Головний оглядач CNN Business Метт Іган описав ситуацію навколо пропозицій нового президента США Джо Байдена про збільшення податків, що він має намір зробити для реалізації великих інфраструктурних проектів в країні та для збільшення робочих місць. Зокрема Байден пропонує для бізнесу збільшити корпоративні ставки до 28% із поточного рівня, який становить 21%. А також ввести окремий податок для мільярдерів.
Демократична сенаторка Елізабет Уоррен на початку березня вступила у важку боротьбу, переконуючи Вашингтон ввести податок на ультрамільйонерів, починаючи з переконання міністра фінансів своєї партії. Джанет Йеллен, яку Уоррен минулого року оцінила, як «видатний вибір» для очолення Міністерства фінансів, побоюється, що податок на багатство буде занадто безладним для реалізації. «Тоді нам із Джанет потрібно поговорити про реалізацію», – заявила Уоррен CNN Business після представлення свого Закону про податки для ультрамільйонерів.
Законопроект передбачає залучення 3 трильйонів доларів на відбудову економіки та боротьбу з нерівністю, шляхом введення 2% річного податку на чистий капітал домогосподарств та трастових фондів, які мають від 50 мільйонів до 1 мільярду доларів. Мільярдери стикнуться з податком у розмірі 3%.
«Ми розробили цей податок на дохід, спираючись на досвід інших країн, які уже встановлювали цей податок і не завжди мали успіх, – визнала Уоррен в інтерв’ю CNN Business. – Ми побачили, де були помилки, і переконалися, що ми їх усунули».
$100 млрд – податковій службі для боротьби з ухиленнями від сплати податків
Критики стверджують, що оподаткування багатства було б складним завданням, якщо не протиконституційним. Зокрема, існують занепокоєння щодо того, як оцінити активи та не допустити виведенню готівки багатіїв за кордон.
Наприкінці лютого на конференції DealBook Джанет Єллен, колишня глава Федерального резерву, заявила, що не враховує такий податок на багатство, як Уоррен, оскільки це «щось, що дуже мало пов’язане з реалізацією». «Люди кажуть: «Ну, багаті люди обманюють, тому ми навіть не повинні намагатися встановити податок на багатство, – парирує Уоррен. – Але якщо багаті люди обманюють, це не означає, що ми повинні просто здатися і дозволити їм платити податки за нижчими ставками, ніж усі інші. Це означає, що нам потрібно найняти більше правоохоронних органів і змусити їх дотримуватися правил».
Податок на дохід виявився доволі нелегкою справою для Уоррен.
Законодавство має вбудований коефіцієнт аудиту 30%, тобто щороку майже третина всіх сімей буде проходити аудит. Також законопроект передбачає збільшення бюджету податкової служби на 100 мільярдів доларів для нарощування потужності аудиторського агентства та модернізації ІТ-систем.
План Уоррен також пропонує 40 % для «виходу з безробіття» на власний капітал понад 50 мільйонів доларів будь-якого громадянина США, який відмовляється від свого громадянства, щоб уникнути сплати податку.
«Після того, як ви встановили податок на дохід, це не дуже важко контролювати рік за роком. Якщо минулого року ви володіли нерухомістю, то цього року вам краще володіти цією ж нерухомістю або мати багато грошей, які ви отримали від продажу», – сказала Уоррен.
Справедливість у податковій системі
На запитання, чи президент Джо Байден висловлює бажання на впровадження податку на багатство, прес-секретар Білого дому Джен Псакі під час брифінгу заявила, що Байден «твердо вірить, що ультрабагаті та корпорації повинні нарешті почати платити належну частку». «Він виклав багато ідей, і коли ми дійдемо до цього пункту нашого порядку денного, він буде з нетерпінням чекати співпраці з [Уоррен] та іншими в Конгресі», – сказала Псакі.
Іншими словами, Білий дім не виключав цього.
У минулому році найнижчі 99% домогосподарств платили близько 7,2% податку свого загального доходу, за словами Уоррен. Однак перша десята частина 1% (а саме багатих американців) сплачувала лише 3,2% податку свого доходу.
Уоррен заявила, що серед виборців існує двопартійна підтримка податку на дохід, включаючи більшість незалежних та республіканців. «Вони розуміють, наскільки несправедлива нинішня система», – сказала вона.
Боротьба за мінімальну заробітну плату в 15 доларів
Уоррен також спрямовує свої сили на спробу анулювати парламентарія Сенату, зберігаючи підвищення мінімальної заробітної плати в Covid на рівні 15 доларів (420 грн – UA-Times). Такий крок не застосовувався з 1975 року. Він може спричинити появі кратеру серед поміркованих демократів, таких як сенатор Джо Манчин.
«Я була би рада бачити, як ми проходимо через примирення в питанні мінімальної заробітної плати, – сказала Уоррен, маючи на увазі бюджетний процес, який вимагає прийняття простою більшістю. – І я за це буду боротися».
На запитання про Манчина та інших поміркованих, які виступають проти таких популярних заходів, як мінімальна зарплата в 15 доларів, Уоррен зосередилася на тому, де демократи погоджуються: «Демократи хочуть бачити, як ми підвищуємо мінімальну зарплату. Нам потрібно більше говорити про те, який саме рівень і як це зробити. Але ми хочемо, щоб мінімальна зарплата зростала».
Переклад Владислава Тітаренко
Читайте також: “Как власти Франции устраивают переговоры по условиям труда между Uber, Deliveroo т.д. и их водителями”