Падіння на фондових ринках сталося після того, як через конфлікт між Росією та Саудівською Аравією ціни на нафту впали на 20%. Це вразило ринки, які вже зачепив страх перед впливом коронавірусу.
Аналітики назвали цей день “чорним понеділком”, але і вівторок виявився проблемним.
Понеділок, 9 березня
Торги по трьох основних індексах в США зупиняли на 15 хвилин. Коли торгівля відновилася, акції продовжили падіння, потім стабілізувалися.
Ціна на нафту впала приблизно на 30% до 31,14 долара в понеділок. Це було найбільше падіння протягом дня з початку першої війни в Перській затоці у 1991 році. Під кінець торгів ціна на нафту трохи поповзла вгору і падіння врешті-решт склало 20%. Про причини цього явища ми писали в матеріалі “Ціни на нафту впали“.
“Це показує рівень нервовості на ринку, якого я не бачив давно”, – зазначає в інтерв’ю ВВС Джастін Уркварт-Стюарт, співзасновник Seven Investment Management.
Раніше в понеділок азійські фондові ринки також різко впали: японський індекс Nikkei 225 знизився на 5%, а австралійський ASX 200 знизився на 7,3% – це було найбільше щоденне падіння з 2008 року. У Китаї індекс Shanghai Composite впав на 3%, а у Гонконзі індекс Hang Seng зменшився на 4,2%.
Окрім падіння ціни на нафту, азійські інвестори також відреагували на різке падіння китайського експорту, і цифри показали, що японська економіка скорочується швидшими темпами, ніж очікувалося.
Вівторок, 10 березня
При відкритті торгів на Московській біржі курс долара виріс відразу до 73 рублів, курс євро – на 5%, перевищивши 82 рубля, повідомляє РБК в своїй онлайн-трансляції. Московська біржа назвала верхню межу можливого курсу долара на рівні 75,2125 рубля і євро на рівні 85,785 рубля.
Акції Ощадбанку відкрили торги падінням на 13%, ВТБ – на 11,7%. Акції найбільших нафтогазових компаній РФ впали на 12-15%: “Роснефти” – на 14%, “Газпрому” – на 12,8%, “Лукойлу” – на 14%. Акції “Поліметалу” виросли на 8%. Акції “Норнікеля” падають на 4,3%, АЛРОСА – на 8,5%. До 10:35 мск падіння стабілізувалося: в лідерах “Роснефть” (мінус 14%), “Лукойл” (-11%), “Сургутнафтогаз” (-10%), “Татнафта” (-9%) і “Газпром” ( -9%).
Що падає і що зростає?
Серед тих, хто падає:
У Європі основні індекси фондових ринків у Франції, Німеччині та Іспанії втратили 7%. У Норвегії, яка є одним з провідних експортерів нафти, основна фондова біржа впала на понад 12%.
Найбільшого падіння зазнали нафтові компанії. Акції в Exxon, Chevron, Shell та BP знизилися приблизно на 15%, а акції британської Premier Oil впали на понад 50%.
Гірничовидобувні компанії також відчули стрімкий спад, акції BHP Group втратили понад 10%.
У Франкфурті акції Deutsche Bank впали на 12%, а акції автовиробника Mercedes-Benz Daimler знизилися на 10%.
В Парижі акції таких банків, як Crédit Agricole та Société Générale, впали на 10%.
Курс російського рубля впав на понад 8%, це один з найгірших днів для російської валюти з грудня 2014 року.
Зростає золото – воно досягло семирічного максимуму вартості, торги відбувалися на рівні 1700 доларів за унцію.
Що трапилося?
Ціна сирої нафти наразі становить приблизно половину рівня, на якому вона була на початку січня.
Першопричиною цього є коронавірус. Це вразило попит на нафту, і деякі великі експортери намагаються стабілізувати її ціну.
Минулого тижня група країн-експортерів обговорювала скорочення виробництва, але Росія відмовилася, і ціна на нафту впала ще більше.
Тоді у вихідні Саудівська Аравія, найбільший з виробників, які тиснули на Росію щодо згоди на скорочення виробництва, заявила, що збільшить поставки та запропонувала знижки своїм покупцям. Це рішення призвело до падіння ціни на нафту.
Падіння ціни нафти своєю чергою підірвало фондові ринки, хоча і було не єдиним фактором проблем для них.
Зниження ціни на нафту є проблемою для кредитних ринків. Багато американських виробників сланцевої нафти, ймовірно, можуть стати нежиттєздатними. Вони раніше брали ризиковані позики, випускали облігації з високим ступенем ризику. Таким чином, є потенціал для збитків в інвесторів, які тримають ці облігації.
Дешева нафта, зрозуміло, має користь для споживачів. Авіакомпанії зазнали зниження бронювань, але дешевше пальне це трохи компенсує.
І з часом це також буде впливати на ціну, яку сплачують власники автомобілів, хоча в багатьох країнах, зокрема, у Британії, податкова частина складає більшу частину того, що вони платять.
Азіатські акції підскочили, а дохідність облігацій почала рости після рекордно низьких показників у вівторок у сподіванні, що світові політичні гравці скоординовано зменшуватимуть економічний вплив спалаху коронавірусу.
Згідно повідомлення Reuters, очікується, що американські та європейські ринки послідують за азіатськими лідерами, а основні біржові ф’ючерсні торги перевищують 2%.
Нафта відшкодувала частину своїх великих втрат з понеділка, збільшившись на 7%, і є сподівання, що ринки підсилюватимуться, хоча настрої все ще були нервовими через день після того, як ціни падали.
Японський Nikkei закінчив день на 0,85%, після того, як сягнув найнижчого рівня з квітня 2017 року. Пізніше протягом вівторка Японія оприлюднить другий пакет стимулів, щоб компенсувати вплив падіння.
Китайський контрольний індекс Shanghai Composite Index тримався на рівні 1,7%, коли візит президента Сі Цзіньпіна в епіцентр епідемії підняв настрої.
Однак повідомлення про коронавірус все ще не оптимістичні, оскільки Італія наказала громадянам по всій країні не пересуватися нікуди, крім роботи та в разі надзвичайних ситуацій, заборонивши всі громадські збори.
Європейський центральний банк засідає в четвер й перебуватиме під сильним тиском.
“Рішення Італії оголосити карантин для цілої країни вплине на 15% ВВП Європи, висунувши ЄБР на перший план у спробах припинити наростаюче економічне погіршення”, – сказав Reuters Брайан Мартін, старший міжнародний економіст ANZ.
Нагадаємо, що 9 березня по коронавірусу були такі новини: в ФРН – 1000 людей, що заразилися, в Нью-Йорку – паніка, в Італії – тюремні бунти.