконалення роботи судів через впровадження модельних рішень у...

Експерт: на вихідних гривня буде “відчувати” себе досить впевнено

Курс гривні в п'ятницю, 7 травня, утримувався на рівні 27,74 гривень за долар. Про його подальшу короткострокову перспективу розповів UA-Times керівник відділу аналітики ГК...

Кияни блокують будівельників біля історичної будівлі на Обсерваторній

В п'ятницю, 7 травня, в центрі Києва продовжилися роботи навколо садиби титулярного радника Олександра Андрійовича Барбана, яка розташована у верхів’ях Обсерваторного яру, поруч з...

Думай

На цьому тижні на цінні папери вплине рішення Банку Англії і безробіття в США

Для Українського фондового ринку зараз намітилася позитивна тенденція, так як збільшення кількості інструментів породжує збільшення попиту на торгівлю і...

Читай

Звіт Нацбанку-2020: Україна краще подолала кризу COVID-19 чим кризу 2009 та 2014 років

Національний банк України оприлюднив Річний звіт за 2020 рік, у якому підбив підсумки фінансового життя країни в умовах першого...

Теж цікаво

Блоги

Аліна ДЕМЧИК | Правові методи у захисті від домашнього насилля, що працюють

Приблизно 1,8 млн. жінок на рік страждають від домашнього насильства. Понад 600 жінок загинули від домашнього насильства у 2020 р. 350 фактів домашнього насильства...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок робототехніки в Україні: майбутнє вже поруч!

Останніми роками у світі досить активно розвивається ринок робототехніки, що є характерною рисою розвитку четвертої промислової революції. Країнами-лідерами у сфері робототехніки на сьогоднішній день...

Крістіна ГЕРАСИМЧУК | Карантин, що змінив світ бізнесу

Карантинні обмеження, які діють на території України вже більше року, вплинули практично на всі сфери життя. У когось це пов’язано з перенесенням робочого простору...

Оксана СКОРОБОГАЧ | ФОПи та наймані працівники можуть отримати матеріальну допомогу під час карантину

Постановою від 07 квітня 2021 р. № 329 Кабінет Міністрів затвердив перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, що призводять...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Як працює автоматичний арешт рахунків та списання коштів

23 березня 2021 року Міністерство юстиції своїм наказом № 1061/5 внесло зміни до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках, що дозволило...
- -